Екcпертиза

ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес. Засідання AHCRR
Київ. Лютий, 2024

КІМБЕРЛІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС: ЗАСІДАННЯ AHCRR



з 08 по 09 лютого 2024 року у м. Кейптаун (ПАР) відбулось перше в цьому році засідання Спеціального комітету з огляду та реформ (Ad Hoc Committee on Reviewand Reform (AHCRR)) Кімберлійського процесу.

Україну на цьому форумі в режимі онлайн представляли директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, заступник директора Володимир Татарінцев, головний фахівець Анастасія Квачук та безпосередньо в залі засідань Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.
На засіданні було продовження обговорення дефініції «конфліктних діамантів» та питання консолідації Базового документа КП (ССКП) на основі раніше зроблених пропозицій щодо дефініції різних термінів ССКП, зокрема запропонованих Україною.
Разом з партнерами продовжуємо роботу щодо здійснення політичного тиску на рф у рамках Кімберлійського процесу.




повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Держсховище. Щодо унікальної колекції зразків бурштину-сировини
Київ. Лютий, 2024





з 08 по 09 лютого 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 травня 2023 року № 435 «Про зарахування дорогоцінного каміння органогенного утворення (бурштин-сировина унікальний) до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» у приміщенні Державного гемологічного центру України відбулась передача унікальної колекції зразків бурштину-сировини у кількості 13 одиниць від ДУ «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» до ДГЦУ.
У складі цієї колекції одинадцять зразків, які мають масу від 1 049 до 1 960 г, два зразки – 2 223 та 2 129 г тазразок масою 3 600 г, який є винятковим природним утворенням.
Відтепер ця колекція буде зберігатись у ДГЦУ з метою експозиції та наукових досліджень.

повернутися на початок сторінки



МФУ, ДГЦУ. Захист наукових робіт
Київ. Січень, 2024





26 січня 2024 року директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з головою НТР ДГЦУ Олегом Гелетою та керівниками тем наукових досліджень, які виконувались у ДГЦУ в 2023 році, взяли участь в організованій Міністерством фінансів України онлайн-конференції, де було проведено приймання звітів за результатами проведених наукових досліджень та науково-технічних розробок ДГЦУ.
Приймальною комісією під головуванням начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Мінфіну Володимира Короля один проміжний та три остаточні звіти ДГЦУ були прийняті та отримали високу оцінку від членів Приймальної комісії.
Також наукові роботи ДГЦУ отримали позитивні відгуки від провідних фахівців: доктора геологічних наук професора кафедри мінералогії, геохімії та петрографії ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка Митрохина О.В., доктора технічних наук, професора Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Зуєвської Н.В., проректора з наукової роботи Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» кандидата геологічних наук доцента Нікітенка І.С.
Наукова продукція, отримана в результаті виконання наукових досліджень, упроваджена в роботу ДГЦУ, зокрема, таких профільних установ України, як Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національний університет «Києво-Могилянська академія». У подальшому планується впровадити результати в роботу Мінфіну, інших державних установ і суб’єктів господарювання.

повернутися на початок сторінки



МФУ, ДГЦУ. Онлайн-засідання Наукової ради Міністерства фінансів України
Київ. Грудень, 2023




27 грудня 2023 року відбулось онлайн-засідання Наукової ради Міністерства фінансів України під керівництвом Міністра фінансів Сергія Марченка щодо розгляду пропозицій ДГЦУ до Тематичного плану науково-дослідних робіт Міністерства фінансів України на 2024 рік.
Теми науково-дослідних робіт були представлені директором ДГЦУ Андрієм Ткаленком та Головою науково-технічної ради ДГЦУ Олегом Гелетою.
Відзначено актуальність власних наукових розробок у контексті гармонізації міжнародної термінології у сфері гемології, що поліпшить інтеграцію до європейської спільноти, забезпечить модернізацію до сучасних стандартів світової гемологічної науки як складової підвищення якості й розширення можливостей гемологічної експертизи та освіти в Україні.
Пропозиції ДГЦУ щодо науково-дослідних робіт після обговорення було схвалено одноголосно Науковою радою Міністерства фінансів України.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ, КНУ. Конференція
Київ. Листопад, 2023






24-25 листопада 2023 року згідно з Меморандумом про співпрацю між ДГЦУ та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка на базі ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка відбулась щорічна міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».
У конференції взяли участь науковці Державного гемологічного центру України, ННІ «Інститут геології», Національного університету «Києво-Могилянська академія», НТУ «Дніпровська політехніка», ІГН НАНУ, ДП «Алкон» НАНУ, Інституту метеорології НАНУ, аспіранти та фахівці.
Під час конференції було розглянуто низку актуальних питань сучасної гемологічної науки, зокрема доповідь директора ДГЦУ Андрія Ткаленка про участь у міжнародній Пленарній зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу в місті Вікторія Фоллз, Республіка Зімбабве, 05–10 листопада 2023 року.

повернутися на початок сторінки



Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу
Зімбабве. Листопад, 2023

КІМБЕРЛІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС: ШЛЯХИ МІЖНАРОДНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ РФ

05–11 листопада 2023 року в м. Вікторія Фоллз (Республіка Зімбабве) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
Згідно з листом Мінфіну на цю зустріч був відряджений директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. У складі делегації України входили Надзвичайний та Повноважений посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова та, в режимі онлайн, заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, радник директора ДГЦУ Михайло Зуєв, головні фахівці ДГЦУ Анастасія Квачук та Катерина Татарінцева.
Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (далі – ССКП), підсумкам роботи КП за поточний рік, реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, виборам нового віце-голови КП на 2024 рік, який за правилами має очолювати КП у 2025 році, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП.
На сьогодні КП об'єднує 85 країн-учасниць (58 окремих країн-учасниць і 27 країн у складі одного з учасників – Європейського Союзу). На зустрічі були присутні представники більшості цих країн, спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради, Коаліції громадянського суспільства і Асоціації африканських виробників алмазів, а також запрошені представники країн, які у найближчому майбутньому планують приєднатись до КП (Азербайджан та Узбекистан).
На сесії відкриття зустрічі після промов Голови КП пана Жему Сода (Zhemu Soda), президентки Всесвітньої алмазної ради пані Фереїл Зерокі (Fereil Zerouki) та голови Коаліції громадянського суспільства пана Мішеля Йобу (Michel Yoboue) було проведено широке обговорення пропозицій ДГЦУ щодо включення до порядку денного зустрічі питань про порушення державного суверенітету України, її територіальної цілісності, фінансування російської військової агресії за рахунок експорту російських алмазів, розширення дефініції «конфліктні алмази», а також доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП. З офіційною заявою у контексті зазначених питань від України виступив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. Звернення ДГЦУ з цього приводу до всіх учасників КП було зачитано делегацією ДГЦУ, яка брала участь у засіданні в режимі онлайн. Пропозиції України підтримали представники Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії. Очікувано проти виступили представники рф і білорусі, до яких долучились представники Анголи, Венесуели, Малі, Південно-Африканської Республіки (ПАР) і Центрально-Африканської Республіки (ЦАР). Внаслідок відсутності консенсусу, після майже годинного обговорення, питання про порушення державного суверенітету України, її територіальної цілісності, фінансування російської військової агресії за рахунок експорту російських алмазів не було включено до порядку денного сесії. Натомість, реакцією голови КП на своєчасно запропоновані Україною пропозиції щодо доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП, була передача цього питання на розгляд спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
Слід зазначити, що делегацією України проведено низку двосторонніх та багатосторонніх зустрічей з членами КП з метою роз’яснення цілей України в КП. При цьому наголошено на тому, що одним з основоположних принципів КП є «визнання учасниками повної поваги до державного суверенітету та дотримання принципів рівноправності та взаємної вигоди». Про це йдеться в останньому абзаці преамбули ССКП – основного документа КП, який був прийнятий 20 років тому в Інтерлакені, Швейцарія, шляхом підписання Інтерлакенської декларації та в низці відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН під загальною назвою «Про роль алмазів у розпалюванні конфліктів».
У ході зустрічі делегацією було проведено декілька зустрічей з головою КП, причому дві з них двосторонні, а інші за участі представників Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії.
Делегація України брала участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
У ході обговорення пропозиції України у спеціальному комітеті з перегляду та реформ КП (AHCRR) делегації України вперше з початку збройної агресії рф проти України вдалось зберегти формулювання щодо збройної агресії рф проти України у заключному документі цього комітету на проєкті фінального комюніке зустрічі.
Під час засідання комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), в якому від України брав участь директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, незважаючи на шалений опір рф та їх прибічників, вдалося заблокувати намір білорусі очолити КП в ролі віце-голови у 2024 році та голови у 2025 році.
Під час обговорення фінального комюніке зустрічі директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з Надзвичайним та Повноваженим послом України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов'ю Абравітовою неодноразово виступали з відстоюванням позиції Української Сторони щодо запропонованих на початку зустрічі вищезазначених пропозицій, аргументами щодо недопущення білорусі до посади Віце-Голови КП 2024 і Голови КП 2025, цитуванням пунктів ССКП і резолюцій РБ ГА ООН щодо недопущення порушень державного суверенітету країн і, зокрема, країн-учасниць КП, а також з інформацією про наслідки військової агресії рф проти України, зокрема ті, через які Україна не має можливості контролювати більше ніж 20% своєї території, що знаходиться під незаконною окупацією росії, де не діє українське законодавство, немає контролю за обігом алмазів з боку України і не виконуються жодні вимоги КП, в тому числі правила імпорту-експорту алмазів та подання статистичних даних.
Опоненти (рф, білорусь, Ангола, ПАР, деякі інші) виступали у звичному для росії негативному та агресивному ключі. Дискусія тривала до 5 ранку 11 листопада, але консенсусу не було досягнуто. Таким чином, вперше за всю історію Кімберлійського процесу та з початку збройної агресії росії проти України фінальне комюніке не було прийнято.
Висновки та пропозиції щодо подальших дій
Основними результатами роботи української делегації були такі:
- заблоковано подання номінації білорусі на посаду Віце-Голови КП 2024 і Голови КП 2025;
- вперше з початку збройної агресії рф проти України вдалось зберегти формулювання щодо збройної агресії рф проти України у заключному документі спеціального комітету з перегляду і реформ КП (AHCRR) та проєкті фінального комюніке зустрічі.
- акцентовано увагу учасників КП на тому, що основні цілі КП, які щорічно проголошуються на всіх зустрічах КП, – запобігання конфліктам, сприяння миру, безпеці та процвітанню – зневажаються рф та білоруссю і не знаходять протидії з боку КП;
- внесено пропозиції України до проєкту заключного комюніке Пленарної зустрічі КП, які були підтримані з боку Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії;
- через неприйнятні формулювання рф та білорусі щодо проєкту фінального комюніке зусиллями України та її партнерів прийняття цього документа було заблоковано.
Це серйозний меседж як членам Кімберлійського процесу, так і всім представникам алмазної промисловості та бізнесу – не може бути справ «asusual» для тих, хто порушує статут ООН та норми міжнародного права.
Подальші дії ДГЦУ, як національного органу КП, полягають у продовженні роботи, пов’язаної з планами засідань WGDE та AHCRR, де ДГЦУ, як член цих органів КП, планує взяти активну участь у засіданнях та представляти інтереси України.


повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Урочисте засідання
Київ. Вересень, 2023






07 вересня 2023 року виповнилось 30 років з дня створення Державного гемологічного центру України. Це велика подія, яку ми чекали з нетерпінням і яку відзначили на розширеному засіданні Науково-технічної ради ДГЦУ.
На урочистому заході, крім співробітників, були присутні начальник Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Міністерства фінансів України Володимир Король, Голова ЦК профспілки працівників геології, геодезії та картографії України Іван Бакулей; директор Державної установи «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» Микола Назимок та інші гості.
За традицією, на початку засідання зі звітною доповіддю виступив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, який розповів про здобутки і плани розвитку установи, відзначив плідну працю наукових фахівців, незважаючи на обставини воєнного стану. Особливу увагу приділив діяльності ДГЦУ на міжнародному рівні в рамках Кімберлійського процесу щодо міжнародної ізоляції росії. Андрій Миколайович висловив щиру вдячність колективу за віддану співпрацю та побажав миру, нових звершень і процвітання.
З привітальним словом виступив начальник Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Мінфіну Володимир Король, який відзначив досягнення гемологічного центру та його вагомий внесок у захист інтересів держави, розвиток гемології в Україні, побажав подальших успіхів установі і співробітникам, а також передав слова привітання від директора Фінансово-господарського департаменту – головного бухгалтера Мінфіну Олександра Фіца.
Також з привітальними промовами виступили голова ЦК ППГГТКУ Іван Бакулей та директор Держсховища Микола Назимок.
За плідну роботу та вклад у розвиток нашої установи працівників центру було нагороджено Почесними грамотами та подяками Міністерства фінансів України і Профспілки працівників геології, геодезії та картографії України. Кожен з них отримав визнання за свою роботу та відданість справі гемології.
Нехай цей ювілей буде ще однією сторінкою в багатій історії Державного гемологічного центру України. Нехай він надихає на подальші досягнення та розвиток гемології в Україні.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. ТОВ «Алькор-Д»
Київ. Липень, 2023






10 липня 2023 року на запрошення керівництва ТОВ «Алькор-Д» делегація ДГЦУ у складі директора ДГЦУ Андрія Ткаленка, заступника директора Володимира Татарінцева, головного фахівця Лариси Вишневської відвідала підприємство.
Компанія «Алькор-Д» є лідером в Україні у вирощуванні діамантів за технологією HPHT. Ці діаманти подібні до природних за фізичними властивостями та хімічним складом. Вони атестуються міжнародними гемологічними організаціями, такими як IGI та GIA.
Делегація ДГЦУ відвідала виробництво синтетичних алмазів, лабораторії підприємства. У рамках зустрічі з директором ТОВ «Алькор-Д» Дмитром Мальцем, заступником директора з виробництва ТОВ «Алькор-Д» Максимом Сергою були обговорені шляхи подальшої співпраці в галузі гемологічної експертизи, наукових досліджень та обміну консалтинговою інформацією.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ.Зімбабве. Кімберлійський процес
Київ. Травень, 2023






22–26 травня 2023 року в м. Вікторія Фоллз (Республіка Зімбабве) у гібридному форматі відбулася Міжсесійна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу.
Безпосередньо в залі засідань Україну представляла Надзвичайний та Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.
Онлайн-участь у роботі зустрічі від України взяли директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, заступник директора Володимир Татарінцев, головні фахівці Анастасія Квачук та Катерина Татарінцева.
Незважаючи на шалений опір росії та її сателіта білорусі,делегація України разом з партнерами домоглася обговорення питання російської агресії проти України. З потужними промовами на початку та наприкінці обговорення порядку денного виступила Надзвичайний та Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.На підтримку України виступили представники ЄС, США, Канади, Австралії, Великої Британії та Швейцарії, які рішуче засудили російську агресію та продовження використання доходів, отриманих від продажу алмазів на фінансування війни.
Під час роботи сесіїделегація України взяла участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
Окрім того, делегація України, за підтримки партнерів з ЄС, США, Канади, Австралії, Великої Британії та Швейцаріїзаблокували попередню заявку білорусі очолити КП в ролі віце-голови у 2024 році.
Протягом зустрічі було акцентовано увагу учасників КП на тому, що основні цілі КП, які щорічно проголошуються на всіх зустрічах КП, – запобігання конфліктам, сприяння миру, безпеці та процвітанню – зневажаються рф та білоруссю і, нажаль, не знаходять протидії з боку КП.

повернутися на початок сторінки



Міністерство фінансів України, ДГЦУ
Київ. Січень, 2023





11 січня 2023 року наукові фахівці ДГЦУ взяли участь в онлайн-конференції, організованої Міністерством фінансів України, щодо приймання звітів з виконання ДГЦУ у 2022 році наукових досліджень та науково-технічних розробок.
Приймальною комісією під головуванням начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Мінфіну Володимира Короля проміжні та остаточні звіти ДГЦУ було прийнято без зауважень.
Наукові роботи ДГЦУ отримали позитивні відгуки від провідних спеціалістів галузі: доктора технічних наук, професора Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Зуєвської Н.В.; доктора геологічних наук, професора, завідувача відділу літології Інституту геологічних наук НАН України Ковальчука М.С.; доктора геологічних наук, головного наукового співробітника Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України Сьомки В.О.; в.о. проректора з наукової роботи Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», кандидата геологічних наук, доцента Нікитенка І.; завідувача кафедри загальної та структурної геології Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», кандидата геологічних наук, доцента Шевченка С.В.
Результати виконання наукових досліджень та науково-технічних робіт у 2022 році впроваджено у роботу ДГЦУ та профільних установ України: Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Національного технічного університету «Дніпровська політехніка»; Львівського національного університету імені Івана Франка; Мінералогічного музею імені Євгена Лазаренка; Союзу ювелірів України та Ювелірної компанії «DC Crystals».

повернутися на початок сторінки



Міністерство фінансів України, ДГЦУ
Київ. Січень, 2023

09 січня 2023 року Державний гемологічний центр України включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. Свідотство
Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави – це перелік науково-дослідних, науково-технічних установ та закладів вищої освіти, діяльність яких має важливе значення для розвитку науки, економіки і виробництва.
Працюємо на результат!

повернутися на початок сторінки



Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу
Ботсвана, Київ. Листопад, 2022

05–04 листопада 2022 року в м. Габороне (Ботсвана) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
Згідно з запрошенням Голови КП пана Jacob Thamage (Ботсвана) Державний гемологічний центр України у складі директора ДГЦУ Ткаленка А.М., заступника директора Татарінцева В.І. та радника директора Зуєва М.І. взяв онлайн-участь у цій зустрічі. Безпосередню особисту участь у цій зустрічі брала Надзвичайний та Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.


Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (ССКП), підсумкам роботи КП за поточний рік, реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, виборам нового голови КП на 2023 рік, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП.
На сьогодні КП об'єднує 85 країн-учасниць (58 окремих країн-учасниць і 27 країн у складі одного з учасників – Європейського Союзу) та чотирьох спостерігачів: Всесвітню алмазна рада, Коаліцію громадянського суспільства, Асоціацію африканських виробників алмазів та Ініціативи алмазного розвитку.
Ключовим для України питанням зустрічі був розгляд наслідків агресії рф і білорусі проти України у контексті діяльності КП. Включення цього питання до порядку денного зустрічі пропонувалось листом ДГЦУ до Голови КП від 21.10.2022. Пропозиція була підтримана відповідними листами до Голови КП від союзників України – Австралії, Великобританії, ЄС, Канади і США, з якими йшло її обговорення протягом останніх місяців.
У зазначеному листі ДГЦУ обґрунтовано звертався до Голови КП і до всіх учасників КП щодо ізоляції рф і білорусі у КП аж до припинення їх участі у КП. Водночас, враховуючи те, що усі рішення КП приймаються лише консенсусом, було очікуваним блокування пропозицій України з боку рф і білорусі. В якості мінімальної цілі ДГЦУ розглядав визнання на міжнародному рівні з боку КП факту агресії рф проти України та визнання російських алмазів «конфліктними».


Майже весь перший день зустрічі був присвячений обговоренню питання включення до порядку денного пропозицій України. Першою доповідала посол України пані Л. Абравітова. Її підтримали представники вищезазначених країн-союзників України, а також Швейцарії, Японії і спостерігача КП в особі голови Коаліції громадянського суспільства. Проти виступили рф, білорусь, Ангола, Вірменія, Венесуела, Киргизія, Китай і ЦАР. Останні висловили свою позицію майже однаковими словами про те, що наміри України є політично вмотивованими, не стосуються діяльності КП і містять деструктивні підходи, які погрожують цілісності КП. У результаті українське питання не було включено до порядку денного.
На засіданні були представлені доповіді про результати роботи КП за поточний рік Голови КП, а також звітні доповіді керівників робочих груп з експертизи алмазів, моніторингу, статистики, алювіального виробництва алмазів, комітету з питань участі і керівництва КП, комітету з правил і процедур КП, комітету з перегляду та реформ, виступи представників інших органів КП.
У доповідях велику увагу було приділено питанням заходів щодо запобігання нелегальної торгівлі алмазами, зокрема, у такій «проблемній» країні як Центрально-Африканська Республіка, реформування та подальшого розвитку КП, статистичної звітності, експертизи алмазів, проблемам обігу синтетичних алмазів, а також питанням створення мультидонорного фінансового фонду КП та постійно діючого секретаріату КП.


Пленарне засідання відзначило поточну роботу Робочої групи експертів з алмазів, опрацювання відповідей Учасників на опитування про конфіскацію і розпорядження конфіскованими необробленими алмазами та переміщення алмазів через митні кордони не у посилках, а «в руках».
Пленарне засідання схвалило нове Технічне керівництво № 17 про переміщення через митні кордони наукових колекцій та розвідувальних проб.
Пленарне засідання вітало завершення роботи Тимчасової команди (ТЕТ) з підготовки створення Постійного секретаріату КП та подання підсумкового звіту. Було схвалено рішення щодо розміщення цього Секретаріату у м. Габороне (Ботсвана). На підставі звіту ТЕТ Пленарне засідання вирішило, що робота Секретаріату має бути профінансована, у тому числі за рахунок країн-учасниць КП, після опрацювання юридичних питань. Кожний учасник має сплачувати внески залежно від обсягу торгівлі алмазами. Мінімальний внесок – одна тисяча доларів США на рік для тих, хто має обсяги менше 100 мільйонів доларів США, але більше 0 доларів США на рік. Останнє стосується (у числі інших) України.

Пленарне засідання схвалило звіти інших робочих груп і комітетів КП.
Робоча група зі статистики навела дані, що деякі учасники не подали свої статистичні звіти за поточний рік, зокрема це стосується рф. Пленарне засідання зазначило, що підгрупа з перегляду ССКП має бути переформатована і на її базі створюється спеціальний Комітет з огляду та реформ. Адміністративним рішенням КП ухвалено завдання і склад цього комітету. У числі основних завдань – вдосконалення питань Адміністративної підтримки КП, перегляд преамбули ССКП та визначення «конфліктних алмазів».
За письмовою пропозицією ДГЦУ до складу цього комітету включено Україну.
Пленарне засідання розглянуло заявки ОАЕ і білорусі щодо віце-головування у КП у 2023 році та головування у 2024 році. Перед Пленарною зустріччю ДГЦУ своїм листом до Голови КП і до всіх учасників КП закликав відхилити заявку білорусі. На засіданні на посаду Віце-голови обрано ОАЕ.
На Пленарному засіданні найбільш гострим було питання ухвалення заключного комюніке.


Гостроту викликав лише один пункт, який стосувався розгляду наслідків агресії рф і білорусі проти України та невключення пропозиції України до порядку денного зустрічі.
У дискусії з цього питання активну участь взяла посол України Любов Абравітова, а також в онлайн-форматі виступив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. Україну послідовно та активно підтримували представники вищезазначених країн-союзників України і Коаліція громадянського суспільства. Дуже агресивно і негативно відповідала рф і Ангола, яких підтримувала білорусь та інші прихильники рф. Дискусія тривала понад 10 годин.
За результатами Пленарного засідання Кімберлійського процесу Україні та нашим партнерам серед іншого вдалося:
- ініціювати рішення щодо включення України до складу новоствореного органу — Спеціального комітету з огляду та реформ (Committee on Reviewand Reform);
- заблокувати проєкт рішення Пленарного засідання КП щодо ухвалення кандидатури білорусі на посаду Віце-голови КП протягом 2023 року (в результаті Віце-головою КП у 2023 року обрано ОАЕ);
- включити до підсумкового комюніке КП листи щодо захисту інтересів України.


повернутися на початок сторінки


Міністерство фінансів України, ДГЦУ
Київ. Жовтень, 2022



31 жовтня 2022 року ДГЦУ отримав свідоцтво за результатами державної атестації наукової установи, удостоївшись високої атестаційної оцінки за свою наукову діяльність.
За висновком атестаційної комісії ДГЦУ віднесено до другої класифікаційної групи.
Наукові результати ДГЦУ відповідають міжнародним стандартам високого рівня (нове знання у традиційній галузі науки). З точки зору оригінальності, значущості та наукової етики ці наукові результати можуть бути порівняні з добрими роботами на міжнародному рівні. Дослідження задовольняють високим міжнародним стандартам досконалості.
Працюємо на результат!



повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Ми знову офлайн
Київ. квітень, 2022





29 квітня 2022 року
Друзі, в цей непростий для всіх час ми відновлюємо свою роботу в повному обсязі, щоб бути корисними нашій державі та нашим клієнтам.
Поновлюємо проведення незалежної експертизи коштовного та декоративного каміння на замовлення фізичних і юридичних осіб! Продовжуємо виконання наукових досліджень та науково-технічних розробок з метою впровадження результатів у роботу ДГЦУ та профільних установ і організацій. Плануємо відновлення очних занять на курсах з підготовки експертів-гемологів.
Ми не припиняли та продовжуємо міжнародну діяльність, зокрема у рамках Кімберлійського процесу.
Чекаємо всіх за відомою адресою: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 38¬-44.

повернутися на початок сторінки



Міжнародна асоціаціябурштинників
Польща, Гданськ. Березень, 2022





29 квітня 2022 року
Друзі, в цей непростий для всіх час ми відновлюємо свою роботу в повному обсязі, щоб бути корисними нашій державі та нашим клієнтам.
Поновлюємо проведення незалежної експертизи коштовного та декоративного каміння на замовлення фізичних і юридичних осіб! Продовжуємо виконання наукових досліджень та науково-технічних розробок з метою впровадження результатів у роботу ДГЦУ та профільних установ і організацій. Плануємо відновлення очних занять на курсах з підготовки експертів-гемологів.
Ми не припиняли та продовжуємо міжнародну діяльність, зокрема у рамках Кімберлійського процесу.
Чекаємо всіх за відомою адресою: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 38-44.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Новини на «Суспільному».
Київ. Січень, 2022


На замовлення телеканалу «UA Перший» провідні фахівці ДГЦУ взяли участь у телевізійній програмі про діяльність ДГЦУ, зокрема, унікальних методах гемологічних досліджень, яка вийшла в ефір 16 січня 2022 року у програмі «Новини на Суспільному».

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Міністерством фінансів України.
Київ. Січень, 2022






14 січня 2022 року наукові фахівці ДГЦУ взяли участь в онлайн-конференції, організованої Міністерством фінансів України щодо приймання звітів за результатами виконання наукових досліджень та науково-технічних розробок у 2021 році, виконавцем яких є ДГЦУ. Приймальною комісією під головуванням начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Мінфіну Володимира Короля звіти ДГЦУ було прийнято без жодних зауважень.
Результати виконання наукових досліджень та науково-технічних розробок у 2021 році вже впроваджено у роботу ДГЦУ та профільних установ України: Київський національний університет будівництва та архітектури; Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Навчально-науковий інститут «Інститут геології» КНУ ім. Т. Шевченка; Київський національний університет технологій та дизайну; Союз ювелірів України; Державна установа «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України»; ТОВ «Надровидобування»; Ювелірна компанія «DC Crystals» та ін.
Також наукові роботи ДГЦУ отримали позитивні відгуки від провідних спеціалістів галузі: доктора геологічних наук, професора «Інституту геології» КНУ ім. Т. Шевченка Митрохина О.В.; доктора геологічних наук, професора «Інституту геології» КНУ ім. Т. Шевченка Нестеровського В.А.; доктора геолого-мінералогічних наук, завідуючого відділом оптичної спектроскопії і люмінесценції мінералів Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка Тарана М.М.; доктора геологічних наук, професорки Національного університету «Києво-Могилянська академія» Деревської К.І.; кандидата геолого-мінералогічних наук, провідного співробітника відділу оптичної спектроскопії і люмінесценції мінералів Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка Хоменка В.М.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ, Гемологічна експертиза унікального зразка бурштину.
Київ. Грудень, 2021






У ДГЦУ була проведена гемологічна експертиза унікального зразка бурштину масою 5305 г!
Замовником експертизи виступила компанія ТОВ «Центр "Сонячне ремесло"». Зразок бурштину було видобуто на родовищі Володимирець-Східний у грудні 2021 року.
Унікальний зразок бурштину у ДГЦУ було досліджено з використанням високотехнологічного обладнання – ІК-Фур’є спектрометру та визначено, що цей зразок належить до виду викопних смол – сукциніту.
Варто зазначити, що в історії незалежної України це перша знахідка бурштину такої ваги.
Зразки бурштину масою більше 1 000 г зустрічаються зрідка. Найбільший зразок вагою 9 750 г знаходиться в Музеї природознавства в Берліні (Museum of Naturkunde).

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ, Міністерство фінансів України.
Київ. Грудень, 2021





28 грудня 2021 року відбулось онлайн-засідання Наукової ради Міністерства фінансів України щодо розгляду пропозицій до проєкту Тематичного плану науково-дослідних робіт Міністерства фінансів України на 2022 рік від Державного гемологічного центру України.
Теми науково-дослідних робіт були представлені директором ДГЦУ Андрієм Ткаленком та головою науково-технічної ради ДГЦУ Олегом Гелетою.
Усі теми науково-дослідних робіт від ДГЦУ було схвалено Науковою радою Міністерства фінансів України без жодних зауважень.

повернутися на початок сторінки



Засідання НТР ДГЦУ.
Київ. Грудень, 2021







22 грудня 2021 року на плановому засіданні НТР, відповідно до календарного плану, відбувся:
- захист звітів з науково-дослідних робіт, які були виконані у 2021 році;
- розгляд і затвердження науково-технічної продукції, отриманої у результаті їх виконання.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ, Мінфін. Музей коштовного і декоративного каміння.
Хорошів. Грудень, 2021








11 грудня 2021 року один з найвідоміших геологічних музеїв України та світу - Музей коштовного і декоративного каміння у Хорошеві відзначив своє 25-річчя!
Від імені директора Андрія Ткаленка та Голови піклувальної ради ДГЦУ академіка Станіслава Довгого Музей привітала вчений секретар ДГЦУ Олена Грущинська.
За підтримки ДГЦУ та академіка Станіслава Довгого була презентована електронна версія Музею коштовного і декоративного каміння. Тепер кожен відвідувач може ознайомитися в онлайн-режимі з унікальною колекцією Музею!
Також з ювілеєм Музей привітали начальник Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності МФУ Володимир Король та директор Центрального казенного підприємство пробірного контролю Іван Іванишин.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ, Торгово-промислова палата України.
Київ. Листопад, 2021






19 листопада 2021 року відбувся візит у відповідь делегації ДГЦУ на чолі з директором Андрієм Ткаленком до Торгово-промислової палати України. Відповідно до домовленостей, які були досягнуті на попередній зустрічі між ТПП і ДГЦУ, сторонами було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між ДГЦУ та ТПП. Також під час зустрічі сторони домовилися про об’єднання зусиль у сприянні розвитку гемологічної галузі й обміну інформацією з питань обігу коштовного каміння, щодо надання консультативних та освітніх послуг, проведення спільних заходів, зокрема виставок та конференцій у ТПП України тощо.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ, Міністерство фінансів України.
Київ. Листопад, 2021








11 листопада 2021 року наукові фахівці ДГЦУ взяли участь в онлайн-конференції, організованої Міністерством фінансів України, щодо приймання звітів за результатами виконання наукових досліджень та науково-технічних розробок у I-III кварталах 2021 року, виконавцем яких є ДГЦУ. Приймальною комісією під головуванням начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Мінфіну Володимира Короля проміжні звіти ДГЦУ було прийнято без жодних зауважень.

повернутися на початок сторінки



Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміня.
Київ. Листопад, 2021








04-05 листопада 2021 року Державний гемологічний центр України разом з ННІ «Інститут геології» КНУ ім. Т. Шевченко, ІВЦ «Алкон» НАН України, Київським національним університетом будівництва та архітектури, НТУ «Дніпровська політехніка», Брестським державним університетом ім. О.С. Пушкіна, ІЧЕ – Агентством зовнішньої торгівлі Італії INTERNAZIONALE MARMI E MACCHINE CARRARA S.P.A. (Італія) провели Міжнародну науково-практичну конференцію «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміня».
Директор ДГЦУ Андрій Ткаленко привітав присутніх з початком конференції і побажав успіхів на науковій ниві всім учасникам заходу.
У роботі Конференції взяли участь науковці, молоді вчені, аспіранти та студенти вищих навчальних закладів. Вони представили низку цікавих і наукоємних робіт за результатами своїх досліджень.
Також у рамках конференції було проведено екскурсію по історичних місцях Києва і до архітектурних споруд, в оздобленні яких використано природне каміння.
Слід зазначити, що на теренах України ця Конференція – єдиний комплексний науково-практичний захід, присвячений дослідженню коштовного та декоративного каміння.
Висловлюємо щиру вдячність організаторам і учасникам Конференції та запрошуємо до участі у наступному році 10-11 листопада!

повернутися на початок сторінки



Робоча зустріч: AUABI, ДГЦУ, Союзу ювелірів України.
Київ. Листопад, 2021




04 листопада 2021 року в офісі Асоціації українських і арабських бізнесменів і інвесторів «AUABI» відбулася робоча зустріч директора ДГЦУ Андрія Ткаленка з президентом Союзу ювелірів України Дмитром Видолобом та з президентом Асоціації «AUABI» паном Мохаммадом Салім Алотті.
На зустрічі було обговорено питання участі Державного гемологічного центру України та Союзу ювелірів України у проведенні Міжнародної україно-арабської виставки та конференції «Ukrainian-Arab International Expo», що відбудеться 9-11 червня 2022 року у Києві. У виставці візьмуть участь лідери держав арабського світу, бізнесмени та інвестори, одним з перспективних напрямків співпраці буде ювелірна галузь та гемологія.

повернутися на початок сторінки



Робоча зустріч: ДГЦУ, Торгово-промислова палата України.
Київ. Листопад, 2021





03 листопада 2021 року з робочим візитом до ДГЦУ завітала делегація Торгово-промислової палати України на чолі з президентом Геннадієм Чижиковим.
Гості ознайомилися з роботою гемологічного центру, науково-дослідної лабораторії та організацією навчального процесу. У ході зустрічі були досягнуті домовленості щодо продовження та поглиблення співпраці між організаціями.

повернутися на початок сторінки



Робоча зустріч: ДГЦУ, Академія дизайну і технологій Естонії, Союз ювелірів України.
Київ. Жовтень, 2021





23 жовтня 2021 року з робочим візитом до ДГЦУ завітали ректорка естонської Академії дизайну і технологій DTA Марія Винничук (Естонія, Таллінн) та президент Союзу ювелірів України Дмитро Видолоб (Україна, Київ).
У ході зустрічі були обговорені питання подальшого співробітництва по створенню спільних навчальних програм, обміну європейським досвідом та підписано Меморандум про співпрацю в галузі гемології.

повернутися на початок сторінки



Промозахід «DO invest».
Київ. Жовтень, 2021





19 жовтня 2021 року на запрошення Торгово-промислової палати України та Донецької обласної державної адміністрації директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з президентом Асоціації українських і арабських бізнесменів і інвесторів «АUABI» паном Мохаммадом Салім Алотті взяв участь у промозаході «DO invest», який відбувся у приміщенні ТПП України.
«DO invest» – це комплекс промоційних заходів з презентації Інвестиційного порталу Донецької області, інвестиційного та експортного потенціалів регіону, багатого, серед іншого, і різноманітними мінеральними ресурсами. Під час зустрічі директора ДГЦУ з Головою Донецької облдержадміністрації паном Павлом Кириленком та президентом Торгово-промислової палати України паном Геннадієм Чижиковим були обговорені питання залучення фахівців ДГЦУ для фахової оцінки мінеральних продуктів регіону.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Пакистан.
Київ. Жовтень, 2021







11 жовтня 2021 року в рамках роботи Пакистансько-українського бізнес-форуму офіційна делегація Торгово-промислової палати Ісламської Республіки Пакистан на чолі з віце-президентом ТПП паном Акбар Ханом відвідала Державний гемологічний центр України.
У зустрічі також взяли участь начальник Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності пан Володимир Король та президент ГО «Асоціація українських та арабських бізнесменів й інвесторів AUABI» пан Мухаммад Салим Алотті.
Поважні гості ознайомилися з роботою гемологічного центру, науково-дослідної лабораторії та організацією навчального процесу.
За підсумками зустрічі підписано Меморандум про співпрацю в галузі гемології.

повернутися на початок сторінки



Конференція.
Хорошів. Жовтень, 2021







8 жовтня 2021 року наукові фахівці Державного гемологічного центру України на чолі з директором ДГЦУ Ткаленком Андрієм Миколайовичем взяли участь у ювілейній десятій науково-практичній конференції «Мінерально-сировинні багатства України: шляхи оптимального використання», яка відбулася в смт Хорошів Житомирської області.
Слід зазначити, що ДГЦУ разом з Міністерством фінансів України виступили співорганізаторами цієї конференції на базі Державної установи «Музей коштовного і декоративного каміння»; серед організаторів також була Національна академія наук України, зокрема Інститут геологічних наук та Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка; Українське мінералогічне товариство та ряд громадських організацій геологічного профілю.
Фахівці ДГЦУ представили на розгляд учасників конференції доповіді за матеріалами науково-дослідних робіт, які виконуються згідно з тематичним планом, затвердженим Міністерством фінансів України.
Серед почесних гостей були присутні доктор геолого-мінералогічних наук, професор Павлишин Володимир Іванович та голова Хорошівської селищної громади Столярчук Володимир Володимирович.
На завершення учасники конференції обговорили її результати та ознайомилися з експозицією «Музею коштовного і декоративного каміння».

повернутися на початок сторінки



Засідання НТР ДГЦУ.
Київ. Жовтень, 2021





4 жовтня 2021 року відбулося засідання НТР ДГЦУ, на якому було розглянуто і схвалено результати виконання наукових (науково-технічних) робіт по ІІІ проміжному етапу виконання ННТР (01.07.2021–30.09.2021).

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ. Катар.
Київ. Вересень, 2021







ДГЦУ за результатами роботи Спільної комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар, за сприянням Асоціації «Український Бурштиновий Світ» та особисто Голови правління Галини Симхи провів навчання з підготовки експертів-гемологів за напрямом «Атестація та експертна оцінка дорогоцінного каміння органогенного походження» для групи слухачів з Держави Катар під керівництвом директора виставкового центру «Kahraman» Катарського культурного центру «Katara» Khalid Al-Sayed.
Слухачі опанували курс, успішно склали іспити і отримали відповідні Свідоцтва.
Після завершення навчання в ДГЦУ відбулася робоча нарада за участі начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Володимира Короля, де були обговорені питання подальшої співпраці в галузі гемологічної експертизи.

повернутися на початок сторінки



Міністерство закордонних справ України
Київ. Вересень, 2021






14 вересня 2021 року директор ДГЦУ Андрій Ткаленко взяв участь у нараді щодо розвитку і підтримки міжнародної діяльності ДГЦУ в Міністерстві закордонних справ України під головуванням Першої заступниці Міністра закордонних справ України Еміне Джапарової та за участі делегації «Асоціація українських та арабських бізнесменів й інвесторів AUABI». Були обговорені питання співпраці ДГЦУ у сфері гемології та мінералогії з країнами Близького Сходу.

повернутися на початок сторінки



Анонс! Конференція.
Хорошів, Жовтень, 2021





Шановні колеги! Раді повідомити, що ДГЦУ разом з Музеєм коштовного і декоративного каміння запрошують вас взяти участь у X науково-практичній конференції «Мінерально-сировинні багатства України: шляхи оптимального використання», яка відбудеться в смт Хорошів (Житомирська обл.) 8 жовтня 2021 року.
Організатори: ДУ «Музей коштовного і декоративного каміння» Міністерства фінансів України; Державний гемологічний центр України; Інститут геологічних наук НАН України; Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка НАН України; Українське мінералогічне товариство; ГО «Спілка геологів України»; ГО «Спілка буровиків України»; Хорошівська селищна рада.
Напрями роботи конференції: мінерально-сировинні багатства України та шляхи їх оптимального використання; музейний аспект дослідження і збереження мінералів та гірських порід; інженерно-геодезичні роботи та маркшейдерська справа; моніторинг, охорона та використання земель, порушених гірничими виробками; геологічні пам’ятки природи та туристично-рекреаційний потенціал України.
Форми участі: очна та заочна. Робочі мови конференції: українська, англійська.
За результатами Конференції буде опубліковано збірник наукових праць.
Заплановано екскурсії на гранітні кар’єри, до Музею коштовного і декоративного каміння та на відвали Волинського родовища пегматитів.

Заявки на участь приймаються до 19 вересня 2021 р. Електронна форма заявки за посиланням.
Прийом статей наукових матеріалів до 24 вересня 2021 р. на e-mail: min.res.ua@gmail.com (Охоліна Тетяна Вячеславівна, моб. тел. 093-764-94-27).
Оплата організаційного внеску до 28 вересня 2021 р. після підтвердження редколегією прийняття статті до публікації.

повернутися на початок сторінки



Робоча зустріч: ДГЦУ, AUABI, ТПП Держави Катар.
Київ, Вересень, 2021





1 вересня 2021 року в рамках роботи Спільної комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар офіційна делегація ТПП Держави Катар на чолі з Першим віце-президентом Палати паном Мохаммедом Бін Тван Куварі (H.E AL KUWARI) та президент ГО «Асоціація українських та арабських бізнесменів й інвесторів AUABI» пан Мухаммад Салим Алотті відвідали Державний гемологічний центр України. Поважні гості ознайомилися з роботою гемологічного центру, науково-дослідної лабораторії та навчальних класів. За підсумками зустрічі підписано Меморандум про співпрацю в галузі гемології.

повернутися на початок сторінки



Друге засідання Спільної комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар
Київ, Серпень, 2021




31 серпня 2021 року директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з президентом AUABI Мухаммадом Салим Алотті взяв участь у Другому засіданні Спільної комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар у Торгово-промисловій палаті України. На зустрічі з Першим віце-президентом Палати паном Мохаммедом Бін Тван Куварі (H.E AL KUWARI) були обговорені питання щодо розвитку гемологічної галузі в Катарі.

повернутися на початок сторінки



Міністерство фінансів України. Робоча зустріч
Київ, Серпень, 2021





31 серпня 2021 року директор ДГЦУ Андрій Ткаленко та учений секретар ДГЦУ Олена Грущинська взяли участь у робочій нараді у Міністерстві фінансів України під головуванням начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Володимира Короля.
На нараді було розглянуто питання поглиблення співпраці між Міністерством фінансів України, інформаційним порталом «Україна по-арабськи» та Громадською спілкою «Асоціація інтеграції НАССР».
У нараді взяли участь головний редактор ІП «Україна по-арабськи» Фараджаллах Мохаммад, член правління ГС «Асоціація інтеграції НАССР» Сергій Губяк, директор Центрального казенного підприємства пробірного контролю Іван Іванішин.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ та ГО «Асоціація українських та арабських бізнесменів й інвесторів AUABI».
Договір про співпрацю.
Київ, Серпень, 2021





3 серпня 2021 року у приміщенні Державного гемологічного центру України відбулася робоча зустріч директора ДГЦУ Ткаленка Андрія Миколайовича з делегацією ГО «Асоціація українських та арабських бізнесменів й інвесторів AUABI» на чолі з президентом асоціації паном Мохамедом Салем Алотті. В рамках зустрічі гості ознайомилися з роботою ДГЦУ, відвідали лабораторії центру та навчальні класи. За підсумками зустрічі підписано довгостроковий Меморандум про співпрацю щодо розробки та впровадження спільних інноваційних й інших проєктів, консультування та обміну інформацією з питань обігу коштовного каміння, об’єднання зусиль у всебічному сприянні розвиткові гемологічної галузі.

повернутися на початок сторінки



Музей науки МАН.
Київ, ВДНГ. Липень, 2021





19 липня 2021 року з метою розширення співпраці з Малою академією наук України директор ДГЦУ Андрій Ткаленко відвідав перший державний Музей науки МАН, що знаходиться у павільйоні №23 “Наука” на території ВДНГ у Києві.
Зокрема, тут представлена виставка "Дивна матерія" канадського Ontario Science Center, одного з найвідоміших наукових і дослідних центрів світу, яка є особливо цікавою для майбутньої співпраці ДГЦУ та Музею науки МАН.
Зона “Дивна матерія” присвячена матеріалознавству та геології й розповідає про властивості матеріалів, роботі з найкрихітнішими частинками речовини – молекулами й атомами. На виставці представлено зразок одного з найбільших у світі кристалів (біля 60 кг). Також можна дізнатися, як створити мікрочип із піску та багато іншого.

Довідково:
Музей науки на ВДНГ ? це сучасний науково-освітній простір, в якому діти зможуть наочно вивчати винаходи та досягнення науки. Подібні музеї діють у різних країнах світу. Тут можна все відчути на дотик, спробувати себе в ролі дослідника.

повернутися на початок сторінки



Засідання НТР ДГЦУ.
Київ. Липень, 2021




01 липня 2021 року відбулося засідання НТР ДГЦУ, на якому було розглянуто і схвалено результати виконання наукових (науково-технічних) робіт по ІІ проміжному етапу виконання ННТР (01.04.2021–30.06.2021).

повернутися на початок сторінки



Міністерство фінансів України.
Київ. Червень, 2021




14 червня 2021 рокуГолова Науково-технічної ради ДГЦУ, кандидат геологічних наук, член-кореспондент АБУ Олег Гелета взяв участь у відеоконференції щодо заслуховування та оцінювання Науковим комітетом Національної ради України з питань розвитку науки і технологійзвітів головних розпорядників бюджетних коштів, які здійснювали науково-технічну діяльність у 2020 році.
Науковим комітетом звіт було прийнято без зауважень і відзначено унікальність ДГЦУ як установи, яка здійснює наукові та науково-практичні дослідження у сфері гемологічної експертизи.

повернутися на початок сторінки



Музей коштовного і декоративного каміння.
Хорошів. Червень, 2021






9 червня 2021 року відбувся робочий візит директора Ткаленка А.М. та заступника директора Гелети О.Л. до ДУ «Музею коштовного і декоративного каміння», смт Хорошів.
За результатами зустрічі було підписано Меморандум про співробітництво двох установ та обговорено шляхи подальшої співпраці, а саме:
  - обопільна участь у науково-практичних конференціях, виставках, круглих столах;
  - організація літніх шкіл з питань вивчення мінерально-сировинних ресурсів дорогоцінного, напівдорогоцінного каміння;
  - сприяння поширенню інформації про діяльність установ через власні інформаційні джерела;
  - підготовка заходів, присвяченихсвяткуванню 25-річчя Музею;
  - створення віртуального музею мінералів на базі колекції Музею;
  - участь у спільних наукових дослідженнях.




повернутися на початок сторінки



Ювелір Експо Україна 2021.
Київ. Травень, 2021






27-30 травня 2021 року в міжнародному виставковому центрі відбулася виставка «Ювелір Експо Україна» – найбільший захід в ювелірній галузі України.
Постійним і активним учасником виставки є Державний гемологічний центр України. У перший день виставки директор ДГЦУ Андрій Ткаленко провів робочу зустріч з директором виставки Євгенієм Долиною та обговорив питання подальшої співпраці.
ДГЦУ на виставці традиційно був представлений окремим стендом, за яким фахівці-гемологи попонували безкоштовні консультації з питань гемології для всіх бажаючих. Також на стенді гемологічного центру можна було ознайомитися з його діяльністю, отримати інформацію стосовно навчання при ДГЦУ і придбати гемологічну науково-популярну та довідкову літературу.
«Ювелір Експо Україна» – це завжди слушна нагода придбати омріяні прикраси за цінами виробників і ознайомитися з новими тенденціями у світі ювелірного мистецтва.

повернутися на початок сторінки



Збори Відділення наук про Землю НАН України
Київ. Травень, 2021



25 травня 2021 рокуна особисте запрошення академіка НАН України,академіка-секретаря О.М. Пономаренка та академіка НАН України, Президента Малої академії наук України С.О. Довгого директор Державного гемологічного центру України А.М. Ткаленко взяв участьу щорічних зборах Відділення наук про Землю Національної академії наук України.
Серед питань порядку денного була представлена інформація академіка НАН України, Президента Малої академії наук України С.О. Довгого щодо діяльності Музею мінералів при Малій академії наук, який є одним з найцікавіших і найбагатших музеїв такого профілю в Україні.
Основою музею є стаціонарна експозиція, що складається з таких розділів: загальна мінералогія; генетична мінералогія; систематична мінералогія; регіональна мінералогія тощо. Учні мають можливість ознайомитися з фізичними властивостями мінералів, мінеральними видами, індивідами та агрегатами, опанувати методику визначення твердості мінералів за мінералогічною шкалою твердості, проводити діагностику фізичних властивостей мінералів з використанням лабораторного обладнання. До того ж учні Малої академії наук в рамках спеціальних навчальних програм і практикумів можуть самостійно вирощувати мінерали з хімічних сполук у лабораторних умовах.
Також на зборах було зазначено важливість посилення співпраці Національної академії наук України з Державним гемологічним центром України з метою популяризації і розвитку гемологічної науки та освіти.

повернутися на початок сторінки



KyivBuildUkraine 2021. Круглий стіл
Київ. Травень, 2021






18 травня 2021 року у рамках Міжнародної будівельної та інтер’єрної виставки «KyivBuildUkraine 2021»Асоціацією виробників будівельних матеріалів було проведено круглий стіл «Сучасний стан за наглядом державного регулювання якості будівельних матеріалів», у роботі якого взяли участь представники виробників будівельних матеріалів, архітектурно-будівельних компаній, Державного гемологічного центру України, наукових установ та галузевих засобів масової інформації.
У рамках круглого столу значну увагу було приділено питанням практичної реалізації положень Закону України «Про надання будівельної продукції на ринку», прийнятого Верховною Радою України у вересні 2020 року, відповідно до якого від 1 січня 2023 року будівельна продукція може розміщуватись на вітчизняному ринку тільки за умови проведення контролю виробництва, наявності декларації якості та нанесення відповідного маркування.
Цей закон є одним з перших кроків імплементації європейських умов функціонування ринку будівельної продукції, впровадження інновацій,недопущення на український будівельний ринок неякісних, фальсифікованих матеріалів та виробів.
Учасники круглого столу обговорили питання ризиків та перспектив будівельної галузі України при реалізації положень Закону, шляхи реформування будівельного законодавства та практичні особливості сертифікації продукції в будівельній галузі.

повернутися на початок сторінки



Сьогодні Україна святкує День геолога!
Київ. Квітень, 2021



04 квітня 2021 року
Усіх геологів, гемологів і причетних до них вітаємо з професійним святом! Ця професія об’єднала найбільших оптимістів, мрійників і романтиків. Експедиції, пошуки, походи, гітара, вогнище, пісні, зірки, природа, свіже повітря - не професія, а мрія! Бажаємо міцного здоров'я, завжди бути в строю, не сумувати, в будь-яких скрутних життєвих ситуаціях не втрачати надії та сили духу. Нехай улюблена справа приведе вас до мрії! Андрій Ткаленко та колектив ДГЦУ


повернутися на початок сторінки



Засідання НТР ДГЦУ
Київ. Квітень, 2021



01 квітня 2021 року відбулося онлайн засідання НТР ДГЦУ за участі запрошеного начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Володимира Короля. На засіданні було розглянуто і схвалено результати виконання науково-дослідних робіт по І проміжному етапу виконання науково-дослідних робіт (01.01.2021–31.03.2021) та схвалено Концепцію створення Української академії гемології як структурного підрозділу ДГЦУ. Концепція отримала позитивні відгуки членів НТР та начальника Управління Володимира Короля.




повернутися на початок сторінки



Робочий візит і четвертий аукціон з продажу бурштину
Луцьк. Березень, 2021




26 березня 2021 року відбулася робоча поїздка директора Державного гемологічного центру України Андрія Ткаленко до м. Луцька на запрошення Голови Волинської обласної ради.
У ході візиту проведена робоча зустріч за участі голови Волинської обласної ради Григорія Недопада та першого заступника голови Тернопільської обласної ради Володимира Болєщука. На зустрічі були обговорені питання подальшої співпраці, зокрема в організації роботи «Тернопільприродресурс».
Також директор ДГЦУ взяв участь у роботі четвертого відкритого аукціону з продажу бурштину, експертну оцінку якого було виконано фахівцями Державного гемологічного центру відповідно до діючих методик і технічних умов.

повернутися на початок сторінки



ДГЦУ та Асоціація "Український бурштиновий світ". Договір про співпрацю.
Київ. Березень, 2021




19 березня 2021 року у приміщенні Державного гемологічного центру України в рамках угоди про співпрацю між ДГЦУ та Громадською організацією «Асоціація "Український бурштиновий світ" відбулася робоча зустріч директора ДГЦУ Ткаленка Андрія Миколайовича та президента Асоціації Симхи Галини Василівни. Під час зустрічі обговорено питання подальшої співпраці.


повернутися на початок сторінки


Третій аукціон з продажу бурштину
Медіа. Лютий, 2021


26 лютого 2021 року на запрошення телеканалу «Аверс» директор ДГЦУ Андрій Ткаленко взяв участь у прямому ефірі телепрограми «ПІДСУМКИ ТИЖНЯ. Третій бурштиновий аукціон. Підсумки та перспективи».

вернуться в начало страницы


Третій аукціон з продажу бурштину
Луцьк. Лютий, 2021





26 лютого 2021 року на запрошення Голови Волинської обласної ради та відповідно до договору про співробітництво між ДГЦУ і КП «Волиньприродресурс» директор Державного гемологічного центру України Андрій Миколайович Ткаленко взяв участь у третьому аукціоні з продажу бурштину. Аукціону передувала кропітка робота експертів ДГЦУ. В результаті гемологічної експертизи проекспертовано близько 2000 кг бурштину різних масових фракцій та розділено на 5 груп якості відповідно до методики оцінки бурштину.
Наступного дня на запрошення керівництва КП «Волиньприродресурс» Капустюка А.А., директор ДГЦУ Ткаленко А.М. відвідав виробництво та кар’єр.

повернутися на початок сторінки


Робоча зустріч науковців ДГЦУ та ІГМР
Київ. Лютий, 2021





25 лютого 2021 року у приміщенні ДГЦУ в рамках Договору про співпрацю у сфері науково-технічної діяльності між Інститутом геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАНУ (ІГМР) та Державним гемологічним центром України (ДГЦУ) відбулася чергова робоча зустріч науковців ДГЦУ та ІГМР під спільним головуванням директора ДГЦУ Ткаленка Андрія Миколайовича та академіка ІГМР НАН України Пономаренко Олександра Миколайовича. До зустрічі також приєднався доктор геолого-мінералогічних наук, професор кафедри мінералогії, геохімії та петрографії Інституту геології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Павлишин Володимир Іванович. Для науковців з ІГМР було проведено екскурсію по ДГЦУ та ознайомлено з високотехнологічним обладнанням спеціалізованої науково-дослідної лабораторії . За результатами створеної на попередній зустрічі робочої групи узгоджено план спільних дій щодо наукової співпраці установ.

повернутися на початок сторінки


Засідання НТР ДГЦУ
Київ. Лютий, 2021



25 лютого 2021 року відбулося засідання НТР ДГЦУ, на якому було розглянуто і схвалено пропозиції по вдосконаленню функціональної діяльності ДГЦУ відповідно до результатів ревізії Державної аудиторської служби України від 02.11.2020 року.




повернутися на початок сторінки


ДГЦУ та ІГМР. Договір про співпрацю.
Київ. Лютий, 2021





9 лютого 2021 року у приміщенні Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка НАНУ (ІГМР) відбулася робоча зустріч науковців Державного гемологічного центру України та ІГМР під спільним головуванням директора ІГМР академіка НАН України Пономаренко Олександра Миколайовича та
директора ДГЦУ Ткаленка Андрія Миколайовича.

За підсумками зустрічі підписано довгостроковий Договір про співпрацю у сфері науково-технічної діяльності з метою обміну інформацією та виконання спільних наукових і науково-технічних досліджень у гемологічній галузі.

Створена робоча група з наукових фахівців ДГЦУ та ІГМР з метою розробки плану спільних дій щодо наукової співпраці установ, які включають спільні дослідження дорогоцінного та декоративного каміння, участь у спільних наукових та інноваційних проєктах, проведення нарад, семінарів, симпозіумів, конференцій, презентацій, виставок та інших спільних наукових і освітніх заходів. Розгляд та затвердження плану спільних дій заплановано на наступній зустрічі науковців ДГЦУ та ІГМР, яка відбудеться наприкінці лютого в Державному гемологічному центрі України.

повернутися на початок сторінки


18 cічня 2021 року
відбулося засідання
Науково-технічної ради ДГЦУ


18 cічня 2021 року відбулося засідання НТР ДГЦУ, на якому було розглянуто і схвалено тематичний план науково-дослідних робіт ДГЦУ на 2022 рік і заявки на проведення ННТР у 2022 році. Також було затверджено план видання монографій, навчально-методичної, наукової літератури у ДГЦУ в 2021 році. До того ж було ухвалено план і програму участі працівників ДГЦУ в наукових конференціях, симпозіумах, виставках тощо.

повернутися на початок сторінки


22 грудня 2020 року
відбулося планове засідання
Науково-технічної ради ДГЦУ




22 грудня 2020 року на плановому засіданні НТР відповідно до календарного плану відбувся захист звітів про науково-дослідні роботи, які були виконані у 2020 році, та розгляд і затвердження науково-технічної продукції, отриманої у результаті їх виконання.
Також погоджено перелік тематик наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок ДГЦУ на 2021-2023 роки. Окремо розглянуто та затверджено теми НДР, які будуть розпочаті у 2021 році.

повернутися на початок сторінки


ДГЦУ і МАН. Меморандум.
Київ. Грудень, 2020


10 грудня 2020 року відбулася зустріч директора Державного гемологічного центру України Ткаленко Андрія Миколайовича
з директором Національного центру
«Мала академія наук України» Лісовим
Оксеном Васильовичем. За підсумками зустрічі підписано Меморандум про співпрацю
та взаємодію.
Меморандум укладено з метою популяризації гемології серед дітей і молоді, формування цілісної системи підтримки молодих дослідників, їх самореалізації в науково-дослідницькій діяльності шляхом упровадження комплексу науково-освітніх заходів, спрямованих на підвищення рівня освіти учнівської та студентської молоді у сфері мінерально-сировинних ресурсів.

повернутися на початок сторінки



Другий аукціон з продажу бурштину.
Луцьк. 27 листопада 2020





Відповідно до договору про співробітництво між ДГЦУ і КП «Волиньприродресурс» та на особисте запрошення Голови Волинської обласної ради директор Державного гемологічного центру України Андрій Миколайович Ткаленко взяв участь у другому аукціоні з продажу бурштину. Ткаленко А.М. привітав учасників з початком чергових торгів і побажав їм прозорості і результативності у роботі.
На аукціоні було представлено майже 1000 кг бурштину різних фракцій. Попередньо експертами гемологічного центру була проведена об'ємна робота з гемологічної експертизи пропонованого на аукціоні бурштину. Його якість було оцінено за 8 фракціями відповідно до методики оцінки бурштину.

Також Андрій Миколайович відвідав виставку унікальних зразків «сонячного каменю».

повернутися на початок сторінки


Перший аукціон з продажу бурштину.
Луцьк. Жовтень





16 жовтня 2020 року на запрошення Голови
Волинської обласної ради Ірини Вахович
директор Державного гемологічного центру України Андрій Миколайович Ткаленко і начальник Управління державної політики у сфері пробірного контролю, документів суворої звітності та лотерейної діяльності МФУ Володимир Миколайович Король відвідали перший в Україні відкритий аукціон з реалізації бурштину, який став результатом прозорої роботи єдиного в Україні комунального підприємства з легального видобутку бурштину «Волиньприродресурс».

Відкриттю аукціону передувала кропітка робота експертів ДГЦУ. На замовлення «Волиньприродресурс» була проведена гемологічна експертиза всього представленого на аукціоні бурштину за 8 фракціями. Досягнуто домовленість про продовження співробітництва.

повернутися на початок сторінки







19 жовтня 2020 року відбулася робоча зустріч директора ДГЦУ Ткаленка А.М. і
директора КП «Волиньприродресурс» Капустюка А.А.
За результатами зустрічі було укладено договір про співпрацю між ДГЦУ та КП «Волиньприродресурс» Волинської обласної ради.












повернутися на початок сторінки


«Ювелір Експо Україна 2020»
Київ. Вересень





У Києві з 24 по 27 вересня 2020 року відбулася 39 міжнародна виставка «Ювелір Експо Україна» – головна подія для всіх учасників ювелірної галузі України.

Директор Державного гемологічного центру України Ткаленко Андрій Миколайович взяв участь у заході з нагоди відкриття виставки. Також Андрій Миколайович провів робочі зустрічі з президентом Асоціації ювелірів України Григорієм Можаровським та директором виставки «Ювелір Експо» Євгенієм Долиною.

ДГЦУ на виставці традиційно представлений окремим стендом, де можна ознайомитися з діяльністю організації, отримати інформацію про навчання при ДГЦУ і придбати гемологічну науково-популярну та довідкову літературу. Також для всіх бажаючих фахівці-гемологи надавали консультації з питань експертизи дорогоцінного каміння, дотримуючись принципів незалежності та науковості.







«Ювелір Експо Україна» – це завжди насичена програма, яка включає: семінари, конференції, конкурси, презентації, покази ювелірних прикрас та багато інших тематичних заходів, які зацікавлять не лише фахівців та професіоналів ювелірної галузі, а також просто цінителів прекрасного.







повернутися на початок сторінки


Про експертизу зразків викопних решток


  Державний гемологічний центр України за зверненням приватної особи провів дослідження зразків скам'янілих решток фауни у фрагментах осадових гірських порід. Дослідження було проведено спеціально створеною для цього Комісією із фахівців ДГЦУ, а її рішення затверджено на Науково-технічній раді, яка пройшла 16.01.2018.

  Комісією було проведено ідентифікацію зразків скам'янілих решток фауни у фрагментах осадових гірських порід шляхом зіставлення з наданими Сертифікатами відповідності за результатами палеонтологічної експертизи зразків, підготовлених у Національному науково-природничому музеї Національної академії наук України (далі – Сертифікати).

Комісія встановила, що представлені зразки є фрагментами осадових гірських порід, а саме – пісковику і доломіту (домериту).

  Доломіт (домерит – мергель доломітовий) - гірська порода світло-сірого кольору з масивною текстурою належить до баговицької світи. Походження зразків доломіту з Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Найчастіше в цих гірських породах зустрічаються ракоскорпіони, рідше ортоцераси, остракоди, сліди мулоїдів. Абсолютний вік цих порід датується 427 млн років. Геологічний вік – силур.

  Пісковик червоно-коричневого кольору дрібнозернистий з масивною та місцями шаруватою текстурою належить до дністерської серії. Походження зразків пісковику з районів Поділля і правого берега Дністра. Найчастіше в цих пісковиках зустрічаються панцирні безщелепні. Абсолютний вік цих порід датується 418 млн років. Геологічний вік – девон.

  Загалом було досліджено 21 зразок скам'янілих решток геологічного минулого, які складені 66 фрагментами, що визначені як позитив-негатив або могли бути розколоті під час їх відбору з місця знаходження.

  Було встановлено петрографічне визначення гірської породи, зовнішній вигляд (форму), розміри та вагу зразків, вказані в наданих документах, що є достатніми для однозначного розпізнання об'єктів експертизи відповідно до поданих замовником Сертифікатів.

  З представлених взірців гірських порід виділено пісковики девонського періоду з наявними скам'янілими рештками панцирних безщелепних Podolaspis, Stensiopelta, Cephalaspis, Pteraspis у кількості 11 одиниць, які складені 37 фрагментами загальною вагою 34,09 кг, та доломіти силурійського періоду з наявними скам'янілими рештками ракоскорпіонів Eurypterus у кількості 10 одиниць, які складені 29 фрагментами загальною вагою 31,92 кг.

  Оцінка якості та оцінювання вартості колекційних зразків скам'янілих решток фауни у фрагментах осадових гірських порід пісковику та доломіту, регламентовані Порядком оцінки вартості природних каменів та скам'янілих решток геологічного минулого в колекційних зразках, затвердженим наказом ДГЦУ від 19.12.2000 № 541, не виконувались.

повернутися на початок сторінки


Про експертизу зразків метеоритів


  Державний гемологічний центр України (далі – ДГЦУ) за зверненням приватної особи провів експертне дослідження зразків кам'яних, залізокам'яних і залізних метеоритів.

  Спеціально створеною для цього Комісією із фахівців ДГЦУ проведено ідентифікацію зразків кам'яних, залізокам'яних, залізних метеоритів шляхом зіставлення з наданими приватною особою Актами експертизи Комітету по метеоритах Національної академії наук України та Сертифікатами автентичності Музею історії світо утворення, також проведено оцінку вартості зразків кам'яних, залізокам'яних, залізних метеоритів відповідно до Порядку оцінки вартості природних каменів та скам'янілих решток геологічного минулого в колекційних зразках, затвердженим наказом ДГЦУ від 19.12.2000 № 541 (далі – Порядок).

  Комісією було зіставлено та ідентифіковано представлені метеорити у кількості 51 шт., а саме – досліджено їх зовнішній вигляд (форму), розміри та вагу взірців, вказані у зазначених Актах і Сертифікатах. Ці критерії (форма, розмір і вага) були достатніми для забезпечення однозначного розпізнавання об'єктів експертизи відповідно до наданих замовником Актів і Сертифікатів.

  З представлених метеоритів виділено кам'яні, залізокам'яні (паласити) і залізні метеорити загальною вагою 34118,185 г.

  Згідно з Порядком, досліджені взірці метеоритів мають перший порядок якості – «типові зразки».

повернутися на початок сторінки


Для реалізації тематичних планів навчальних курсів і тренінгів у ДГЦУ в 2017 році були видані відповідні посібники:


  1)Татарінцев В.І., Вишневська Л.І. Навчальний посібник до учбового курсу «Атестація та експертна оцінка діамантів у відповідності з технічними умовами ДГЦУ "Діаманти ТУ У 36.2-21587162.001-2002"»: навчальний посібник. – 4-е вид. перероб. – К.: ДГЦУ, 2017. – 60 с.

  У наведеному посібнику подано загальні відомості про діаманти, їх діагностику, традиційну та міжнародно визнану методологію класифікації, а також атестацію та експертну оцінку як природних, так і синтетичних діамантів згідно з технічними умовами ДГЦУ «Діаманти».

  2) Татарінцев В.І., Вишневська Л.І. Навчальний посібник до семінару (тренінгу) «Атестація та експертна оцінка огранованих синтетичних діамантів у відповідності з технічними умовами ДГЦУ "Діаманти ТУ У 36.2-21587162.001-2002"»: навчальний посібник – К.: ДГЦУ, 2017. – 12 с.

   У посібнику подано опрацьовані та доповнені витяги з посібника до учбового курсу «Атестація та експертна оцінка діамантів у відповідності з технічними умовами ДГЦУ "Діаманти ТУ У 36.2-21587162.001-2002"».

  3) Беліченко О.П., Ладжун Ю.І., Татарінцева К.В. Атестація та експертна оцінка дорогоцінного каміння органогенного походження (бурштин): навчальний посібник – К.: ДГЦУ, 2017. – 20 с.

   У цьому методичному посібнику до курсу лекцій про дорогоцінне каміння органогенного походження зібрано загальні відомості про бурштин, його різновиди і замінники, діагностичні властивості та методи експертизи, а також наведено інформацію про інші викопні смоли.

повернутися на початок сторінки


Міжнародна науково-практична конференція
«Сучасні технології та особливості видобутку,
обробки і використання
природного каміння»
Листопад 2017.



Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння» пройшла 23-24 листопада 2017 року за організаційної участі:

–  Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України (ДГЦУ),
–  Державне підприємство «Інженерно-виробничий центр «Алкон» НАН України,
–  Інститут геології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка,
–  Будівельно-технологічний факультет Київського національного університету будівництва та архітектури,
–  Державний вищий навчальний заклад «Національний гірничий університет»,
–  Брестський державний університет ім. О.С. Пушкіна,
–  ІЧЕ – Агентство з зовнішньої торгівлі при Посольстві Італії в Україні,
–  Internazionale Marmi e Macchine Carrara S.P.A. (Італія).


  Вступне слово було надано співголовам Конференції – директору Державного гемологічного центру України, доктору філософії у технічних науках Лисенко О.Ю.; директору ДП «ІВЦ «Алкон» НАН України, доктору технічних наук Сідорко В.І.; директору Інституту геології КНУ ім. Т. Шевченка, доктору геологічних наук, професору Михайлову В.А.

  Також учасників Конференції привітали Директор Геологічного музею Київського національного університету ім. Т. Шевченка, доктор геологічних наук, професор Нестеровський В.А.; заступник директора ДГЦУ, кандидат геологічних наук, член-кореспондент Академії будівництва України Гелета О.Л.; представник ІЧЕ – Агентство з зовнішньої торгівлі при Посольстві Італії в Україні
Гаран Є.





  У роботі Конференції взяли участь науковці, молоді вчені, здобувачі ступеня кандидата наук, аспіранти, магістри і студенти з різних навчальних закладів України та із закордону. Вони представили ряд цікавих та наукоємних робіт за результатами своїх досліджень.

  Слід зазначити доповіді Гулія В.М., док. геол. наук, «Еволюція застосування природного каменю від палеоліту до новітнього часу на території Галичини»; Загожджона П.П., канд. наук, «Деякі приклади каменю в архітектурі і в декорі Вроцлава (Польща) та їх використання в міському геотуризмі»; Шевченка С.В., канд. геол. наук, «Використання фільтру Челсі у гемологічній практиці»; Пегловського В.В., канд. тех. наук, «Особливості обробки твердих каменів»; Пилипенка Д.О. «Препарування скам'янілостей як ключовий етап підвищення їх вартості»; Гелети О.Л., канд. геол. наук, «Визначення основних критеріїв для формування нової класифікації коштовного і декоративного каміння відповідно до світового досвіду»; Сергієнка І.А. «Експериментальна оцінка стійкості до вивітрювання лабрадоритів з родовищ Українського щита»; Бєлєвцева О.Р., канд. геол. наук, «Сучасні перспективи розвитку науково-дослідної лабораторії ДГЦУ»; Ємельянова І.О. «Огляд основних методів діагностики синтетичних CVD діамантів»; Триколенко С.Т., канд. Мистецтвознавства, «Краса природних форм мінералів у ювелірних виробах Андрія Комарова»; Куцевол М.Л., канд. геол. Наук, «Ейлатський камінь і парагенезис мінералів»; Пащенко Є.Ю., канд. економ. наук, «Яшми Чорногорії. Можливості для міжнародної співпраці»; Загнітко В.М., док. геол.-мін. наук, «Декоративні властивості та генезис карбонатних утворень Гірського Криму».

  Змістовну доповідь з екскурсією в Геологічному музеї зробив Нестеровський В.А, док. геол. наук, за темою «Зразки мінералів і гірських порід з родинної колекції Шмідтів в Геологічному музеї КНУ імені Тараса Шевченка».

  Доповідь Загожджона П.П. щодо використаних каменів в архітектурі і декорі Вроцлава була супроводжена не тільки фотоматеріалами, а й натуральними зразками природного каміння, що значно збільшило її презентаційність.

  По закінченню Конференції було відмічено необхідність у подальшому її проведення з метою висвітлення наукових і науково-технічних питань у сфері видобування, обробки, використання і обслуговування коштовного та декоративного каміння.

РІШЕННЯ
Міжнародної науково-практичної конференції
«Сучасні технології та особливості видобутку,
обробки і використання природного каміння»


  Нагадуємо, що конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння» буде проводитись і у наступному 2018 році, а тому запрошуємо науковців, фахівців і просто любителів коштовного та декоративного каміння прийняти участь у нашому заході.

  Щодо участі у 2018 році просимо звертатися до технічного організатора конференції – заступника директора ДГЦУ, к.г.н. Гелети Олега Леонтійовича – (044) 492-93-28,

e-mail: olgel@gems.org.ua

повернутися на початок сторінки


«Ювелір Експо Україна 2017»
Київ. Листопад







З 16 по 19 листопада у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» пройшла 34 міжнародна виставка «Ювелір Експо Україна 2017» – це найбільший захід в ювелірній галузі України, організований компанією "Київський міжнародний контрактовий ярмарок" за участю Асоціації ювелірів України.

Постійним і активним учасником виставки є Державний гемологічний центр України. На урочистому відкритті виставки виступив заступник директора Державного гемологічного центру України Ткаленко Андрій Миколайович, а фахівці-гемологи ДГЦУ проводили консультації з експертизи каменів безкоштовно для всіх бажаючих. Також на стенді гемологічного центру можна було ознайомитися з його діяльністю і придбати гемологічну науково-популярну та довідкову літературу. На цій виставці ДГЦУ було відзначено Дипломом за багаторічне та надійне партнерство.

«Ювелір Експо Україна» – це завжди насичена програма, яка включає: семінари, конференції, конкурси, презентації, покази ювелірних прикрас та багато інших тематичних заходів, які зацікавлять не лише фахівців та професіоналів ювелірної галузі, а також просто цінителів прекрасного.

повернутися на початок сторінки


«Ювелір Експо Україна 2017»
Київ. Травень





З 25 по 28 травня у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» пройшла 33 міжнародна виставка «Ювелір Експо Україна 2017» – це найбільший захід в ювелірній галузі України, організований компанією "Київський міжнародний контрактовий ярмарок" за участю Асоціації ювелірів України.







Постійним і активним учасником виставки є Державний гемологічний центр України. В урочистому відкритті виставки традиційно брав участь заступник директора Державного гемологічного центру України Ткаленко Андрій Миколайович, а фахівці-гемологи ДГЦУ проводили консультації з експертизи каменів безкоштовно для всіх бажаючих. Також на стенді гемологічного центру можна було ознайомитися з його діяльністю і придбати гемологічну науково-популярну та довідкову літературу.
На цій виставці ДГЦУ було відзначено Дипломом за багаторічне та надійне партнерство.

Виставка дає можливість ознайомитися з тенденціями розвитку ювелірного мистецтва, придбати різноманітні прикраси, а також мінерали, як оброблені, так і у первозданному вигляді. «Ювелір Експо Україна 2017» – це не тільки експозиція ювелірних прикрас, а і свято краси.

повернутися на початок сторінки


«Ювелір Експо Україна 2016»
Київ. Листопад








З 17 по 20 листопада у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» пройшла 32 міжнародна виставка «Ювелір Експо Україна 2016» – це найбільший галузевий форум України, організований компанією "Київський міжнародний контрактовий ярмарок" за участю Асоціації ювелірів України, діамантового партнера – компанії "Алмаз-Діамант Ю", золотого партнера – "Столична ювелірна фабрика" та ін.


Як завжди, активним учасником виставки був Державний гемологічний центр України. В урочистому відкритті виставки за традицією брав участь заступник директора Державного гемологічного центру України Ткаленко Андрій Миколайович, а фахівці-гемологи ДГЦУ проводили консультації з експертизи каменів безкоштовно для всіх бажаючих. Також на стенді гемологічного центру можна було ознайомитися з його діяльністю і придбати гемологічну науково-популярну та довідкову літературу.

Всього за 4 дні виставку відвідало більше 25 тисяч гостей, серед яких відомі модельєри, ювеліри, дизайнери. У виставці брало участь понад 250 компаній – провідних виробників України і зарубіжжя, відомих ювелірних будинків і бутіків.

повернутися на початок сторінки


Новини ювелірної виставки бурштину
та виробів з нього
«АMBERMART 2016»

О.П. Беліченко,
кандидат геологічних наук ДГЦУ


У місті Гданську (Польща) 25-27 серпня 2016 року відбулася 17-та ювелірна виставка бурштину та виробів з нього «АMBERMART 2016», яка посідає друге місце у світі за величиною після виставки «AMBERIF». У виставці взяли участь більше 220 компаній з 9 країн. Ця традиційна виставка відкриває осінній виставковий сезон, дозволяючи підприємцям розпочати підготовку до новорічних свят.

Рисунок 1.
Аmbermart 2016

Постійні учасники «Аmbermart 2016» відразу звернули увагу на зменшення кількості відвідувачів, що можна було б віднести до специфіки дуже спекотного літнього сезону, через який вони віддають перевагу відпочинку, а не роботі. Але кількість покупців зменшилася не тільки з Польщі та інших країн ЕС, а, в першу чергу, з Китаю, що пов'язують з перенасиченням китайського ринку бурштину.

Несподіванкою «Аmbermart 2016» стало різке падіння вартості бурштину в сировині. Тенденція щодо зменшення вартості бурштину відслідковується з червня 2014 року, коли сировина бурштину досягла максимальної відмітки за увесь час спостережень з 2006 року [1, 2]. Як видно з графіка на рис. 2, вартість бурштину фракції 20-50 г після досягнення у червні 2014 року відмітки 4200 євро/кг знизилась майже на 50 % і в серпні 2016 року вже становила 2200 євро/кг. Видання «Baltic Jewellery News» зазначає, що тільки з березня 2016 року вартість бурштину зменшилась на 30 % [1].

Рисунок 2.
Тенденція вартості бурштину фракції 20-50 г
з серпня 2006 по серпень 2016 року



Слід зазначити, що на окремих стендах виставки «Аmbermart 2016» бурштин фракції 20-50 г пропонувався навіть за ціною 1900 доларів США/кг, а із значною часткою прозорих різновидів – по 1600 доларів США/кг (рис. 3).

Рисунок 3.
Пропозиція бурштину фракції 20-50 г
на «Аmbermart 2016»

Гнучка цінова політика «Калінінградського бурштинового комбінату» (Російська Федерація), яка різко змінилася за останній рік, також відреагувала на тенденції світового ринку. Так ціна бурштину фракції 20-50 г першого сорту згідно з прейскурантом від 26 серпня 2016 р. становить 1801 долар США/кг на відміну від прейскуранту від 20 липня 2016 р., в якому цю фракцію бурштину пропонували за 2239 доларів США/кг [3].
Поза тим, виставка «Аmbermart 2016» так і не дала відповіді, чи дійсно світове зростання цін на бурштин у 2014 році було мильною бульбашкою?









Використана література:

1. Baltic Jewellery News, №6, 2006 – №3, 2016.
2. Bursztynisko, №36, 2014 – №39, 2016.
3. http://www.ambercombine.ru


повернутися на початок сторінки


Міжнародна науково-практична конференція
«Сучасні технології та особливості видобутку,
обробки і використання
природного каміння»
Листопад 2015.



26 листопада 2015 року Державний гемологічний центр України разом з ІВК «Алкон» НАН України, ННІ «Інститут геології» КНУ імені Т. Шевченка, Київським національним університетом будівництва та архітектури, ТПП України, ІЧЕ – Агентство зовнішньої торгівлі Італії, INTERNAZIONALE MARMI E MACCHINE CARRARA S.P.A. (Італія) провели Міжнародну науково-практичну конференцію «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».
Вітальне слово взяли директор ІВК «Алкон» НАН України д.т.н. Сидорко В.І., директор ДГЦУ д.ф.т.н. Лисенко О.Ю., директор Геологічного музею КНУ ім. Т. Шевченка, д.г.н., професор Нестеровський В.А.

Слід відмітити, що на теренах України дана конференція є чи не єдиним комплексним науково-практичним заходом, присвяченим дослідженням коштовного та декоративного каміння. І тенденцією сьогодення є те, що тематики наукових робіт від суто геологічного спрямування набули вектору до гемології і товарознавства.


Представники багатьох фахових науково-дослідних закладів зробили свої доповіді, які усі без винятку були інформативними і цікавими присутнім та викликали жваве обговорення. Окремо слід відмітити виступ міжнародного експерта у сфері декоративного каміння Джованні Кунегатті, який вже кілька десятків років є провідним оператором на італо-українському ринку.






По завершенню було прийнято Рішення конференції, яке містить наступне:

- при наступному проведенні конференції виокремити кілька секцій по напрямкам тематик доповідей;

- виступити з пропозицією рекомендувати керівникам гірничо-видобувних підприємств запровадити на кар'єрах «день любителя» у вихідні дні, коли не проводяться вибухові та видобувні роботи, і дати можливість любителям займатись вилученням колекційного матеріалу природного каміння. Це дасть поштовх туристичній галузі та сфері обслуговування в регіонах.



РІШЕННЯ
Міжнародної науково-практичної конференції
«Сучасні технології та особливості видобутку,
обробки і використання природного каміння»


Нагадуємо, що конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння» буде проводитись і у наступному 2016 році, а тому запрошуємо науковців, фахівців і просто любителів коштовного та декоративного каміння прийняти участь у нашому заході.

Щодо участі у 2016 році просимо звертатися до технічного організатора конференції – заступника директора ДГЦУ, к.г.н. Гелети Олега Леонтійовича – (044) 492-93-28,

e-mail: olgel@gems.org.ua

повернутися на початок сторінки




Беліченко О.

Всесвітня
рада
бурштину
2015


22-23 травня 2015 року в Гданську відбулось щорічне засідання Всесвітньої ради бурштину(далі – Рада). Всесвітня рада бурштину була створена в Польщі у 2008 році за ініціативою Президента міста Гданська. До складу Ради входять визнані науковці, експерти, ювеліри, представники бурштинової галузі з Польщі, Німеччини, Литви, України, Росії, Канади, Австрії, Лівану. Україну в Раді представляють Беліченко О.П. (ДГЦУ), Сімха Г.В. (Асоціація «Український бурштиновий світ»).

На засіданні Ради із звітною доповіддю виступив президент Всесвітньої ради бурштину професор Р. Шадзевський. Він підвів підсумки роботи Ради за 2013-2014 рр. та визначив основні напрямки роботи на наступні два роки. Члени Ради представили доповіді про новітні наукові дослідження бурштину, новини в бурштиновій галузі – бурштин на світовому ювелірному ринку, бурштин у музейних колекціях, бурштин і мода, а також повідомлення про регіональні бурштинові новини 2014 року країн-учасників Ради - Лівану, Литви, Німеччини, Польщі, Росії, України.






Особливу увагу викликав відкритий науковий семінар, який традиційно зібрав значну кількість слухачів. На семінарі були представлені доповіді:

—     Методи інструментальної ідентифікації бурштину (Ewaryst Mendyk, Польща);
—     Бурштин в археології і мистецтві. Методи дослідження бурштину в бурштинових артефактах (Anna Sobecka, Польща);
—     Геологічний вік викопних смол (Dany Azar, Ліван);
—     Важливість дослідження інклюзій при ідентифікації бурштину крейдового і третинного віку (Szadziewski R., Szwedo J., Sontag E., Польща)
Наступне засідання Всесвітньої ради бурштину відбудеться в травні 2016 року.

повернутися на початок сторінки


Інформаційний огляд щодо Міжнародної пленарної зустрічі
країн-учасниць Кімберлійського процесу
в м. Гуанчжоу, КНР



У період з 11.11.2014 до 14.11.2014 в м. Гуанчжоу (КНР) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
На цій зустрічі були присутні директор ДГЦУ Лисенко О.Ю. і заступник директора – керівник відділу експертизи алмазів Татарінцев В.І.

Выступление Председателя Кимберлийского
процесса 2014 господина H.E.WEI Chuanzhong

Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності Сертифікаційної схеми КП (далі – ССКП), внутрішнього контролю й експертизи алмазів у рамках вимог ССКП, стану справ у проблемних країнах, питань прийняття нових членів КП та виборам нового керівництва КП. У зустрічі брали участь делегації від більшості країн-учасниць, також були присутні спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради (WDC), Ініціативи алмазного розвитку (DDI), Африканської асоціації алмазних виробників (ADPA) і представники Республіки Мозамбік, яка є кандидатом на вступ до КП. Як почесні гості Голови КП були запрошені Експертна комісія ООН з питань Центральноафриканської республіки та Експертна група з питань Республіки Кот-д'Івуар.
На відкритті пленарного засідання виступили з привітальними промовами заступник Голови Постійного комітету Всекитайського збору народних представників КНР H.E.JI Bingxuan, Міністр Генеральної адміністрації з контролю якості, інспекції і карантину (далі – AQSIQ) КНР H.E. ZHI Shuping, заступник Губернатора провінції Гуандун ZHAO Yufang і Мер міста Гуанчжоу CHEN Jianhua. Відкриття та закриття пленарного засідання проходило під керівництвом Голови КП 2014 H.E.WEI Chuanzhong з AQSIQ.
На засіданні були представлені доповіді-звіти керівників робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), старательського та алювіального виробництва алмазів (WGAAP), а також Механізму адміністративної підтримки (ASM).
На пленарному засіданні було відзначено, що Гренландія бере участь в КП в складі Європейського Союзу. Вона має потенціал видобутку алмазів, який може бути реалізованим уже через кілька років.
На пленарному засіданні, як і на засіданні КП минулого року, було взято до відома намір Болiваріанської Республіки Венесуела заново інтегруватися до ССКП, але спочатку вона повинна запровадити рекомендовані з боку КП заходи та прийняти відповідну перевірочну місію огляду. До позитивних висновків місії країна не може здійснювати торгівлю алмазами на вільному ринку. Було розглянуто також наміри Ліхтенштейну, Кувейту і Чилі стосовно їх включення до складу КП. Республіка Мозамбік виступила з доповіддю щодо імплементації вимог ССКП у країні і повідомила, що працює над затвердженням проектів відповідних законодавчих актів.
Відбулася гостра дискусія щодо виборів Заступника Голови КП на 2015 рік. На цю посаду претендували Об'єднані Арабські Емірати і Австралія. Рішення не було прийняте і засідання вирішило повернутися до цього питання наступного року із запровадженням встановленого механізму дистанційного обговорення.
На пленарному засіданні було затверджено прийняття Республіки Білорусь у члени Комітету з правил і процедур і США в члени-спостерігачі WGAAP.
На пленарному засіданні було зазначено, що члени WGDE проінформовані про попередні результати опитування стосовно процедур вилучення/конфіскації необроблених алмазів країнами-учасницями КП, переміщення яких не відповідає вимогам ССКП.
Пленарне засідання відмітило попередні звіти стосовно роботи оглядових візитів, які проводились у Південній Африці, Китаї, Гвінеї, Австралії та Гайані. Крім того, Пленарне засідання вітало ініціативи приймання оглядових візитів до Кот-д'Івуару, Того, Вірменії, Європейського Союзу, Республіки Конго та Демократичної Республіки Конго, а також до Бразилії, Лаосу, Мексики, Сьєрра-Леоне, Свазіленду, Танзанії, Об'єднаних Арабських Еміратів. Пленарне засідання закликало учасників запрошувати чергові оглядові візити відповідно до встановленої системи експертної оцінки КП.
Пленарне засідання вітало Кот-д'Івуар з імплементацією ССКП та скасуванням ембарго ООН на експорт необроблених алмазів відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 2153 (2014).
На пленарному засіданні обговорили питання впливу епідемії Еболи в Ліберії, Гвінеї і Сьєрра-Леоне. Відповідно до рекомендацій керівництва КП представники цих країн не були присутніми на пленарному засіданні.
На базі адміністративного рішення стосовно Центральноафриканської Республіки (CAR) було подовжено термін щодо рішення про тимчасове припинення членства цієї країни у КП.
Пленарне засідання вітало пропозиції робочих органів КП щодо розгляду відповідних рекомендацій з протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму, що стосуються можливих ризикованих ситуацій, пов'язаних з поставками необроблених алмазів, і які підтверджують, що Кімберлійський процес сприяє ослабленню подібних ризикованих ситуацій. Було узгоджено те, що WGM і WGDE застосують ці рекомендації в своїй роботі щодо зміцнення імплементації ССКП.
Пленарне засідання зазначило, що Індонезія, Казахстан, Республіка Корея, Лаос, Лесото, Малайзія і Малі не відповідають вимогам звітування за 2014 рік за статистичними даними.
Пленарне засідання вітало обрання Республіки Ангола Головою КП на 2015 рік.
На момент закриття Пленарного засідання Кімберлійський процес складають 54 учасники, які представляють 81 країну.
Керівництвом ДГЦУ проведено низку плідних зустрічей з керівниками робочих груп КП, секретаріатом КП, представниками країн – постійних партнерів України у торгівлі алмазами (Бельгія, Ізраїль), а також представниками Анголи, Білорусі, Казахстану і ЄС. Узгоджена участь представників ДГЦУ у візиті-огляді КП до Казахстану.
Результатом участі у Міжнародній пленарній зустрічі країн-учасниць КП у м. Гуанчжоу є отримання необхідної інформації щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами за минулий період та планів і напрямів майбутнього розвитку КП, набуття досвіду щодо використання адміністративних рішень і матеріалів зустрічі для ефективного функціонування ССКП в Україні, а також схвалення з боку представників ЄС та інших партнерів України у КП базових положень проекту Закону України «Про заходи щодо впорядкування ринку коштовного і декоративного каміння України», розробленого ДГЦУ. Це є принципово важливим для України в цілому і роботи національного органу імпорту/експорту алмазів в Україні, яким є Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України.
Особлива увага Державного гемологічного центру України у майбутньому буде приділена питанням, пов'язаним зі співробітництвом з КП та вчасному впровадженню в нормативні документи України прийнятих удосконалень до тексту ССКП.
Враховуючи важливість розглянутих на пленарній зустрічі питань міжнародного співробітництва у сфері реалізації вимог ССКП щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами та протидії міжнародному тероризму, активну участь України у роботі КП, а також основоположний документ КП, яким є Сертифікаційна схема КП, вважаємо за необхідне вжити таких заходів:
— здійснити перегляд чинних нормативних документів України, які стосуються виконання вимог ССКП, та (за необхідності) ініціювати внесення відповідних змін та доповнень до них;
— прискорити розпочату у минулому році роботу щодо внесення доповнень до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" у частині вимог ССКП щодо обов'язкової перевірки наявності сертифікатів КП митними органами під час митного оформлення алмазів, а також доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 436 "Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України" щодо обмежень переміщення алмазів;
— продовжити опрацювання та впровадження проекту Закону України «Про заходи щодо впорядкування ринку коштовного і декоративного каміння України».

повернутися на початок сторінки


Відбулась неймовірна подія
у галузі природного каміння!


23 жовтня 2014 року в приміщенні Торгово-промислової палати України (м. Київ) відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».
Організаторами конференції виступили Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України, Торгово-промислова палата України, ІВЦ «Алкон» НАН України, ІЧЕ – Агентство з розвитку та інтернаціоналізації італійських підприємств при Посольстві Італії, Інститут геології Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Будівельно-технологічний факультет Київського національного університету будівництва та архітектури, Internazionale Marmi e Macchine Carrara S.P.A. (Італія).
Вступне слово взяли: заступник директора Державного гемологічного центру України, кандидат геологічних наук Олег Гелета; професор Київського національного університету будівництва та архітектури, кандидат технічних наук Петро Захарченко; директор Відділу розвитку торговельного обміну Посольства Італії Алессандро Джербіно; провідний інженер ДП «Інженерно-виробничий центр "Алкон"», кандидат технічних наук В'ячеслав Пегловський.
У роботі конференції взяли участь як досвідчені науковці, так і молоді вчені – аспіранти і магістри, які представили свої наукові напрацювання. Слід зазначити, що ця конференція є майже єдиним на сьогодні науковим заходом в Україні у сфері видобутку, обробки і використання природного каміння.
Цікавими і змістовними були доповіді В.М. Гулія, Г.П. Бояр, А.В. Бояр, Я.І. Огорілка «Алебастр Західної України: речовинний склад, походження, історичне і культурне значення», В.В. Прокопця, Я.О. Юшициної «Каміння Північного Приладож'я: геологія та історія», В.В. Котенка, А.О. Криворучка «Дослідження стійкості каменю в агресивному середовищі», І.Є. Мороза «Компанія "Акам"» і «Система навісних вентильованих фасадів «Акам-Грант», І.А. Сергієнка, О.Л. Гелети, О.В. Горобчишина «Особливості вивітрювання поверхні архітектурно-будівельних виробів з декоративного каміння у центральних регіонах України», Л.В. Сухенко «Товарознавчі особливості природного каміння, придатного для скульптурно-монументальних виробів».
Тези наукових доповідей, представлених на конференції, були опубліковані у збірнику і передані учасникам цього заходу. Найцікавіші доповіді будуть публікуватись у журналі «Коштовне та декоративне каміння», який входить до переліку видань, рекомендованих ВАК України.

повернутися на початок сторінки


РІШЕННЯ
Міжнародної науково-практичної конференції
«Сучасні технології та особливості видобутку,
обробки і використання природного каміння»
23 жовтня 2014 року


23 жовтня 2014 року пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».
Організатори Конференції:

- Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України,
- Торгово-промислова палата України,
- ІВЦ «Алкон» НАН України,
- ІЧЕ – Агенство з зовнішньої торгівлі при Посольстві Італії в Україні,
- Інститут геології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка,
- Будівельно-технологічний факультет Київського національного
університету будівництва та архітектури, - Internazionale Marmi e Macchine Carrara S.P.A. (Італія).

У роботі Конференції взяли участь як досвідчені науковці, так і молоді вчені – аспіранти і магістри, які представили свої наукові напрацювання. Слід відмітити, що дана Конференція є чи не єдиним на сьогодні науковим заходом в Україні у сфері видобутку, обробки, використання і обслуговування природного каміння.
Цікавими були доповіді В. М. Гулія, Г.П.Бояр, А.В. Бояр, Я. І. Огорілка «Алебастр Західної України: речовинний склад, походження, історичне і культурне значення», В. В. Прокопця, Я. О. Юшициної «Каміння Північного Приладожжя: геологія та історія», В.В. Котенка, А.О. Криворучка «Дослідження стійкості каменю в агресивному середовищі», І.Є. Мороза «Компанія Акам» і «Система навісних вентильованих фасадів «Акам-Грант» та ін.

Конференція ухвалила наступні рішення:

1. Внести пропозиції до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Асоціації виробників будівельних матеріалів України щодо сертифікації якості продукції з природного каміння з метою її конкурентоспроможного виходу на ринки країн Євросоюзу та світового спеціалізованого ринку, насамперед Південно-східної Азії.
2. Підсилити вивчення як пріоритетного питання стосовно легалізації старательського промислу з видобутку природного каміння в Україні, у першу чергу, бурштину.
3. Вивчити питання щодо моніторингу видобування, реалізації і використання природного каміння на ринку мінеральних продуктів та підготувати і розглянути ряд необхідних законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів для поліпшення обігу природного каміння і мінеральних продуктів на ринку України.
4. Приділити увагу вивченню необхідності проведення експертизи щебеню, піску, глин та інших мінеральних продуктів при експортно-імпортних операціях з ними в Україні з метою забезпечення економічної безпеки нашої держави.
5. Підтримати наукові розвідки щодо виявлення давніх джерел, сфер застосування та міграційних шляхів у використанні природного каменю.
6. Сприяти відновленню старовинних промислів видобутку природного каменю, його обробки та використання в дусі історичних, культурних та естетичних традицій.
7. Підготувати матеріали для створення базового каталогу декоративного каміння України.
8. Провести семінар для організацій та підприємств, задіяних у видобутку і обробці природного каміння і мінеральних продуктів, з метою обговорення проблемних питань у цій галузі та визначення напрямків їх вирішення.
9. Кращі Доповіді, за умовою відповідного оформлення, рекомендувати до публікацій у журналах «Коштовне та декоративне каміння» та «Геолог України», які входять до переліку фахових видань за напрямком «Геологія».
10. Збільшити коло учасників Конференції шляхом розширення тематики та основних напрямків її роботи.
11. Наступну Конференцію провести у 2015 році.
12. Проект рішення Конференції розіслати всім учасникам для ознайомлення, розмістити на сайті ДГЦУ та опублікувати у журналі «Коштовне та декоративне каміння».

За дорученням Оргкомітету Конференції:

Співголови Конференції:

Директор ДП «ІВЦ «Алкон»
Національної академії наук України,
доктор технічних наук                               В.І. Сідорко

Професор Київського національного
університету будівництва та архітектури,
кандидат технічних наук                          П.В. Захарченко

Вчений секретар Конференції:

Заступник директора Державного
гемологічного центру України,
кандидат геологічних наук                          О.Л. Гелета

повернутися на початок сторінки


Державний гемологічний центр України
отримав свідоцтво про атестацію
науково-дослідної лабораторії




17 жовтня 2014 року Державний гемологічний центр України отримав свідоцтво про атестацію науково-дослідної лабораторії терміном на три роки. Це свідоцтво засвідчує, що науково-дослідна лабораторія Державного гемологічного центру України атестована на підставі Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», відповідає критеріям атестації вимірювальних лабораторій відповідно до вимог Правил уповноваження та атестації в державній метрологічній системі.

повернутися на початок сторінки


Міжнародна виставка
«Ambermart 2014»





28–30 серпня 2014 року в Гданську (Польща) пройшла 15 Міжнародна виставка виробів з бурштину «Ambermart 2014». У виставці взяли участь 186 експонентів з Польщі, Литви, Латвії, Канади, Німеччини, України, США, Італії.

Традиційно, на відміну від весняної «Amberif», виставка відкрита для публіки. На виставці була представлена широка експозиція, яка включала золоті і срібні ювелірні вироби, декоративні вироби, вітражі, лампи та різноманітні подарунки з бурштину.



Як і під час виставки «Amberif», так і зараз будь-який бажаючий міг безкоштовно перевірити придбаний бурштин в «Лабораторії бурштину». Продовжила свою діяльність і міжнародна експертна комісія, в роботі якої взяла участь керівник відділу експертизи дорогоцінного каміння ДГЦУ, член Світової ради бурштину Беліченко О.П.

Виставку супроводжували наукові та культурні заходи:

    —  навчальним курсом «Вивчення бурштину», що проводився Міжнародною асоціацією бурштинників (MBA);

    —  виставкою археологічних знахідок «Скарб, знайдений у лісі»;

    — mdashнагородженням переможців конкурсу на кращий ювелірний виріб з бурштину;

    — mdashпоказом дизайнерських колекцій ювелірних виробів з бурштину.

Знаменною подією стала виставка робіт Маріуша и Каміла Драпіковських «Мистецтво в сакральному колі», представлена Музеєм Бурштину в Гданську. Відвідувачі змогли побачити найкращі роботи сімейної студії Драпіковських – ікони, хрести, інші сакральні вироби, які зазвичай знаходяться в костьолах Польщі, у Ватикані та Єрусалимі.

Яскравим і вже традиційним завершенням виставки стало свято бурштину на вулиці Маріацькій, яке відбулося вже вп'яте – «Mariacka Unplugged»: мистецтво, музика і поезія, показ мод та ярмарок ювелірних виробів.

повернутися на початок сторінки


Виставка «Carrara Marmotec 2014»

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины


З 21 по 24 травня поточного року в місті Каррара (Італія) пройшла 32 міжнародна виставка мармуру, технологій та дизайну «Carrara Marmotec 2014».

Традиційно виставка є площадкою для обміну інформацією і налагодження бізнес­контактів у сфері видобутку, обробки та використання природного каміння.

На цьому заході були присутні делегації з багатьох країн, у тому числі й з України.

Організатори виставки CARRARAFIERE та INTERNAZIONALE MARMI E MACCHINE CARRARA SpA люб'язно запросили українську делегацію у складі представників каменедобувних і каменеобробних підприємств – ТОВ «Юніком­Пром», ТОВ «Українська каменеобробна компанія», ТОВ «Каррара», ТОВ «Сіменс­габро» та ін.

У рамках співпраці Державного гемологічного центру України з INTERNAZIONALE MARMI E MACCHINE CARRARA SpA цю виставку відвідав заступник директора – керівник відділу експертизи напівдорогоцінного та декоративного каміння Гелета Олег Леонтійович.
Упродовж цього заходу він провів зустріч з Президентом та Віце­президентом Асоціації Internazionale Marmi e Macchine Carrara SpA (ІММ). Під час зустрічі було домовлено про основні напрямки подальшої співпраці між ІММ та ДГЦУ та відмічено обопільну зацікавленість у цій співпраці між українською і італійською сторонами.

Цікавою виявилася і сама виставка, на якій було представлено велику кількість різновидів декоративного каміння з багатьох країн світу. Звичайно, тут переважали мармури з регіону Каррари, де зосереджена велика кількість родовищ всесвітньовідомих торгових марок граніту і мармуру. Також були представлені нові розробки у сфері обробки каменю та машини для видобутку сировинних блоків.

В окремому павільйоні експонувалися компанії, які спеціалізуються на дизайні і використанні декоративного каміння. Особливе враження справили роботи у стилі хай­тек. В окремому павільйоні експонувалися компанії, які спеціалізуються на дизайні і використанні декоративного каміння. Особливе враження справили роботи у стилі хай­тек.

Для української делегації було організовано екскурсію на родовище, де добувають каррарський мармур, який використовують у будівництві та архітектурі ще за часів давньоримської епохи. Там же вони відвідали Музей історії видобутку каррарського мармуру.

Після закінчення роботи виставки всі учасники української делегації зазначили, що цей захід був ефективним, і контакти, напрацьовані під час поїздки, є перспективними та будуть сприяти розвитку вітчизняної галузі декоративного каміння.

Інформаційна довідка: пам'ятник Св. Княгині Ользі на Михайлівській площі у Києві виготовлено з каррарського мармуру марки «Статуаріо».

повернутися на початок сторінки


Cвідоцтво про внесення ДГЦУ
до Державного реєстру
наукових установ



26 червня 2014
Державний гемологічний центр України
отримав свідоцтво про внесення
до Державного реєстру наукових установ,
яким надається підтримка
держави до 2016 року.

повернутися на початок сторінки




Беліченко О.

Всесвітня
рада
бурштину
2014




23–24 травня 2014 року в Гданську відбулося щорічне засідання Всесвітньої ради бурштину. Всесвітня рада бурштину була створена в Польщі в 2008 році за ініціативою Президента міста Гданська. До складу Ради входять визнані науковці, експерти, ювеліри, представники бурштинової галузі з Польщі, Німеччини, Литви, України, Росії, Канади, Австрії, Лівану. Україну в Раді представляють О.П. Беліченко (ДГЦУ), Г.В. Сімха (Асоціація «Український бурштиновий світ»).

На засіданні Ради з програмною доповіддю виступив президент Всесвітньої ради бурштину професор Р. Шадзевський. Члени Ради представили доповіді про новітні наукові дослідження бурштину, новини в бурштиновій галузі – бурштин на світовому ювелірному ринку, бурштин у музейних колекціях, бурштин і мода, а також повідомлення про регіональні бурштинові новини 2013 року країн-учасниць Ради: Лівану, Литви, Німеччини, Польщі, Росії, України.

Особливу увагу викликав відкритий науковий семінар «Інклюзії в бурштині – Відображення минулого – Послання в майбутнє», який зібрав значну кількість слухачів. На семінарі з доповідями виступили провідні палеоентомологи з Іспанії, Польщі та Німеччини. Реконструкція природних кліматичних умов, які існували на Землі 140–35 млн років тому в різних регіонах світу, локальних та глобальних змін кліматичних режимів, трансформації біосфери допомагають оцінити та зрозуміти кліматичні зміни сучасності.

Наступне засідання Всесвітньої ради бурштину відбудеться в травні 2015 року.

повернутися на початок сторінки


Україна,
Київ.
ДГЦУ


Государственный геммологический центр Украины
Олексій Юрійович Лисенко,
директор Державного
гемологічного центру України.

      4 квітня відбулися урочисті збори співробітників Державного гемологічного центру України, приурочені до Дня геолога. Це свято, засноване 31 березня 1966 року в результаті відкриття перших родовищ Західно-Сибірської нафтогазоносної провінції, є професійним святом геологів і відзначається в першу неділю квітня. Такий час проведення свята було вибрано тому, що закінчення зими знаменує початок підготовки літніх польових робіт і експедицій.

      На збори були запрошені співробітники та регіональні представники гемологічного центру.

      Традиційно із звітною доповіддю виступив директор Державного гемологічного центру України Лисенко. Він підбив підсумки діяльності центру за 2013 рік та ознайомив присутніх з планами розвитку на майбутній рік. Олексій Юрійович привітав усіх зі святом, побажав здоров'я і успіхів у роботі.

повернутися на початок сторінки



Amberif
2014




  19–22 березня 2014 року в Гданську (Польща) пройшла ХХІ Міжнародна виставка бурштину, ювелірних виробів і дорогоцінного каміння Amberif 2014.
  У виставці взяли участь 454 експоненти з Польщі, Литви, Бельгії, Чехії, Німеччини, України, Італії, Росії і майже шість з половиною тисяч гостей з 57 країн світу.
  Сьогодні Amberif є однією з найбільш значущих виставок бурштину у світі. Традиційно на виставці була представлена широка експозиція, яка включає золоті і срібні ювелірні вироби, дорогоцінне каміння, годинники. Проте головною метою відвідувачів був бурштин – у ювелірних виробах із золота і срібла, в сировині, в декоративних виробах.

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  Незмінною залишається принципова позиція організаторів стосовно захисту права покупців отримувати правдиву інформацію щодо придбаного бурштину: будь-який бажаючий на ярмарку міг безкоштовно скористатися послугами «Лабораторії бурштину» і перевірити куплений бурштин. Продовжила свою роботу і міжнародна експертна комісія, в роботі якої взяла участь керівник відділу експертизи дорогоцінного каміння ДГЦУ, член Світової ради бурштину Беліченко О.П.
  Виставка супроводжувалася культурними подіями і науковими семінарами.
  Зокрема, відбулася низка наукових заходів, присвячених темам, що є важливими і спеціалістам, і широкому колу поціновувачів дорогоцінного каміння:
  • науковий семінар з циклу «Декоративне мистецтво і дизайн в Польщі» за темою «Від «королівських коштовностей» до «прикрас бідноти»;
  • конференція «Бурштин – золото Балтики – культура – туризм – освіта»;
  • гемологічний семінар «Стандарти якості рубінів і сапфірів», організований Гемологічним інститутом Таїланду;
  • гемологічний семінар «Облагородження дорогоцінного каміння шляхом берилієвої дифузії», організований HRD Antwerp;
  • семінар «Бурштин. Гемологія – Музеї – Археологія», організований Музеєм Землі ПАН. Традиційно великою популярністю користувався навчальний курс «Вивчення бурштину», який провела Міжнародна асоціація бурштину (MBA).
  Традиційно великою популярністю користувався навчальний курс «Вивчення бурштину», який провела Міжнародна асоціація бурштину (MBA).
  Ексклюзивно для виставки Amberif були створені прикраси та одяг, які представили на Великому гала-концерті бурштину і моди – GALA BURSZTYNU I MODY AMBER LOOK TRENDS & STYLES 2014.

повернутися на початок сторінки



Семінар-тренінг
«Все про будівельний камінь з Китаю»
у м. Сямень (КНР)


  Напередодні однієї з найбільших у світі виставок з декоративного каміння «Xiamen Stone Fair 2014» у м. Сямень (КНР) компанією «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD» з 27 лютого по 4 березня 2014 року було проведено професійний тренінг-семінар за темою «Все про будівельний камінь з Китаю».

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  Дати проведення були спеціально підібрані таким чином, щоб учасники семінару після його завершення мали можливість відвідати виставку «Xiamen Stone Fair», яка цього року проходила з 6 по 9 березня. Сямень – портове місто і один з найбільших регіонів світу, де обробляється декоративне каміння, як видобуте в Китаї, так й імпортоване з інших країн.
  Семінар-тренінг розробили для керівників компаній, менеджерів із закупівель, постачання, інженерів будівельних організацій, дизайнерів. Головним завданням семінару-тренінгу був розгляд усіх аспектів видобутку та обробки каменю, особливостей логістики і ведення ділових відносин з китайськими компаніями.
  Для читання окремого блоку лекцій був запрошений фахівець ДГЦУ: заступник директора – керівник відділу експертизи напівдорогоцінного та декоративного каміння, кандидат геологічних наук Олег Гелета. Він представив наукову лекцію про геологічні аспекти утворення гірських порід, які використовуються як декоративне каміння у будівництві та архітектурі, їх мінералогічні, фізико-механічні і текстурно-колористичні властивості, а також діагностичні ознаки і якісні параметри. Крім того, розглядалися такі питання, як: внутрішня напруга каменю і її вплив на якість виготовленої продукції; однорідність каменю на родовищі і як її передбачити; змінення забарвлення каміння після його монтажу і під час його експлуатації; вплив морозу і холодного клімату на каміння після його монтування; відмінності між візуально схожими каменями та їх характеристики; природа радіоактивності гірських порід; вплив геологічного віку природного каміння на його якісні характеристики та довговічність. Було описано відмінності різних декоративних каменів з точки зору практичного досвіду та основні закономірності вибору матеріалів для будь-якого проекту.

Государственный геммологический центр Украины
Консультуючий директор «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD» Максим Трясунов

  Консультуючий директор «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD» Максим Трясунов найбільшу увагу приділив роботі з китайськими постачальниками, особливо в частині виконання замовлень китайськими виробниками і ризиків, які виникають при цьому, на що потрібно звертати увагу для ефективнішої роботи, навів конкретні приклади.
  Директор з маркетингу компанії «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD» Андрій Іжевський розглянув питання, присвячені гранітам і мармурам найпопулярніших торгових марок світу, навів ознаки їх декоративних якостей, презентував нові камені, альтернативні широковідомим у світі аналогам, проаналізував їх вартісні показники і можливі проблеми з якістю.
  Спеціально запрошений представник китайської компанії «NORNS» Пауль Гуо представив доповідь щодо інновацій у кам'яній галузі, а саме: застосування хімії, види хімічної обробки каменю, поради та рекомендації щодо її застосування. Інші китайські фахівці зробили доповіді про сучасні технології монтажу каменю, внутрішню обробку, плити для мостіння, вентильовані фасади, композитні панелі.
  Для закріплення теоретичного матеріалу учасники семінару відвідали два китайські заводи з обробки граніту і один з обробки мармуру, підприємство з виготовлення композитних панелей із каменю, традиційної мозаїки і мозаїчних панно із застосуванням Water Jet (гідроабразивної різки), а також підприємство, де застосовують хімічні речовини на основі епоксидних смол для покращення лицевої поверхні каменю та його міцності. Учасники семінару також виїжджали на каменедобувний кар'єр традиційного сірого граніту, який знаходиться в горах неподалік Сяменя. Вражають технологія і обсяги видобутку. Технологія: блоки, а саме їх вертикальні сторони, вирізають за допомогою дискових пил 3-метрового діаметра, а нижню (горизонтальну) сторону відколюють за допомогою клинів. Обсяги: група підприємств на цьому родовищі протягом дня сумарно видобуває 1000 куб. м.
  Крім того, побували в торгівельній компанії та кількох центрах торгівлі слябами і блоками декоративного каміння. Ці центри є величезними впорядкованими приміщеннями, де різні каменеобробні підприємства орендують площу для презентації своєї продукції (як правило, це сляби). Торгові представники цих підприємств відразу можуть оформити купівлю-продаж і визначити логістичний маршрут перевезення до місця поставки.
  Практику використання і технології монтування плит та інших виробів з декоративного каміння учасники семінару відпрацювали під час відвідування об'єктів, фасади яких оздоблювались гранітом і пісковиком за принципом несучих каркасів.
  Окреме питання було присвячене логістиці поставок продукції від китайських виробників, вибору постачальника і трейдингової компанії, узгодженню умов співпраці, особливостям ведення справ, основним моментам і проблемам комунікації з китайськими партнерами, оптимізації і економії на доставці й митному оформленні документів, оптимізації податків і митних платежів, іншим шляхам мінімізації витрат. Як приклад було наведено практичний досвід компанії «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD».
  Всі лекції проводили висококваліфіковані фахівці у форматі круглого столу, де велися дискусії між учасниками і організаторами. Навчання один одного – важливий елемент сучасного освітнього заходу, який передбачає можливість різним компаніям перейняти досвід одна в одної. Відвідування кар'єра і заводів дозволило на власні очі побачити, як працюють китайські підприємства, особисто познайомитися з керівництвом компаній, поставити на місці запитання, зрозуміти, як виконують замовлення клієнтів – з чого складаються терміни, ціна, які важливі умови необхідно ґрунтовно опрацьовувати на етапі розміщення замовлень і переговорів з китайськими постачальниками, а також з усіма наступними ланками логістичного ланцюга.
  Групу слухачів семінару склали представники каменедобувних і каменеобробних підприємств України і Росії. Після завершення семінару вони підтвердили, що отримана інформація підвищила їх професійний рівень, дозволить ефективно продовжити роботу в індустрії декоративного каміння, уникнувши поширених помилок, та вивести бізнес на якісно новий рівень.


Государственный геммологический центр Украины

  Компанія «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD» – каменеобробне підприємство з українсько-китайсько-російськими інвестиціями. Заснована у 2007 році нашим співвітчизником Максимом Трясуновим як перша компанія в Китаї з приватними українськими інвестиціями. Її офіс і виробнича база (каменеобробний завод) знаходяться в м. Сямень. Завод укомплектовано сучасним автоматизованим обладнанням, яке забезпечує високу якість вироблюваної продукції. Компанія також пропонує послуги з митного очищення і доставки продукції в будь-яке місце України. Основними споживачами продукції «Xiamen Pagoda-Build Co., LTD», а це – плити, сляби, пам'ятники, індивідуальні вироби різної складності, є країни Європи, Азіатсько-Тихоокеанського регіону та СНД. На сьогодні компанія динамічно розвивається, її річний обіг у 2012 році становив 7,5 млн доларів США.


повернутися на початок сторінки


Участь Державного гемологічного центру України
у Міжнародній пленарній зустрічі країн–учасниць
Кімберлійського процесу в м. Йоганнесбург




  У період з 19 до 22.11.2013 в м. Йоганнесбург (ПАР) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  Згідно з листами Мінфіну від 26.09.13 №31-19090-25-19/28284 та від 23.10.13 №31-18000-09-19/30777 на цю зустріч були відряджені директор Державного гемологічного центру України Лисенко О.Ю., заступник директора – керівник відділу експертизи алмазів Татарінцев В.І. і провідний фахівець відділу експертизи алмазів Єфремов А.А.

Государственный геммологический центр Украины

  Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності Сертифікаційної схеми КП (далі – ССКП), перегляду та вдосконаленню ССКП, реформування робочих органів КП, моніторингу, внутрішнього контролю й експертизи алмазів у рамках вимог ССКП, стану справ у проблемних країнах, питань прийняття нових членів КП та виборам нового керівництва КП. Також на зустрічі були присутні спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради (WDC), Коаліції громадянського суспільства (CSC), інших організацій, запрошені представники країн, які у майбутньому планують приєднатися до КП (Республіка Мозамбік, Республіка Кенія), та представники Боліварської Республіки Венесуела, яка має намір відновитись у КП.

  На засіданні представлено головну доповідь про результати роботи КП за поточний рік Голови КП пана Веліле Нлапо (Welile Nhlapo), привітальні промови Міністра мінеральних ресурсів пані Сюзан Шабангу (Susan Shabangu), голови Всесвітньої алмазної ради пана Аві Паза (Avi Paz), представника Коаліції громадянського суспільства пані Шамісо Мтісі (Shamiso Mtisi), доповіді-звіти керівників робочих груп з моніторингу, статистики, експертизи алмазів, алювіального виробництва алмазів, комітету з питань участі у КП, комітету з правил і процедур КП, виступи представників інших органів КП, також привітальні промови представників уряду ПАР і неурядових громадянських організацій.

  У доповідях було приділено велику увагу питанням внутрішнього урядового контролю за обігом алмазів у країнах-учасницях КП, системи гарантій легального видобування алмазів, статистичної звітності, експертизи алмазів, зміцнення правопорядку у митних справах африканських країн, здійснення заходів щодо практичного застосування вимог ССКП, а також питанням подальшого розвитку КП.

  Окремо розглядався стан справ у "проблемних" країнах (Боліварська Республіка Венесуела, Кот-д´Івуар, Ліберія, Центрально-Африканська Республіка).

  Доповідачі зазначили, що питання внутрішнього контролю за видобуванням та обігом алмазів у Ліберії, зокрема у конфліктному регіоні басейну річки Мано, ще не вирішені і знаходяться під пильною увагою Ради Безпеки ООН.

  За результатами звіту команди оглядової місії, яка працювала від КП у Кот-д'Івуарі у 2013 році, учасники зустрічі констатували очевидний прогрес у цій країні щодо виконання вимог КП та безпеки проживання населення, але країна продовжує знаходитися під санкцією (ембарго) ООН щодо експорту алмазів.

  На пленарному засіданні було взято до відома намір Боліварської Республіки Венесуела заново інтегруватися у ССКП, але вона повинна запровадити рекомендовані з боку КП заходи та прийняти відповідну перевірочну місію огляду. До позитивних висновків місії країна не може здійснювати торгівлю алмазами на вільному ринку.

  Пленарна зустріч підтвердила попереднє адміністративне рішення щодо тимчасового зупинення членства у КП Центрально-Африканської Республіки (ЦАР). На сьогодні ЦАР не забезпечує умови безпеки для свого населення та гарантії збереження цілісності ланцюжка поставок алмазів. Учасники зустрічі рекомендували Голові КП звернутись до ООН, щоб офіційно попросити сусідні з ЦАР країни, такі як Судан, Південний Судан і Чад, щодо застосовування особливої пильності на спільних кордонах.

  Пленарна зустріч прийняла пропозицію Робочої групи з моніторингу (WGM) про зміни та доповнення базового документу КП (ССКП), спрямовані на посилення вимог КП щодо впровадження країнами-учасницями КП цих змін у національне законодавство протягом 2014 року, а також пропозицію щодо продовження роботи над подальшим удосконаленням ССКП, яку планується здійснити у період до 2017 р.

Пленарна зустріч привітала прийняття в КП Республіки Малі.

Государственный геммологический центр Украины

  Пленарна зустріч схвалила рекомендацію Робочої групи з експертизи алмазів (WGDE) щодо прийняття Бразилії і України до складу цієї робочої групи.

  Пленарна зустріч обрала Народну Республіку Китай Головою КП на 2014 рік, а Республіку Ангола заступником Голови КП на 2014 рік.

  Українською делегацією проведено низку плідних зустрічей з керівниками робочих груп КП, секретаріатом КП, представниками країн – постійних партнерів України у торгівлі алмазами (Бельгія, Ізраїль, Росія), а також представниками Анголи, Білорусі і Казахстану.

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  Перемови делегації ДГЦУ з керівництвом Робочих груп КП з моніторингу та статистики показали взаємний інтерес та актуальність питань внутрішнього контролю за обігом алмазів, в тому числі щодо продукції подвійного використання.

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  У ході перемов з представником Білорусі паном Степаненко І.Г. (голова Департаменту з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння Мінфіну Республіки Білорусь) були висловлені взаємні пропозиції щодо встановлення більш тісних ділових контактів та відносин.

Государственный геммологический центр Украины

  Результатом участі у Міжнародній пленарній зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу в м. Йоганнесбург є отримання необхідної інформації щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами за минулий період та планів і напрямів майбутнього розвитку КП, а також набуття досвіду щодо використання адміністративних рішень і матеріалів зустрічі для ефективного функціонування ССКП в Україні. Це є принципово важливим для України в цілому і роботи національного органу імпорту/експорту алмазів в Україні, яким є Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України.

  Особлива увага Державного гемологічного центру України у майбутньому буде приділена питанням, пов'язаним зі співробітництвом з КП та вчасним впровадженням у нормативні документи України прийнятих удосконалень до тексту ССКП.

  Враховуючи важливість розглянутих на пленарній зустрічі питань міжнародного співробітництва у сфері реалізації вимог ССКП щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами та протидії міжнародному тероризму, активну участь України у роботі КП, а також основоположний документ КП, яким є Сертифікаційна схема КП, вважаємо за необхідне вжити таких заходів:

  —  здійснити перегляд чинних нормативних документів України, які стосуються виконання вимог ССКП, та (за необхідності) ініціювати внесення відповідних змін та доповнень до них;

  —  продовжити розпочату у цьому році роботу щодо внесення доповнень до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" у частині вимог ССКП щодо обов'язкової перевірки наявності сертифікатів КП митними органами під час митного оформлення алмазів, а також доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 436 "Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України" щодо обмежень переміщення алмазів.

повернутися на початок сторінки


Ювілей ДГЦУ


29 листопада 2013 року відбулося святкування 20-ої річниці з дня утворення Державного гемологічного центру України. Урочисті збори та банкет пройшли у ресторані «ГРЕНАДЕР».

У числі запрошених гостей на святі були керівники і службовці різних служб Міністерства фінансів України, колишні співробітники ДГЦУ, Голова ЦК профспілки працівників геології, геодезії та картографії України.


Торжество відкрив директор Державного гемологічного центру Лисенко Олексій Юрійович. Він привітав присутніх з ювілеєм, побажав процвітання у майбутньому. У своїй промові Олексій Юрійович звернув увагу на те, що зараз Гемологічний центр України не тільки відома в усьому світі організація, а визнана гемологічна лабораторія, яка включена до списку офіційних лабораторій CIBJO (Всесвітньої конфедерації ювелірів). На сучасному етапі розвитку гемологічний центр уклав генеральні договори з Казахстаном, Азербайджаном, Італією, США, Чехією, і перед ним відкриваються нові шляхи розвитку і попереду чекають нові досягнення.

Далі з промовою виступив директор Департаменту роботи з персоналом, запобігання та протидії корупції Романченко Сергій Григорович, він зачитав вітальний адрес Міністра фінансів України Колобова Юрія Володимировича, в якому були відзначені досягнення гемологічного центру, його внесок у розвиток міжнародних відносин, звучали теплі слова подяки за діяльність на благо держави, а на завершення – найкращі побажання співробітникам ДГЦУ. У зв'язку з 20-ою річницею створення ДГЦУ Романченко С.Г. вручив «Подяки» від Міністерства фінансів України за сумлінну працю, відповідальне ставлення до виконання службових обов'язків співробітникам центру: директору Лисенку О.Ю., керівнику відділу Беліченко О.П., керівнику відділу Семенчук З.М., головному спеціалісту Горобчишину О.В., головному спеціалісту Ладжун Ю.І.


Вслід за цим був зачитаний вітальний адрес Міністра доходів і зборів України Клименка Олександра Вікторовича.

Потім з поздоровним словом виступив Голова ЦК профспілки працівників геології, геодезії та картографії України Віктор Супрун. Віктор Кузьмович високо оцінив діяльність співробітників гемологічного центру та вручив «Почесні грамоти» за сумлінну виробничу і громадську діяльність, особистий внесок у розвиток експертної діяльності директору Лисенку О.Ю., заступнику директора Ткаленку О.М., керівнику сектора Грущинський О.П., головному спеціалісту Кондраток О.П., головному спеціалісту Суровій В.М, провідному спеціалісту Ляшку В.І., провідному спеціалісту Фуголю Л.Д.
Після цього організацію привітали гості вечора: Поліщук Дмитро Давидович, помічник заступника міністра фінансів – керівника апарату; Циба Романа Петрівна, директор Департаменту з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та фінансової звітності; Давидович Валерія Олександрівна, заступник директора Департаменту з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та фінансової звітності; Биба Валентина Петрівна, начальника відділу фінансування головного розпорядника бюджетних коштів; Кузнєцова Олена Володимирівна, начальник відділу Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності; Яценко Катерина Олександрівна, в.о. директора Держсховища дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України; Дрогомирецький Володимир Володимирович, попередній директор ДГЦУ. Багато теплих слів і побажань було сказано один одному співробітниками гемологічного центру.

Впродовж свята гостей та ювілярів радувала музичною програмою група артистів під керівництвом заслуженого діяча культури України Василя Васильовича Капустіна. На завершення вечора всі присутні отримали пам'ятні подарунки. Завдяки позитивному і дружньому настрою гостей і господарів свято подарувало усім гарний настрій і впевненість у тому, що попереду у Державного гемологічного центра України – нові цілі і завдання, нові досягнення і перемоги!

повернутися на початок сторінки


Історія Державного гемологічного
центру України



7 вересня 1993 року Головне управління дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння Міністерства фінансів України підтримало ініціативу виробничників і розробило проект постанови Кабінету Міністрів України «Про створення Державного гемологічного центру України», яка була прийнята 7 вересня 1993 року за № 713. Директором цієї організації за наказом Міністра фінансів України Г.О. П´ ятаченка став доктор геолого-мінералогічних наук, фахівець у сфері оцінки дорогоцінного каміння Індутний Володимир Васильович (наказ Мінфіну від 25.10.93 № 81). Чисельність працівників організації була визначеною у кількості 17 осіб.

З листопада 1993 року по вересень 1994 року ДГЦУ здійснив підготовку власних фахівців-гемологів в гемологічному центрі Московської геологорозвідувальної Академії, створив базову колекцію коштовних каменів зі 120 найменувань, закупив сучасне гемологічне обладнання для забезпечення діяльності лабораторії, а також разом з Головним управлінням дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння підготував матеріали для розробки низки важливих проектів нормативних документів щодо класифікації природного каміння (постанова Кабінету Міністрів України від 27 липня 1994 р. № 512), а також «Про видання довідників оптових цін на діаманти, дорогоцінне, напівдорогоцінне та декоративне каміння» (постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 1995 р. № 369).

Менше року знадобилося, щоб ствердити ДГЦУ як повноцінну експертну організацію серед подібних на теренах колишнього СРСР та країн далекого зарубіжжя. Однак головним здобутком ДГЦУ та серйозним кроком до встановлення фінансової дисципліни у сфері обігу та торгівлі природним камінням стала робота з виконання поточної експертизи для митних органів.

У вересні 1994 року відкрито першу міжнародну виставку і науковий симпозіум з питань дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння «Кам&яні барви України». Виставка пройшла з великим успіхом. У ній взяли участь торговці з Індії, Австрії, Росії, Німеччини, Польщі та України.

У вересні 1995 року було прийняте рішення про проведення другої виставки-ярмарку.

Для оприлюднення довідкових показників вартості природного каміння та штучних його замінників, а також на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 1995 р. № 369, проект якої був розробленим спільно з Головним управлінням дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, ДГЦУ започаткував офіційне інформаційно-довідкове видання «Коштовне та декоративне каміння». Уже в першому номері було оприлюднено вперше розроблений в Україні довідник вартості діамантів, впорядкований фахівцями ДГЦУ, також представлено вартісні показники на напівдорогоцінне та декоративне каміння

До кінця 1995 року ДГЦУ виконав більше тисячі експертиз, взяв участь у численних виставках дорогоцінного каміння, провів перші навчання з товарознавства коштовних каменів для 64 працівників Державної митної служби України.

У 1996 році 26 червня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про акредитацію та підготовку експертів-гемологів дорогоцінного, напівдорогоцінного та декоративного каміння» (№ 673). Про актуальність цього документа говорили такі цифри: у 1992 році в Україні було лише 7 фахівців з експертизи діамантів (усі вони працювали на Вінницькому та Київському ювелірних заводах) і жодного фахівця з експертизи декоративного і напівдорогоцінного каміння, перлів та кольорового дорогоцінного каміння.

У 1997 році з набранням чинності Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» всі види діяльності ДГЦУ були повністю визначені законодавчо, що закріпило авторитет організації та дозволило більш плідно співпрацювати з Міністерством фінансів України в системі контролю за обігом дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.

У цей час при Міністерстві фінансів України вже було створено єдину систему контролю, яка відповідала всім вимогам ринку і суспільства у цій сфері. Відтак робота ДГЦУ була зосередженою на доведенні нормативно-правових засад діяльності до вимог світового законодавства, і, зокрема, актуальності набирали питання, пов'язані з експертизою та оцінкою культурних цінностей, як тих, що містили дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння, так і тих, які набували статусу коштовних з інших причин. Саме в цей час в ДГЦУ під керівництвом В.В. Індутного почали проводитись роботи щодо розробки спеціальних методик оцінки культурних цінностей.

У 1999 році Міністерство фінансів України подало до Кабінету Міністрів України проект постанови «Про затвердження Правил Атестації дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння», яка була введеною в дію 6 вересня 2000 року за № 1396. Цим документом були визначені усі вимоги до супровідної документації при здійсненні торгових операцій з коштовним камінням у повній відповідності до світової практики. Крім того, в документі було визначено порядок ведення реєстру власних і торгових назв природного каміння з родовищ України. Введення на території України цих правил дозволило суттєво розширити зв'язки з іноземними гемологічними установами та досягти визнання результатів експертиз, виконаних експертами ДГЦУ в численних країнах світу.

У 2000 році було створено сайт ДГЦУ (http://www.gems.org.ua), який містить наступну інформацію: послуги з експертизи, яку виконують експерти-гемологи ДГЦУ; навчання, яке можна отримати на базі ДГЦУ; різноманітні спеціалізовані видання, що випускає ДГЦУ; галерею зображень декоративного каміння України із зазначенням його споживчих характеристик, торгових і власних назв та ін. Сайт регулярно оновлюється.

У 2001–2002 роках ДГЦУ активно продовжує роботу зі створення проектів нормативної бази щодо оцінки культурних цінностей. Зокрема, разом з Державною службою України по переміщенню культурних цінностей через митний кордон України було розроблено типовий перелік критеріїв оцінки, який згодом був внесений до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2003 р. № 1343 «Про затвердження Порядку проведення державної експертизи культурних цінностей та розмірів плати за її проведення».

З 2003 року Україна є повноправним учасником Кімберлійського процесу, має власний сертифікат цієї організації і користується великою повагою серед інших країн-учасниць цієї міжнародної організації. Кожна торгова партія алмазів, яка ввозиться на територію України або вивозиться з її території, підлягає гемологічній експертизі і сертифікації відповідно до вимог Сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу.

У 2005 році ДГЦУ став учасником Всесвітньої ради з бурштину в Польщі (м. Гданськ), де розпочато співпрацю ряду країн (Росія, Україна, Польща, Литва) зі створення єдиної системи сертифікації бурштину та боротьби з його незаконним видобутком і контрабандою.

До 2006 року обсяг експертиз у ДГЦУ досяг 25 тисяч на рік. До цього часу в ДГЦУ навчання здійснили не тільки українські громадяни, але й громадяни Австралії, Естонії, Німеччини, Швейцарії, Росії, Польщі і деяких інших країн.
ДГЦУ досяг визнання у світі як експертний і навчальний центр.

9 січня 2007 року ДГЦУ отримав запрошення від Президента Всесвітньої конфедерації ювелірних виробів, виробів зі срібла, алмазів, перлів та самоцвітів (CIBJO – Всесвітня конфедерація) д-ра Гаетано Кавальєрі стати повноправним членом цієї організації.

З 2008 року Україна в особі ДГЦУ є повноправним членом CIBJO. Статус повноправного члена CIBJO дозволяє брати участь у розгляді та прийнятті рішень цієї організації, здійснювати вплив на світову ювелірну промисловість, постійно слідкувати за розвитком законодавств багатьох країн у цій сфері, а також активно взаємодіяти з членами національних галузевих організацій, що займаються добуванням, міжнародною торгівлею дорогоцінним камінням або дорогоцінними металами, огрануванням дорогоцінного каміння, дизайном та виготовленням ювелірних виробів, їх оптовою та роздрібною торгівлею на національних рівнях.

1 квітня 2008 року на посаду директора ДГЦУ було призначено Дрогомирецького Володимира Володимировича.

У 2008 році було створено два нових структурних підрозділи ДГЦУ: науково-дослідну лабораторію та сектор організації навчальних заходів.

У 2009 році було зареєстровано і у червні вперше опубліковано довідковий бюлетень «Довідник цін коштовного та декоративного каміння», в якому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 1995 р. № 369 публікуються цінові показники на дорогоцінне, напівдорогоцінне та декоративне каміння.
У журналі «Коштовне та декоративне каміння» як у науково-практичному виданні продовжилось публікування матеріалів за результатами наукових досліджень дорогоцінного, напівдорогоцінного та декоративного каміння, висвітлення наукових досягнень та розробок у сфері гемології тощо. Журнал «Коштовне та декоративне каміння» входить до переліку наукових фахових видань України, затвердженим ВАК України.

У 2009–2010 роках модернізовано начальні класи, поліпшено та комфортно облаштовано кабінети і місця для експертизи, а також інші робочі приміщення.

15 грудня 2011 року на посаду директора ДГЦУ призначено кандидата технічних наук, доктора філософії у технічних науках Лисенка Олексія Юрійовича.

У 2012 році у ДГЦУ була створена робоча група з підготовки Закону України «Про гемологію», яка підготувала проект закону під робочою назвою «Про заходи щодо впорядкування ринку коштовного і декоративного каміння України».

На початку 2012 року Науково-технічною радою ДГЦУ прийнята програма здійснення комплексних заходів зі створення єдиної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи з гемології за темою «Створення єдиної гемологічної інформаційної платформи засобів і продукції українського сегмента світового ринку товарів і послуг у сфері гемології», яка запланована на 2012–2016 рр. і виконується в три етапи. Основними завданнями зі створення такої системи є розробка технологій обробки інформації та архітектурного рішення побудови системи, вибір і обґрунтування системних програмних засобів та апаратної частини, розробка програмного забезпечення щодо здійснення автоматизації та уніфікації експертної діяльності ДГЦУ, забезпечення інформаційної підтримки сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу, інших міжнародних гемологічних проектів, забезпечення централізованого зберігання всіх документів та інше. Ця робота ведеться відповідно до:
— розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 р. № 845­р на основі якого створена робоча група (у тому числі з Державним гемологічним центром України) з розроблення переліку документів, які подаються в електронному вигляді для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються підприємствами через митний кордон України;
— законів України від 22.05.2003 №851­ІV «Про електронні документи та електронний документообіг» і від 22.05.2003 №852­IV «Про електронний цифровий підпис» та відповідно до норм «Закону про інформацію».

16 липня 2012 року Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації підтвердило, що ДГЦУ внесено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (свідоцтво серії НГ № 01715 від 16 липня 2012 року). За висновками експертної комісії з проведення державної атестації науково-дослідних (науково-технічних) установ та згідно з наказом Держінформнауки України від 1 жовтня 2012 року № 175 «Про затвердження результатів атестації бюджетних наукових установ» Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України атестовано з рейтинговою оцінкою 361 бал та віднесено до категорії «Б1» терміном на 5 років.

У 2012 році ДГЦУ брав участь у роботі постійної міжнародної експертної комісії міжнародних виставок бурштину «Amberif», «Ambermart» (м. Гданськ, Польща) та у роботі Всесвітньої ради з бурштину у складі комісії із сертифікації (Беліченко О.П.). Беліченко О.П. за багаторічну роботу у Всесвітній раді з бурштину і значний особистий внесок у становлення міста Гданська як світової столиці бурштину отримала подяку та почесну медаль президента міста Гданська.

21 грудня 2012 року Державний гемологічний центр України отримав сертифікат про включення його до списку офіційних лабораторій CIBJO (Всесвітньої конфедерації ювелірів).

З 2013 року ДГЦУ видає експертний висновок за результатами атестації діаманта у відповідності до ТУ У 36.2–21587162.001:2002 та класифікації, ухваленої Міжнародною Алмазною Радою (IDC).

У травні 2013 року мером міста Гданська (Польща) Павлом Адамовичем ДГЦУ було відзначено Подякою за виконання і участь у роботі Всесвітньої ради з бурштину за період 2008–2013 рр.

20 серпня 2013 року в офіційному журналі ЄС (№ L 222) оприлюднено Виконавчий регламент Європейської Комісії 789/2013, яким підтверджується статус ДГЦУ як уповноваженої установи з оформлення сертифікатів та вирішення інших питань впровадження вимог сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу при торгівлі необробленими алмазами.

Упродовж 2013 року були підписані Генеральні договори, які охоплюють основні аспекти гемологічного сектору економіки, між ДГЦУ та Казахстаном (АТ «НаЦЕкС»), Італією (ICE – Italian Trade Commission), США (Rockland Financial Corporation), Чеською Республікою (Spartacus Partners Corporation), Міністерством культури АР Крим.

У жовтні­листопаді 2013 року в ДГЦУ пройдуть навчання співробітники Державної служби контролю над дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням Міністерства фінансів Азербайджанської Республіки, що покладе початок плідній співпраці між Україною і Азербайджаном у сфері гемології.

повернутися на початок сторінки


Візит делегації ДГЦУ
в АТ "НаЦЕкС" м.Астана.


01.10–02.10.2013 року керівництво ДГЦУ на запрошення колег з Казахстану відвідало з робочим візитом Акціонерне товариство "Національний центр експертизи та сертифікації" (АТ "НаЦЕкС " ) м. Астана.
За результатами зустрічі директора ДГЦУ Лисенка Олексія і Президента АТ "НаЦЕкС" Дюсембаєва Еркина було підписано генеральний договір між організаціями, який охоплює основні аспекти гемологічного сектора економіки. У переговорах з боку АТ "НаЦЕкС" також брали участь Віце-президент Дюсембаєв Даніяр і начальник відділу координації робіт з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням Сихимбаєв Ербол.
У рамках укладеного договору між нашими організаціями готується угода про проведення сертифікації гемологічних лабораторій АТ "НаЦЕкС" .

АТ "Національний центр експертизи та сертифікації" – єдине підприємство на казахстанському ринку з надання комплексу послуг у галузі стандартизації, метрології, сертифікації продукції, послуг та систем менеджменту.
У штаті компанії працює більше 1 400 осіб, 550 з яких експерти-аудитори з підтвердження відповідності продукції, включаючи експертів-аудиторів міжнародного рівня, зареєстрованих у IRCA, експертів-аудиторів з визначення країни походження товару, а також 313 повірників з 17 видів вимірювань, 37 технічних експертів у галузі забезпечення єдності вимірювань і 33 фахівця в галузі ремонту і юстування засобів вимірювання та випробувального обладнання.
Для забезпечення ефективної роботи щодо сертифікації продукції/послуг компанія має мережу випробувальних лабораторій у всіх регіонах республіки.
Матеріально-технічна база компанії відповідає вимогам державних та міжнародних нормативів. Випробувальні та повірочні лабораторії забезпечені необхідним випробувальним обладнанням, еталонами та засобами вимірювальної техніки для забезпечення точності й достовірності результатів випробувань і вимірювань. Працівники регулярно опановують нові види випробувань та повірки засобів вимірювань. Відкриваються нові вимірювальні і випробувальні лабораторії.
Історія компанії – це частина історії становлення незалежного Казахстану, яка йде корінням у далекий 1923 рік минулого століття, коли в Семипалатинську відкрилася перша на території республіки повірочна установа – відділення Омської повірочної палати мір і ваги.

повернутися на початок сторінки




Візит делегації ДГЦУ
в Antwerp World Diamond Centre,
Антверпен, Бельгія


01.09–07.09.2013 офіційна делегація ДГЦУ в особі Лисенка О.Ю., директора, Хупенії Є.К., директора Східного казенного підприємства пробірного контролю, Ляха В.П., керівника південного регіонального представництва ДГЦУ у м. Одесі, та Вінського Г., довіреної особи ДГЦУ в м. Антверпен (Бельгія), відвідала Antwerp World Diamond Centre (AWDC) у м. Антверпен на запрошення AWDC. З боку AWDC делегацію ДГЦУ приймали Mark Van Bockstael, Chief Officer Business Intelligence і Yves Kerremans Head HRD Research, Director WTOCD. Також у рамках візиту відбулася зустріч з Olga Bukavyn, President Belgian-Ukrainian Chamber of Commerce sable і Thierry Silber, Diamaz International NV.


У рамках візиту сторони обговорили свої позиції на пленарному засіданні Кімберлійського процесу в листопаді 2013 р. в Йоганнесбурзі (ПАР), відзначили зближення позицій в організації проведення експертиз та застосуванні спільних підходів у сфері стандартизації, намітили координувати завдання в галузі наукових досліджень та розширення зон співробітництва в галузі навчання. Також ДГЦУ був запрошений взяти участь у спільному засіданні BUCCA і Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, яке відбудеться 24.10.2013 р. у Києві.

повернутися на початок сторінки




Відбулась Науково-практична конференція
«Сучасні технології та особливості
видобутку, обробки і використання
природного каміння»



23 жовтня 2013 року Державний гемологічний центр України разом з ІВЦ «Алкон» НАН України та кафедрою товарознавства та комерційної діяльності в будівництві Київського національного університету будівництва та архітектури провів Науково-практичну конференцію «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».

Конференція відбулася на базі Інституту надтвердих матеріалів ім. Бакуля НАН України (м. Київ, вул. Автозаводська, 2).

Вступне слово сказав співголова конференції – доктор технічних наук Сідорко Володимир Ігорович (директор ДП «ІВЦ «Алкон» НАН України) та вчений секретар конференції – кандидат геологічних наук Гелета Олег Леонтійович (заступник директора, керівник відділу ДГЦУ).


Конференція працювала за такими напрямами:

—  геолого-сировинна база природного каміння України;
—  новітні технології видобутку і обробки природного каміння;
—  використання природного і штучного каміння в архітектурі та будівництві;
—  природне каміння в інтер'єрі та екстер'єрі;
—  товарознавчі аспекти природного каміння;
—  штучні замінники природного каміння.

У конференції взяли участь науковці ДГЦУ, Київського національного університету ім. Т. Шевченка, ІВЦ «Алкон», Національного гірничого університету, Київського національного університету будівництва та архітектури.

У програму конференції була включена екскурсія до музею Інституту надтвердих матеріалів ім. Бакуля НАН України, де представлено велику кількість експонатів зі штучними алмазами, а також експозицію виробів з дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, виготовлених на ІВЦ «Алкон».


Під час роботи конференції було зроблено такі доповіді:

  1. Гелета О.Л. (канд. геол. наук, ДГЦУ) «Аналіз сировинної бази декоративно-оздоблювального каміння України».
  2. Нестеровський В.А. (д-р геол. наук, КНУ ім. Т. Шевченка) «Досвід викладання курсу «Художня обробка та дизайн природного каміння в Київському університеті ім. Т. Шевченка».
  3. Пегловський В.В. (канд. техн. наук, ДП ІВЦ «Алкон» НАНУ) «Наукові основи розрахунку трудомісткості виготовлення виробів з каменю».
  4. Ладжун Ю.І. (канд. геол. наук, ДГЦУ) «Гемологічна оцінка каменесамоцвітної сировини».
  5. Дрозд Т.І. (аспірантка КНУ ім. Т. Шевченка) «Товарознавчі аспекти використання кременів».
  6. Сергієнко А.І., Сергієнко І.А., Гелета О.Л., канд. геол. наук, (ДГЦУ) «Хімічний склад та агресивність атмосферних опадів як головного чинника вивітрювання виробів з декоративного каміння у північній частині України».
  7. Гелета О.Л., канд. геол. наук, Сергієнко І.А., Ткаленко А.М., Кічняев А.М. (ДГЦУ) «Стійкість до вивітрювання виробів з декоративного каміння у межах міста Києва».
  8. Острянська І.Ю. (аспірантка КНУ ім. Т. Шевченка) «Технологічні властивості та обробка карбонатних оніксів».
  9. Лисенко О.Ю., канд. техн. наук, Манохін О.Г. (ДГЦУ) «Розробка моделей комплексної інтеграції різних інформаційних систем і ресурсів гемологічного профілю».
  10. Баранов П.Н., д-р геол. наук, Шевченко С.В., канд. геол. наук (Національний горний університет) «Художественное проектирование природного камня».
  11. Горобчишин О.В., Кічняєв А.М. (ДГЦУ) «Дослідження впливу видобутку блочного каменю на його довговічність за допомогою растрового електронного мікроскопа».
  12. Сурова В.М., Ляшок В.І. (ДГЦУ) «Використання напівдорогоцінного каміння в інтер'єрах та екстер'єрах сучасних приміщень».
  13. Гриневич І.В. (студентка КНУБА) «Вплив товарознавчих властивостей гранітів України на їх вартісні показники».
  14. Борщевська К. (студентка КНУБА) «Дослідження товарознавчих характеристик гранітів з родовищ України на прикладі їх використання в архітектурних спорудах м. Києва».

Шановні колеги, запрошуємо вас у наступному 2014 році взяти участь у роботі Науково-практичної конференції «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».

Заявки і матеріали для участі у конференції просимо подати до 01 вересня 2014 року електронною поштою: olgel@gems.org.ua або gem_stone@ukr.net .


повернутися на початок сторінки




Семінар "Пізнаємо камінь" – як налагодження
італо-українських відносин у сфері
декоративного каміння


З 2 по 4 вересня цього року пройшов Міжнародний семінар на тему "Пізнаємо камінь: матеріали з природного каменю Каррари; машини та обланнання для видобутку і обробки природного каменю", який був організований Державним гемологічним центром України при Міністерстві фінансів України, ІЧЕ – Агентством з розвитку та інтернаціоналізації італійських підприємств та Відділом розвитку торговельного обміну Посольства Італії при співпраці з Асоціацією виробників каррарського мармуру ІММ Carrara та Національного союзу архітекторів України.

Семінар "Пізнаємо камінь" було проведено в рамках всесвітнього проекту "Тоскана – світовий центр видобутку і обробки мармуру", і його представляли переважно італійські підприємці з регіону Каррари. Серед українських учасників були вітчизняні каменедобувники та каменеобробники, архітектори і дизайнери, які активно використовують декоративне каміння у своїх проектах.

Учасників семінару вітали директор ІЧЕ Александро Джербіно, керівник консалтингової ІММ Carrara Маркантоніо Рагоне та заступник директора, керівник відділу експертизи напівдорогоцінного та декоративного каміння ДГЦУ Олег Гелета.

Цей семінар складений двома промоу-частинами: 2 вересня акцент було зроблено на архітектурно-дизайнерську аудиторію слухачів, де презентували класичні та нові різновиди декоративного каміння з регіону Каррари, а 4 вересня – на операторів каменедобувного та каменеобробного ринку України, де було представлено сучасні технології видобутку та обробки декоративного каміння, а також інструменти і абразивні комплектуючі для обладнання. У день між презентаціями 3 вересня для учасників семінару було проведено екскурсійні поїздки по "шоу-румам" українських каменеобробних підприємств "УКРНЕРУДПРОМ", "БАРЕКС", "КАРРАРА", а також на каменедобувні підприємства ТОВ "Лабрадорит" (родовище лабрадориту Кам'яний Брід), КП "ГРЕ № 49" (родовище габро Бистріївське), ТОВ "Е.Б.Н." (обробка граніту, габро, лабрадориту).

Після закінчення першої і другої частин семінару з метою обговорення питань співпраці були організовані зустрічі у форматі "B2B" представників українських каменедобувних підприємств та італійських компаній, які видобувають декоративне каміння і виробляють каменедобувне та каменеобробне обладнання. Серед таких компаній слід виокремити "PICCINI MARMI PREGIATI", "BETA MARMI E GRANITI", "MTL, GALLENI GINO MARMI", "GTC", "G.V.C. MARMI", "BENETTI MACCHINE", "CUTURI GINO SRL", "DAZZINI SRL", "DIAMOND PAUBER SRL".

Про продуктивність семінару та зацікавленість один в одному заявили як італійські, так й українські учасники. Організатори семінару високо оцінили його попри те, що він став першою такою подією у сфері декоративного каміння.



Враховуючи позитивні результати
цьогорічного семінару

"Пізнаємо камінь",

організаторами було прийнято
рішення щодо його проведення
і у наступному році.

повернутися на початок сторінки


Ювелірний Салон 2013.
Літо в Одесi


З 7 по 11 серпня в Одесі відбулася всесвітньо визнана виставка «Ювелірний Салон 2013. Літо» на базі Виставкового центру Морського порту «Одеса» в павільйонах Центру виставкових технологій. В її роботі взяла участь делегація Державного гемологічного центру України. За традицією урочисто відкрив виставку директор ДГЦУ Лисенко Олексій Юрійович. Як завжди, співробітники гемологічного центру безкоштовно проводили консультації і надавали послуги з експертизи дорогоцінного, напівдорогоцінного каміння, кристалів, мінералів і скам'янілостей для всіх бажаючих.


Міжнародна виставка «Ювелірний Салон» на Морвокзалі в Одесі – це завжди більше, ніж просто можливість придбати ювелірні прикраси за цінами від виробника. Це виставка справжніх шедеврів ювелірного мистецтва, ексклюзивних колекцій, які можна побачити в такій величезній кількості лише в Одесі!

Відмінною рисою виставки стало збільшення кількості країн-учасниць і компаній. У період з 7 по 11 серпня 2013 чисельність фірм-виробників ювелірних прикрас збільшилася до двохсот, і вони вперше розмістилися в трьох залах. Кращі предмети розкоші з благородних металів і каменів представили ювелірні компанії з України (Одеса, Київ, Львів, Дніпропетровськ та інші), Росії, Греції, Італії та Туреччини. Відкрився новий павільйон з новоявленими яскравими компаніями, нестандартними колекціями та креативними дизайнерськими рішеннями від провідних майстрів-ювелірів. У верхньому (третьому) залі представлені експозиції майстрів-ювелірів з дуже оригінальний роботами, майстри «hand made» і, звичайно, «Острів Скарбів» з неймовірними коштовними і напівкоштовними каменями!


Як звичайно, виставка була корисною для представників ділового співтовариства нашої країни і за кордоном. Під час її проведення було укладено безліч контрактів різного рівня на постачання чи продаж предметів розкоші і прикрас різних цінових категорій

повернутися на початок сторінки



Візит фахівців
АТ «НаЦЕкС»
Республіки Казахстан



      Усе частіше Державний гемологічний центр України приймає колег здалеку. 22–26 липня 2013 року відбувся візит фахівців АТ «Національний центр експертизи та сертифікації» (далі – АТ «НаЦЕкС») Республіки Казахстан (http://www.naceks.kz): начальника відділу координації робіт з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням Ербола Сихимбаєва і експерта-гемолога Руслана Мухамедули.
      Мета візиту – підвищення кваліфікації, обмін досвідом щодо роботи спеціалізованої гемологічної лабораторії при Пробірній палаті – філії АТ «НаЦЕкС». Досвід гемологічних досліджень ДГЦУ, як єдиної на пострадянському просторі сертифікованої лабораторії CIBJO, викликає зацікавленість у фахівців, які працюють у сфері гемології. Провідні експерти-гемологи ДГЦУ ознайомили гостей з останніми технічними новинками і продемонстрували діагностичні можливості обладнання.
      Під час візиту відбулася зустріч начальника відділу координації робіт з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням АТ «НаЦЕкС» Ербола Сихимбаєва з директором ДГЦУ Олексієм Лисенко. На зустрічі розглядали питання розвитку гемологічної галузі в Україні та Казахстані, була досягнута попередня домовленість про укладення договору з обміну інформацією в галузі гемології між Державним гемологічним центром України та АТ «Національний центр експертизи та сертифікації» Республіки Казахстан.

повернутися на початок сторінки




Міжнародна науково-практична конференція
«Бурштин і його імітації (різновиди імітацій,
способи їх виготовлення, колекції).»


  27 червня 2013 року в м. Калінінграді (Росія) відбулася міжнародна науково-практична конференція «Бурштин і його імітації (різновиди імітацій, способи їх виготовлення, колекції).» Організатори: Міністерство культури Калінінградській області, Калінінградський музей бурштину.


   Конференція відбулася в рамках П'ятої міжнародної бієнале авторських робіт з бурштину «Алатир - 2013». Нагадаємо, що перший міжнародний конкурс бурштинових виробів відбувся у 2005 році. З тих пір кожні два роки Калінінградський музей бурштину збирає вчених, художників, керівників провідних європейських музеїв. Ці зустрічі дуже важливі - на них народжуються нові творчі ідеї, йде обмін знаннями, зав'язуються контакти. У конкурсі традиційно беруть участь до десяти країн, причому не тільки регіону Балтійського моря, де бурштин здавна займає виняткове місце. Бієнале «Алатир - 2013» включає виставку-конкурс «AquaTerra», науково-практичну конференцію «Бурштин і його імітації», освітню програму, видання каталогу.

Номінація: «Майстерність»
1-е місце:
Доріс Габріеллі, Брунек, Італія
Браслет
http://www.ambermuseum.ru/info_block/full?id=355§ion=news
ГРАН-ПРІ:
Метте Соабю,
Копенгаген, Данія
Каблучки
http://www.ambermuseum.ru/info_block/full?id=355§ion=news

  До участі у роботі організаційного комітету науково-практичної конференції була запрошена керівник відділу експертизи дорогоцінного каміння ДГЦУ, член Всесвітньої ради бурштину, Беліченко Олена Петрівна.
  В роботі конференції взяли участь науковці з Росії, України та Польщі.
  На конференції висвітлювалися такі теми:

  1. Класифікація імітацій бурштину.
  2. Способи виготовлення імітацій.
  3. Імітації у колекціях державних музеїв.
  4. Приватні колекції імітацій бурштину.
  5. Імітації - загроза для ринку бурштину.
  6. Імітації на торгових виставках і ярмарках.
  7. Методи розпізнавання імітацій, ідентифікація.


  Тематика коференції дала можливість обговорити результати новітніх наукових досліджень щодо діагностики імітацій. При цьому особливий інтерес викликали доповіді присвячені проблемам розпізнавання імітацій, імітаціям бурштину в державних і приватних зібраннях, використання імітацій у реставраційній практиці, імітаціям на ринку бурштину. Беліченко О.П. представила загальній увазі доповідь «Імітації бурштину на ринку дорогоцінного каміння України».
  Науково-практична конференція завершилася екскурсією на Калінінградський бурштиновий комбінат.

повернутися на початок сторінки




Міжнародна наукова конференція
«Від мінералогії
до геохімії»



  5-7 червня 2013, на базі навчально-наукового центру рекреації та туризму Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка (с. Берегове, АР Крим), відбулася наукова конференція "Від мінералогії до геохімії", присвячена 130-річчю з дня народження академіка Олександра Євгеновича Ферсмана.

  В роботі конференції брали учать науковці з України, Росії, Китаю та Польщі. (фото Ємельянова І.О.).


  Організаторами конференції виступили:

  • Національний науково-природничий музей НАН України.
  • Геологічний факультет КНУ імені Т.Г. Шевченка.
  • Географічний факультет Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського.
  • Кримська республіканська установа "Центральний музей Тавриди".
  • Державний гемологічний центр України.
  • Інститут фундаментальних досліджень УНА.
  • Всеукраїнська громадська організація "Спілка геологів України".
  • ПП "Геологічна компанія Геомандри".

  Робота конференції велась за наступними тематичними напрямками;

  • Геохімія.
  • Мінералогія.
  • Петрологія.
  • Корисні копалини.
  • Регіональна геологія.
  • Металогенія.
  • Музейна справа. Популяризація науки.
  • Історія каменю в культурі людини.

  Представники ДГЦУ прийняли активну участь у роботі конференції. Були зроблені наступні доповіді:


    —  Беліченко О.П., Гаєвський Ю.Д. "Гемологічне дослідження гранатів з ефектом зміни кольору з родовищ південної Танзанії та Мадагаскару".

    —  Лисенко О.Ю., Ємельянов І.О., Беліченко О.П. "Дослідження синтетичних корундів за допомогою приладу DiamondviewТМ – нові можливості при діагностиці синтетичного дорогоцінного каміння".

    —  Лисенко О.Ю., Ладжун Ю.І., "Сучасні методи досліджень культивованих перлів".

    —  Бєлєвцев О.Р., Грущинська О.В., Ємельянов І.О. "Сучасні технології облагородження дорогоцінних каменів".

    —  Лисенко О.Ю., Грущинська О.В., Гаєвський Ю.Д., Ємельянов І.О., Бєлєвцев О.Р. "Дослідження облагороджених діамантів за допомогою сучасного гемологічного обладнання".

  В рамках конференції, для учасників були організовані екскурсії:

  • Стратотипові розрізи четвертинних відкладів в с. Берегове.
  • Сімферопольське водосховище, стратотипові розрізи. Відвідування музею Водного господарства. Кар'єр Лозове. Будиночок Ферсмана (Кеслера). Музей Таврида.
  • Балаклава. Яшмовий пляж.

  По закінченню конференції та обговоренню результатів, були відмічені почесними нагородами учасники, доповіді яких, на думку організаторів, були найбільш цікавими. Зокрема, представники ДГЦУ Гаєвський Ю.Д. та Ладжун Ю.І. за стендові доповіді були відзначені нагородами за перше та друге місце відповідно.
  З матеріалами конференції можна ознайомитись у збірнику тез "От минералогии до геохимии. Сборник научных трудов. К 130-летию со дня рождения академика Александра Евгеньевича Ферсмана", с Береговое АР Крым 2013, або на сайті Національного науково-природничого музею НАН України http://www.museumkiev.org/fersman.html.

повернутися на початок сторінки




У Тель-Авіві відбулися щорічні заходи
Всесвітньої алмазної ради і Міжнародної
конфедерації ювелірів



Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  З 5 по 9 травня 2013 р. в Тель-Авіві відбулося відразу два саміти: щорічні збори Всесвітньої алмазної ради (World Diamond Council – WDC) та конгрес Міжнародної конфедерації ювелірів (World JewelleryConfederation – CIBJO). Організатором обох заходів виступив Ізраїльський інститут алмазів.

  Дводенна зустріч членів Всесвітньої алмазної ради була присвячена актуальним питанням, що стоять на порядку денному світової алмазної промисловості і торгівлі. Результатом зустрічі стало підписання президентом WDC Елі Айзаковим (Eli Izhakoff) та главою Кімберлійського процесу (KП) Веліле Нхлапо (Welile Nhlapo) Меморандуму про взаєморозуміння, завдяки якому буде створено на постійній основі адміністративний механізм підтримки місії КП з ліквідації торгівлі алмазами із зон конфлікту. Зустріч також була присвячена реформуванню самого WDC та обранню нового керівника, оскільки в наступному місяці президент WDC Елі Айзаков залишає свою посаду.

  Елі Айзаков за свою довгу кар'єру в алмазній галузі обирався головою правління і президентом Клубу алмазних дилерів (Diamond Dealers Club) в Нью-Йорку, був ініціатором створення та головою Керівного комітету алмазної галузі Нью-Йорку (NY Diamond Industry Steering Committee), а також три терміни поспіль обирався президентом Всесвітньої федерації алмазних бірж, будучи сьогодні почесним президентом федерації. На посту президента Всесвітньої алмазної ради протягом тринадцяти років він відігравав вирішальну роль в установі та підтримці Кімберлійського процесу.

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  Конгрес CIBJO офіційно почав свою роботу на наступний день після закриття щорічних зборів WDC, однак ряд засідань комітетів конфедерації проходили паралельно саміту WDC. Конгрес проходив під керівництвом президента CIBJO д-ра Гаетано Кавальєрі (Dr. Gaetano Cavalieri), який очолює конфедерацію з 2001 р. CIBJO є єдиною організацією в ювелірній галузі, яка має спеціальний консультативний статус в Економічній та Соціальній Раді ООН (ЕКОСОР ООН). Завдяки зусиллям Кавальєрі спільно з ООН був також заснований Освітній фонд Міжнародної конфедерації ювелірів (World Jewellery Confederation Education Foundation – WJCEF), який покликаний пропагувати доктрину корпоративної соціальної відповідальності серед учасників ювелірного ринку.

  ДГЦУ вітає рішення Ради ізраїльської алмазної промисловості про нагородження Елі Айзакова вищою нагородою ізраїльської алмазної промисловості як знак найбільшої вдячності за унікальний особистий внесок у розвиток світової алмазної промисловості, а також прийняття д-ра Гаетано Кавальєрі в члени Почесної ліги ізраїльської алмазної промисловості.

  На конгресі традиційно розглядалися питання діамантів, кольорового дорогоцінного каміння, перлів, загальної гемології, а також вищезазначеної доктрини.

  Зокрема ці питання стосувалися номенклатури та визначень в міжнародних стандартах СIBJO, так званих Синіх книгах, на які можуть посилатися гемологічні лабораторії з метою впровадження найкращих практик.

  Зараз ці книги оновлюються і впорядковуються. Зокрема, було внесено такі корективи:

    —  Уточнюючі терміни «вирощений у лабораторних умовах» та «створений у лабораторних умовах» були додані як альтернатива терміну «синтетичний» в нормативних положеннях.

    —  Щоб вирішити проблему для неангломовних країн, які можуть ці терміни перекласти по-різному, була запропонована така умова: «Якщо національна ювелірна асоціація, яка є членом CIBJO, вважатиме, що немає прямого перекладу для термінів «laboratory-grown» (вирощений у лабораторних умовах) чи «laboratory-created» (створений у лабораторних умовах), тоді їй потрібно використовувати термін «synthetic» (штучний)».

  Що стосується доктрини, то ще на зустрічах, які передували конгресу, президент CIBJO Гаетано Кавальєрі підкреслював, що ця доктрина базується на принципах захисту, активності та відкритості інформації.

  Для того щоб бути відповідальними громадянами в сучасному ювелірному бізнесі, необхідно дотримуватись трьох базових правил: «Перше – це захист індустрії від різних проблем, які можуть підірвати нашу репутацію та цілісність; друге – це функція позитивного впливу, яка служить підтримкою для економічного й соціального розвитку в співтовариствах і країнах, в яких ми задіяні; і третє – це повна прозорість нашого товару і бізнесу».

  Коли ми говоримо про корпоративну соціальну відповідальність, важливо визначити, перед ким ти відповідальний, зазначав д-р Кавальєрі. Він виділив три основні групи: «Перша група – це наше бізнес-товариство, в яке входять усі керівники та робітники всієї ланки дистрибуції, починаючи з копальні і закінчуючи продавцем ювелірними виробами; друга – наші клієнти, які купують вироби для краси, спадщини та вираження найкращих почуттів і покладаються на наш захист своїх цінностей та репутації; і третя – наші посередники, це мільйони людей, які живуть в країнах і регіонах світу і для яких ми є ресурсом стабільного економічного та соціального розвитку».

повернутися на початок сторінки


Фахівці ДГЦУ прийняли участь у роботі наукової конференції
«Гранітоїди: умови формування і рудоносність»,
яка пройшла з 27 травня по 1 червня 2013 року в Інституті
геохімії, мінералогії і рудоутворення імені М.П. Семененко
Національної академії наук України.


  На конференції було зроблено наукові доповіді за участю:

    —  директора ДГЦУ, кандидата технічних наук Лисенка О.Ю. на тему «Геолого-економічна оцінка проявів корисних копалин»;

    —  заступника директора-керівник відділу експертизи напівдорогоцінного та декоративного каміння ДГЦУ, кандидата геологічних наук Гелети О.Л. на тему «Геолого-економічний аналіз гранітоїдів УЩ, придатних для використання у якості декоративного каміння»;

    —  керівника сектору організації навчальних заходів ДГЦУ, кандидата геологічних наук Грущинської О.В. на тему «Контактово-метаморфічний вплив гранітоїдних інтрузій коростенського комплексу на субплатформні відклади пугачівської товщі».

  За участі фахівців ДГЦУ було проведено геологічну екскурсію з демонстрацією у кар'єрах УЩ рапаківі та рапаківіподібних гранітів коростишівського комплексу, рівномірнозернистих гранітів житомирського комплексу, гранат-біотитових кордієритвміщуючих гранітів бердичівського комплексу, вінницитів, чарнокітоїдів.

  ДГЦУ висловлює велику вдячність за люб'язно надану допомогу у проведенні геологічної екскурсії керівникам щебеневих підприємств:

    —  директору ПАТ «Пінязевичський кар'єр» Онопенко Олександру Дмитровичу;

    —  директору ДП «Пенізевичське кар'єроуправління» Шевчуку Юрію Вікторовичу та головному інженеру Заярному Олександру Івановичу;

    —  директору ТОВ «Стрижавський кар'єр» Парамонову Костянтину Володимировичу, заступнику директора Постовітюку Юрію Петровичу та головному інженеру Альоненко Олексію Олександровичу;

    —  директору ВАТ «Жежелівський кар'єр» Лисецькому Василю Борисовичу;

    —  директору ТОВ «Поділлязалізобетон» Присяжнюку Тарасу Миколайовичу та начальнику гірничої дільниці Малинівського родовища гранітів Бабію Валерію Григоровичу.

повернутися на початок сторінки


Всесвітня рада
бурштину 2013

Государственный геммологический центр Украины
Почесна медаль президента
міста Гданська

  16–18 травня 2013 р. в Гданську відбулось урочисте засідання Всесвітньої ради бурштину, присвячене п'ятій річниці її створення

  Всесвітня рада бурштину (далі – Рада) була створена в Польщі в 2008 р. за ініціативою Президента міста Гданська. До складу Ради входять визнані науковці, експерти, ювеліри, представники бурштинової галузі з Польщі, Німеччини, Литви, України, Росії, Канади, Австрії, Лівану: професор Р. Шадзевський (Польща) – президент Ради, мистецтвознавець та експерт В. Герловський (Польща) – віце-президент Ради, Р. Пітлос – секретар Ради, професор Б. Космовська-Церанович (Польща), професор Д. Азар (Ліван), д-р О. Беліченко (Україна), д-р В. Вайштат (Німеччина), М. Глівінський (Польща), З. Костяшова (Калінінград, Росія), д-р О. Крилов (Росія), К. Мізгіріс (Литва), У. Еріксон (Німеччина).

  На засіданні була представлена підсумкова доповідь президента Ради, а також доповіді про новітні наукові дослідження бурштину, новини бурштинової галузі – бурштин і мода, бурштин на світовому ювелірному ринку, бурштин у музейних колекціях, короткі повідомлення про регіональні бурштинові новини 2012 р. країн-учасниць Ради: Лівану, Литви, Німеччини, Польщі, Росії, України.

  Згідно зі Статутом Ради раз на п'ять років відбувається оновлення її складу. За пропозицією президента Всесвітньої ради бурштину до її складу ввійшли нові члени бурштинової спільноти, в тому числі пані Галина Симха – керівник Асоціації «Український бурштиновий світ».

  За багаторічну роботу у Всесвітній раді бурштину та значний особистий внесок у становлення міста Гданська як світової столиці бурштину члени першого скликання Ради отримали подяку та почесну медаль президента міста Гданська. Більшості членів Всесвітньої ради бурштину було запропоновано продовжити свою роботу в Раді в наступну каденцію.

повернутися на початок сторінки


Участь Державного гемологічного центру України
у Міжнародній пленарній зустрічі країн – учасниць
Кімберлійського процесу в м. Вашингтон,
США з 27 по 30 листопада 2012 року

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  У період з 27 до 30.11.2012 в м. Вашингтон, США відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн – учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
  Згідно з листом Міністерства фінансів України від 25.10.2012 № 31-13030-13-19/25741 на цю зустріч були відряджені директор Державного гемологічного центру України Лисенко О.Ю., заступник директора – керівник відділу експертизи алмазів Татарінцев В.І. і провідний фахівець відділу експертизи алмазів Желєзнякова О.А. Відрядження відбулося під керівництвом директора Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Міністерства фінансів України Клепчукова В.П.
  Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності Сертифікаційної схеми КП (далі – ССКП), моніторингу, внутрішнього контролю й експертизи алмазів у рамках вимог ССКП, стану справ у проблемних країнах, питань прийняття нових членів КП та виборам нового керівництва КП.
  На сьогодні КП об'єднує 80 країн-учасниць (53 окремі країни-учасниці і 27 країн у складі Європейського Союзу). На зустрічі були присутні представники більшості цих країн, спостерігачі від Всесвітньої алмазної Ради (WDC), Коаліції громадянського суспільства (CSC), некомерційної організації Ініціатива алмазного розвитку (DDI), Асоціації африканських алмазодобувних країн (ADPA), а також запрошені представники країн, які у майбутньому планують приєднатись до КП (Республіка Кенія, Республіка Малі), та представники ООН і Всесвітньої митної організації.
  На засіданні представлено головну доповідь про результати роботи КП за поточний рік Голови КП пані Джиліан Мілованович (Gillian Milovanovic) разом з співдоповідачами – головою Всесвітньої алмазної Ради паном Елі Айзаковим (Eli Izhakoff) та представником Коаліції громадянського суспільства пані Марі Мюллер (Marie Muller), доповіді-звіти керівників робочих груп з моніторингу, статистики, експертизи алмазів, алювіального виробництва алмазів, комітету з питань участі у КП, комітету з правил і процедур КП, виступи представників інших органів КП, також привітальні промови представників уряду США і неурядових громадянських організацій.

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  У доповідях було приділено велику увагу питанням внутрішнього урядового контролю за обігом алмазів у країнах – учасницях КП, взаємодії на національних рівнях митних органів та служб безпеки у питаннях спільного контролю та запобігання конфліктам з іншими країнами, системи гарантій легального видобування алмазів, статистичної звітності, експертизи алмазів, зміцнення правопорядку у митних справах африканських країн, здійснення заходів щодо практичного застосування вимог ССКП, а також питанням подальшого розвитку КП.
  Окремо розглядався стан справ у проблемних країнах (Зімбабве, Боліварська Республіка Венесуела, Кот-д’Івуар, Гана, Гвінея, Ліберія) та країнах, де були виявлені нелегальні поставки алмазів (Конго, С’єрра-Леоне).
  Доповідачі відзначили, що питання контролю за видобуванням та експортом алмазів у Зімбабве, зокрема у конфліктному регіоні Marange, де нещодавно проливалась кров, вирішені не в повному обсязі. Водночас, за результатами звітів наглядачів, які працювали від КП у Зімбабве у 2012 році, учасники зустрічі відзначили очевидний прогрес у цій країні щодо виконання вимог КП, безпеки проживання населення і роботи інвесторів. За висновками цих наглядачів, Зімбабве нині відповідає мінімальним вимогам КП.
  На пленарному засіданні було взято до відома намір Боліварської Республіки Венесуела заново інтегруватися у ССКП шляхом подання точних статистичних даних та виконання інших вимог КП, але водночас було висловлено застереження, що у разі, якщо рекомендовані заходи не будуть прийняті до 1 квітня 2013 року, Венесуела буде повністю виключена з КП, що потягне за собою сувору заборону здійснювати торгівлю алмазами на вільному ринку.
  Робоча група з алювіального виробництва алмазів відзначила, що ситуація у Кот-д’Івуарі дещо змінилася на краще порівняно з трьома попередніми роками, хоча країна продовжує знаходитись у стані соціальної кризи і не повною мірою відповідає вимогам КП. Вона підтримала Кот-д’Івуар в його зусиллях покращити стан контролю за видобуванням алмазів і наданням звітності, а також висловила побажання щодо якнайшвидшої реінтеграції Кот-д’Івуару до КП та запропонувала ООН розглянути можливість скасування ембарго на постачання алмазів з метою отримання урядом країни вигоди з фінансових надходжень від торгівлі алмазами.
  На пленарному засіданні було схвалено прагнення Гвінеї, Гани та Ліберії до поліпшення системи внутрішнього контролю та рекомендовано посилити ці тенденції.
  Також на пленарному засіданні були взяті до відома результати щорічного процесу звітності за 2012 рік, як основного комплексного і регулярного джерела інформації про реалізацію ССКП учасниками, та підтримано вчасне подання звітів більшістю країн, крім Індонезії. Останню закликали виправити недоліки в найкоротші терміни та оголосили їй попередження.
  Робоча група з експертизи алмазів повідомила про подальші плани наукових геохімічних, морфологічних та інших робіт у сфері розпізнавання алмазів, які мають походження з родовищ "проблемних" регіонів, особливо із Кот-д’Івуару, у тісній співпраці з ООН та геологічними службами й експертами-гемологами. Окремим важливим питанням визначено співробітництво з Всесвітньою митною організацією, яке повинне здійснюватися на постійній основі, зокрема у питаннях відстеження шляхів контрабанди алмазів, посилення митного контролю торгових партій алмазів та удосконалення пояснень до кодів алмазів у Гармонізованій системі товарів зовнішньоекономічної діяльності. Крім цього, були проголошені наміри запровадити зміни у формі сертифіката КП щодо вилучення нумерації HS-кодів алмазів з його тексту, а також поширити дію сертифікатів на необроблені алмази у складі ювелірних виробів.
  Робоча група з моніторингу повідомила про свої плани щодо організації обов'язкових візитів огляду до країн – учасниць КП у найближчий період, у першу чергу до США, Південної Африки, Ліберії, Того, Вірменії, Гайани, В'єтнаму і Росії. На пленарному засіданні взято до відома доповіді цієї групи про нещодавно проведені оглядові візити в Таїланд, Ліван, Канаду і Швейцарію.
  На пленарній зустрічі було ухвалено ряд адміністративних рішень, зокрема щодо захисту логотипу КП та правил його використання, адміністративного механізму підтримки КП, експертної оцінки дієвості ССКП, ідентифікації аномалій у статистичних даних, а також декларацію з інтеграційного розвитку кустарного і дрібномасштабного видобутку алмазів у рамках імплементації вимог КП. Слід зазначити, що остання буде слугувати додатковим інструментом вдосконалення внутрішнього контролю виробництва та подальшої обробки алювіальних алмазів, у тому числі шляхом об'єднання кустарів-видобувників і гранувальників в асоціації з подальшою їх легалізацією через заохочення.
  У ході пленарної зустрічі було підтримано рекомендацію Комітету КП з членства визнати Королівство Камбоджу, Республіку Казахстан і Республіку Панаму країнами – учасницями КП, а також схвалено прийняття у серпні поточного року Республіки Камерун в якості учасника KП шляхом письмової процедури та прийом ADPA в якості незалежного спостерігача КП.
  На пленарній зустрічі було відзначено можливість набуття членства у КП Буркіна Фасо, Кенії, Малі, Мозамбіку і Перу, які працюють над питаннями впровадження вимог КП у національне законодавство.
  Крім цього, під час вказаної зустрічі було визначено, що актуальне питання запропонованих Комітетом з перегляду ССКП (CKR) змін до визначення терміну "конфліктні алмази", яке багаторазово обговорювалось на різних засіданнях і конференціях у 2012 році та у ЗМІ, залишилось невирішеним внаслідок недосягнення консенсусу. В ході зустрічі було підтверджено мандат CKR продовжувати дискусії і консультації з цього питання з метою остаточного вирішення його на відповідній пленарній зустрічі у 2013 році.
  Водночас, на пленарній зустрічі було засвідчено слушність пропозицій CKR щодо можливості розширення сфери застосування ССКП за рахунок примусового виконання правил КП, підсилення внутрішнього контролю, запровадження інших внутрішніх заходів в країнах – учасницях КП, а також сукупного контролю з боку інших країн – учасниць КП.
  Окремо була підкреслена важливість питання забезпечення відсутності "конфліктних" алмазів у всьому ланцюзі виробництва, експорту та імпорту сировинних і оброблених алмазів та прослідковування їх шляху від родовища до виробника ювелірних виробів і споживача останніх на вільному та внутрішньому ринках.
  Також була відзначена важливість міжнародного співробітництва в успішній реалізації вимог ССКП, питання якого розглядались на спільному семінарі представників органів КП, митних та прикордонних служб, проведеному в рамках зазначеної зустрічі у Сан-Сіті. Була висловлена пропозиція щодо доцільності формування спеціального комітету КП як платформи для обміну даними між правоохоронними органами усього світу з питань ССКП.
  Слід окремо відмітити, що під час зазначеної зустрічі пройшли вибори нового керівництва КП – Головою КП на 2013 рік обрано Південно-Африканську Республіку. Посада Віце-голови КП залишилась вакантною. На цю посаду претендували ОАЕ і Китай. Кандадатуру ОАЕ було знято, а кандидатура Китаю буде обговорюватись.
  Українською делегацією (директором Державного гемологічного центру України Лисенко О.Ю. спільно з директором Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Мінфіну Клепчуковим В. П.) проведено низку плідних зустрічей з керівниками робочих груп КП, секретаріатом КП, представниками країн – постійних партнерів України у торгівлі алмазами (Бельгія, Ізраїль, Росія), представниками Гвінеї, Конго, С'єрра-Леоне, інших країн – учасниць КП, керівником Всесвітньої алмазної Ради, зібрано робочі матеріали пленарної зустрічі (тексти адміністративних рішень, декларацій, доповідей, фінального комюніке, інших робочих документів та прес-релізів).
  Результатом участі у Міжнародній пленарній зустрічі країн – учасниць Кімберлійського процесу в м. Вашингтон, США є отримання необхідної інформації щодо підсумків діяльності КП за напрямом запобігання торгівлі конфліктними алмазами за минулий період та планів і напрямів майбутнього розвитку КП, а також набуття досвіду щодо використання адміністративних рішень і матеріалів зустрічі для ефективного функціонування ССКП в Україні, що є принципово важливим для України в цілому і роботи національного органу імпорту/експорту алмазів в Україні, яким є Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України, зокрема.

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  Особлива увага Державного гемологічного центру України у майбутньому буде приділена питанням, пов'язаним зі співробітництвом КП із Всесвітньою митною організацією та вчасним впровадженням запланованих удосконалень до тексту сертифікатів КП і до пояснень, які стосуються кодів алмазів у Гармонізованій системі товарів зовнішньоекономічної діяльності. Після прийняття КП відповідних адміністративних рішень буде необхідним внесення пропозицій змін до відповідних нормативних документів Мінфіну і Державної митної служби України.
  За результатами зустрічі, особлива увага Державного гемологічного центру України буде також приділена можливим посилкам алмазів із Зімбабве, Гани, Гвінеї і Ліберії. У цих випадках будуть необхідними консультації з робочими групами КП з моніторингу й експертизи алмазів.
  Враховуючи важливість розглянутих на пленарній зустрічі питань міжнародного співробітництва у сфері реалізації вимог ССКП щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами та протидії міжнародному тероризму, активну участь України у роботі КП, а також основоположний документ КП, яким є Сертифікаційна схема КП, вважаємо за необхідне здійснити такі заходи:
    —  ініціювати внесення доповнень до законодавчих актів України, зокрема Митного кодексу України та Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" у частині вимог ССКП щодо обов'язкової перевірки наявності сертифікатів КП митними органами під час митного оформлення алмазів;
    —  ініціювати розробку законодавчих актів України у сфері гемології щодо впорядкування ринку алмазів та іншого коштовного каміння;
    —  ініціювати посилення внутрішнього контролю за обігом алмазів в Україні, у тому числі шляхом участі фахівців-гемологів ДГЦУ у планових перевірках суб'єктів підприємницької діяльності вповноваженими органами з метою відслідковування можливих відхилень від правил КП у ланцюзі легального обігу алмазів;
    —  ініціювати здійснення силами МЗС офіційного перекладу ССКП українською мовою;
    —  ініціювати узгодження існуючої в Україні класифікації алмазів із Всесвітньою алмазною Радою.   Крім цього, вважається за доцільне посилити роль України у КП. Останнє можливе, зокрема, шляхом входження уповноважених представників України до складу робочих груп та комітетів КП. Проведені під час пленарної зустрічі перемовини з керівництвом КП та представниками робочих груп та отримані консультації дали змогу визначити шляхи досягнення зазначених цілей.

повернутися на початок сторінки


«Ювелірний Салон
2013. Весна»
в Одесі



      З 21 по 24 березня 2013 року в виставковому комплексі Одеського морського торгового порту відкрила свої двері міжнародна спеціалізована виставка «Ювелірний Салон 2013. Весна». Вже не перший рік генеральним партнером виставки є Вінницький завод "Кристал". Традиційно на урочистому відкритті виступив директор Державного гемологічного центру України Лисенко Олексій Юрійович.

      Виставка «Ювелірний салон» надзвичайно популярне і значуща подія, учасниками якої стали понад 150 компаній з усіх регіонів України, а також Росії, Італії, Туреччини та інших країн. Багатство асортименту тішило око: ювелірні прикраси, біжутерія, годинники, банківські метали, подарунки і сувеніри, столові прилади, антикваріат, вироби «hand made», обладнання для ювелірної справи і торгівлі. Варто зазначити, що намагаючись знайти індивідуальний підхід і задовольнити вишуканий смак кожного відвідувача, виробники ювелірних прикрас постійно знаходяться в пошуку нових рішень і створюють цікаві, яскраві колекції спеціально до виставки. Як завжди, співробітники гемологічного центру безкоштовно провели консультації і надали послуги з експертизи дорогоцінного каміння для всіх бажаючих.


      Широкомасштабна рекламна кампанія, святковий настрій, цікава програма заходів та семінарів, невимушена атмосфера та увага, яку «Ювелірний Салон» спільно з Асоціацією ювелірів України приділив розвитку нових технологій і тенденцій на ювелірному ринку, сприяли підвищенню рівня продажів ювелірних прикрас і успіху виставки.

повернутися на початок сторінки


Україна,
Київ.
ДГЦУ



Державний гемологічний центр України
провів семінар за темою

«ДЕКОРАТИВНЕ КАМІННЯ УКРАЇНИ ТА СВІТУ»

Семінар відбувся 18 березня 2013 р. в навчальному класі відділу експертизи
напівдорогоцінного і декоративного каміння ДГЦУ.

У програмі семінару:

  1. Загальні відомості про декоративне каміння.
  2. Видобуток, обробка і використання декоративного каміння.
  3. Ідентифікація, характеристики і діагностичні ознаки торгових марок.
  4. Стандарти на продукцію з декоративного каміння.
  5. Методи лабораторної діагностики декоративного каміння.

Доповідачі:

  • Горобчишин О.В. - головний фахівець відділу експертизи
    напівдорогоцінного та декоративного каміння ДГЦУ;
  • Сергієнко І.А. - головний фахівець науково-дослідної лабораторії ДГЦУ.

Були запрошені всі бажаючі.

повернутися на початок сторінки


Україна, Львів. VІІІ спеціалізована
ювелірна виставка-ярмарок
"ЕлітЕКСПО-2013"



З 28 лютого по 3 березня у Львові в приміщенні Львівського палацу мистецтв відбулася VIII спеціалізована ювелірна виставка-ярмарок «ЕлітЕКСПО-2013» з серії «Галицькі експозиції». Виставка проводилась за підтримки Асоціації ювелірів України, Державного гемологічного центру України та Державної пробірної служби, генеральним партнером виставки виступив ювелірний завод «Золотий ВІК».

У виставці взяли участь провідні вітчизняні виробники ювелірних виробів, а також виробничі та торгівельні фірми з Росії, Китаю і Польщі. В експозиції виставки були представлені кращі вироби українських ювелірів, коштовні камені, вироби із золота і срібла, годинники, вироби з бурштину, перли, біжутерія, елітні сувеніри і подарунки. Гості та відвідувачі виставки мали змогу придбати ювелірні прикраси безпосередньо у виробника.
http://www.lvivpost.net/content/view/19232/458/


Представник Державного гемологічного центру України, керівник сектору, учений секретар, кандидат геологічних наук Грущинська Олена Володимирівна взяла участь у роботі прес-конференції та церемонії відкриття виставки.

У своєму виступі Олена Володимирівна акцентувала увагу на позитивній тенденції розширення географії учасників цьогорічної виставки, оскільки у цій події взяли участь не тільки вітчизняні представники ювелірної галузі, а й колеги з дальнього та ближнього зарубіжжя. Подібні заходи сприяють налагодженню важливих ділових стосунків, популяризації вітчизняного виробника за межами України та безпосередньому обміну досвідом й інформацією у сфері гемології.

Керівник сектору Грущинська О.В. також наголосила, що Державний гемологічний центр завжди стоїть на сторожі інтересів споживачів ювелірної продукції, і запросила гостей виставки відвідати стенд ДГЦУ, де кожен бажаючий на безкоштовній основі міг отримати консультацію у кваліфікованого експерта-гемолога та перевірити якісні й вартісні характеристики свого дорогоцінного каміння. Відвідувачам виставки було запропоновано придбати гемологічну літературу: щоквартальне інформаційно-довідкове видання «Коштовне та декоративне каміння» з популярними статтями зі сфери гемології, бюлетень «Довідник цін коштовного та декоративного каміння» з динамікою цінових показників на природне дорогоцінне, напівдорогоцінне та декоративне каміння у сировині та виробах. На стенді Державного гемологічного центру візитери могли ознайомитися з презентаційною програмою щодо діяльністю центру.

повернутися на початок сторінки


Міжнародна наукова конференція
«Моделі утворення алмазу та його корінних джерел.
Перспективи алмазоносності Українського щита
і суміжних територій»



11-13 вересня 2012 року у Києві в Інституті геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України пройшла міжнародна наукова конференція «Моделі утворення алмазу та його корінних джерел. Перспективи алмазоносності Українського щита і суміжних територій», на якій Державний гемологічний центр України виступив співорганізатором, а його співробітники взяли активну участь у роботі конференції.




У перший день роботи конференції директор ДГЦУ Лисенко Олексій Юрійович виступив з доповіддю на тему «Щодо питання корисності, розподілу ресурсів та опанування нових сегментів ринку послуг у сфері гемології».

Також у перший день роботи конференції були зроблені стендові доповіді співробітниками ДГЦУ Гаєвським Ю.Д., Грущинською О.В. на тему «Встановлення ознак облагородження діамантів за допомогою методу інфрачервоної-Фур'є спектроскопії з використанням приставки дифузійного відбиття» та Татарінцевим В.І., Ємельяновим І.О. у співавторстві зі співробітником Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля Катрушею А.М. на тему «Діагностичні критерії природних та синтетичних чорних алмазів з природним та штучно отриманим забарвленням».



У рамках роботи конференції для її учасників було організовано семінар з відвідуванням ДГЦУ, на якому учасників конференції з Росії та України ознайомили з основними напрямками роботи ДГЦУ, здобутками наукових досліджень щодо вивчення діамантів та методів експертизи дорогоцінного, дорогоцінного органогенного утворення, напівдорогоцінного та декоративного каміння.



З матеріалами конференції можна ознайомитись у збірнику тез "Моделі утворення алмазу та його корінних джерел. Перспективи алмазоносності Українського щита і суміжних територій" Міжнародної наукової конференції (м. Київ, 11-13 вересня 2012 р.), а також у наступних випусках журналу "Коштовне та декоративне каміння".

повернутися на початок сторінки


Україна,
Київ.
ДГЦУ



У Державному гемологічному центрі 21 червня 2012 року відбувся науково-практичний семінар "Використання електронної мікроскопії та іншого електронно-оптичного обладнання для вирішення наукових та прикладних завдань у сучасній гемології".

З методами використання сучасного аналітичного обладнання учасників семінару ознайомили представники японської фірми "Tokyo boeki technology ltd".

Було представлено таке обладнання: електронні мікроскопи (JEOL Ltd.), оптичні мікроскопи (NIKON INSTECH Ltd.), системи рентгенівського мікроаналізу та рентгенофлуоресцентного аналізу (Oxford Instruments Ltd.), рентгенівські дифрактометри (Rigaku Corporation) та ін.

Використання сучасного обладнання дозволить у майбутньому суттєво підвищити швидкість ідентифікації гемологічних об'єктів, визначення їх властивостей, параметрів якості тощо.

повернутися на початок сторінки



В Італії відбувся
конгрес Всесвітньої
конфедерації
ювелірів (CIBJO)

Государственный геммологический центр Украины
Відкриття когресу у м. Віченца
У центрі стола Президент CIBJO
д-р Гаетано Кавальєрі
(Dr. Gaetano Cavalieri)

Государственный геммологический центр Украины

17–20 травня цього року у м. Віченца, історичному ювелірному центрі Італії, відбувся конгрес Всесвітньої конфедерації ювелірів, CIBJO. У ньому взяли участь більше ніж 140 делегатів з країн-членів CIBJO. Україну представляв Державний гемологічний центр при Міністерстві фінансів України.
Конгрес проходив в рамках 11-денного Міжнародного ювелірного форуму (World Jewellery Forum), що почався 13 травня та був організований відомим виставковим комплексом Фієра ді Віченца. Програма форуму включала засідання Міжнародної алмазної ради (WDC), спеціальний семінар з корпоративної соціальної відповідальності та сталого розвитку ювелірної галузі, конгрес CIBJO та весняну ювелірну виставку VicenzaOro.
Конгреси CIBJO проводяться щорічно і є місцем зібрання Асамблеї делегатів CIBJO, де вирішуються питання коригування та прийняття змін до міжнародних стандартів CIBJO для алмазів, кольорового дорогоцінного каміння, перлів, дорогоцінних металів та гемологічних лабораторій, відомих під назвою "Сині книги". Делегати CIBJO вирішили перевидати "Синю книгу" з алмазів в оновленому форматі. Увести до неї штучні продукти, пов'язані з алмазами, та надати ухвалені на конгресі уточнення термінів щодо торгових кодифікацій облагороджених алмазів та складених каменів.
Плідні дискусії йшли щодо визначень перлів, жаду, гідрофану, номенклатури різновидів кварцу, рубінів, залікованих склом, деяких інших номенклатурних питань. У рамках конгресу відбулася гемологічна міні-конференція присвячена турмаліну ("Турмаліновий день"), на якій доповідачі зробили огляд різновидів турмаліну, їх гемологічних характеристик, основних світових родовищ цього каменю (африканських, австралійських, інших), продемонстрували фотографії унікальних різнобарвних та поліхромних зразків турмаліну тощо. Ця конференція була логічним продовженням циклу подібних заходів, започаткованих італійським гемологом Маргаритою Суперчі (Margherita Superchi) і присвячених найпопулярнішим дорогоцінним каменям, зокрема, рубіну (Мюнхен, 2010) та смарагду (Порту, 2011).
Конгрес одностайно підтримав резолюцію засідання Міжнародної алмазної ради щодо координації дій учасників ювелірної промисловості та ювелірного ринку у сфері співробітництва з Кімберлійським процесом та недопущення в обіг "конфліктних алмазів", а також пропозицію щодо розширення тлумачення терміну "конфліктні алмази" від алмазів, пов'язаних з фінансуванням цивільних конфліктів, до алмазів, пов'язаних з насильством під час їх видобутку та торгівлі. Конгрес також анонсував проект щодо запровадження простого та легкого доступу споживачів до "Синіх книг" та інших матеріалів CIBJO зі смартфонів, ноутбуків та інших подібних мобільних приладів.

повернутися на початок сторінки


Весняний сезон
«Ювелір Експо
         2012»



З 16 по 19 травня в Києві у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» пройшла міжнародна виставка ювелірних виробів «Ювелір Експо». Організатор - ТОВ «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» за участю Асоціації ювелірів України.

Понад 200 компаній з усіх регіонів України, а також Росії, Італії, Туреччини, Польщі, Франції, Бельгії продемонстрували новітні колекції прикрас ювелірної моди 2012 року.

Вироби класу «люкс» були зібрані в самому центрі виставки, на експозиції VIP Zone - шедеври відомих ювелірних брендів, а також унікальні роботи приватних майстрів-ювелірів.

Експозиція Wedding Expo пропонувала весільні ювелірні прикраси та супутні товари.

Традиційно в рамках виставки пройшов «Всеукраїнський конкурс ескізів на кращий ювелірний дизайн».

Для професіоналів і фахівців галузі в рамках форуму пройшла виставка «Ювелір Маш Експо», де було представлено обладнання, інструмент, витратні матеріали для ювелірного виробництва і обробки каменю, а також упаковка.

Виставка «Салон аксесуарів та модних прикрас» запропонувала публіці елітну біжутерію, аксесуари для волосся, фешн-годинник, пояси, ремені, сонцезахисні окуляри, аксесуари для дому та подорожей.


Уже традиційно на виставці був представлений Державний гемологічний центр України. На стенді гемологічного центру кожен охочий відвідувач міг перевірити справжність і якість своїх дорогоцінних каменів і ювелірних прикрас, отримати консультацію у кваліфікованого експерта-гемолога, придбати гемологічну літературу: щоквартальне видання «Коштовне та декоративне каміння», що містить популярні статті, лекційні матеріали, дослідження та розробки з гемології, інформаційно-довідкове видання «Довідник цін коштовного та декоративного каміння» з динамікою цінових показників на природне дорогоцінне, напівдорогоцінне та декоративне каміння у сировині та виробах. Були також запропоновані каталоги та книги з гемологічною інформацією, а презентаційна програма знайомила глядача із завданнями та діяльністю центру.

повернутися на початок сторінки


2012 – етап удосконалення
Кімберлійського
процесу

Государственный геммологический центр Украины
Голова КП 2012
пані Джиліан
Міловановіч, США
Государственный геммологический центр Украины
Зліва-направо: заступник директора ДГЦУ
Татарінцев В.І., директор ДГЦУ Лисенко О.Ю.,
начальник відділу Департаменту державної
політики у сфері пробірного нагляду, документів
суворої звітності та лотерейної діяльності
Кузнєцова О.В., дипломат Посольства
США Алекс Раян


Напередодні 10-ї річниці Кімберлійського процесу (далі – КП, офіційний сайт http://www.kimberleyprocess.com/), розпочатого у 2003 році з метою припинення торгівлі так званими "конфліктними", або "кривавими", алмазами, на Пленарній зустрічі країн-учасниць КП, яка відбулася 31 жовтня – 3 листопада 2011 року в м. Кіншаса (ДР Конго), главою КП було обрано Сполучені Штати Америки. На роль голови КП затвердили професійного дипломата, посла США в Бельгії, Ботсвані, Македонії, Малі та ПАР пані Джиліан Міловановіч (Gillian Milovanovic).
На Пленарній зустрічі було створено Спеціальний комітет з огляду роботи Сертифікаційної схеми КП (далі – СКОР ССКП) з метою її критичного перегляду, подальшого вдосконалення та підняття престижу КП. У рамках цього завдання СКОР було доручено провести консультації з усіма учасниками і спостерігачами ССКП, а також розробити і розіслати спеціальний "опитувальник".
Останній включає в себе п'ять пріоритетних сфер діяльності: цілі майбутньої роботи КП, перегляд визначень основного документа (ССКП), питання складу, функцій та управління робочими групами КП, удосконалення підходів для прийняття рішень і поліпшення процедур моніторингу КП .
СКОР і США в особі пані Джиліан Міловановіч розіслали "опитувальник" усім країнам-учасницям КП та перевірили його отримання на місцях. Також проведено круглі столи представників посольств США з національними органами КП усього світу.
Минулого тижня Державний гемологічний центр України як український орган КП спільно з Департаментом державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності і лотерейної діяльності Міністерства фінансів України зустрівся з дипломатом Економічного відділу Посольства США в Україні паном Алексом Раяном (Alexander Ryan). На зустрічі було обговорено питання вищевикладених пріоритетних напрямків, а також намічено шляхи співпраці з уповноваженими органами США щодо питань КП, які представляють взаємний інтерес.
Планується, що найближчим часом СКОР розгляне відповіді з опитування, опрацює їх, підіб'є підсумки роботи представників посольств США і результати аналізу запропонує на розгляд делегатів Міжсесійної зустрічі КП, яка відбудеться 4–7 червня у Вашингтоні.
Для залучення громадськості до обговорення питань реформи КП пані Джиліан Міловановіч також планує організувати відкритий веб-чат для журналістів і всіх зацікавлених осіб, який пройде 3 квітня цього року о 1600 за київськім часом з доступом за адресою

http://conx.state.gov/digital-diplomacy/.

повернутися на початок сторінки


Граніт Жадківського родовища
торгова назва «ROSA RAVENO»
(«Роса Равено»), індекс GR21




  Жадківське родовище гранітів розташоване на відстані 2 км на південь від с. Жадківка Корецького району Рівненської області.
  Граніт рожевий, сірувато-рожевий, середньо-крупнозернистий з однорідним текстурним малюнком.
  Прогнозний обсяг запасів: 260,0 тис. м3.

  Фізико-механічні властивості:

    —  Істинна густина: 2,73 г/см3.
    —  Водопоглинання: 0,08–0,20 %.
    —  Міцність на стиск у сухому стані: 1932–2682 кгс/см2.
    —  Стираність: 0,53-0,61 г/см2.
    —  Модуль крупності: 2,53–2,59.
    —  Пористість: 0,74–1,87 %.
    —  Марка за морозостійкістю: F-50.


  Радіаційно-гігієнічна характеристика: 8–16 мкр/год, І клас (усі види будівництва без обмежень).

  Мінеральний склад (%):

    —  плагіоклаз: 7–40;
    —  калієвий польовий шпат: 0–55;
    —  кварц: 19–30;
    —  біотит: 3–18.
  Граніт Жадківського родовища може використовуватись для внутрішнього та зовнішнього облицювання будівель, вистилання підлог, виготовлення фігурних виробів, ритуальних споруд, елементів дорожнього будівництва (брущатка, бордюри, плити для мостіння) тощо.

  Розробку Жадківського родовища гранітів здійснює ТОВ «Надра Буд», яке знаходиться за адресою: 34707, Рівненська обл., Корецький р-н, с. Жадківка, вул. Центральна, 14, тел. 067-410-7613.
   Директор ТОВ «Надра Буд» – Бодров Владислав Іванович.

повернутися на початок сторінки


Сієніт кварцовий родовища Ланове
торгова назва «LANOVE GREEN»
(«Ланове зелене»), індекс GP13




  Родовище кварцових сієнітів Ланове розташоване на відстані 1,5 км на південний захід від с. Мар'янівка Володарськ-Волинського району Житомирської області.
  Сієніт зеленкувато-сірого кольору, середньозернистий з однорідним текстурним малюнком.
  Прогнозний обсяг запасів за категорією С 1: 440,0 тис. м3.

  Фізико-механічні властивості:

    —  Істинна густина: 2,68-2,69 г/см3.
    —  Середня густина: 2,63-2,65 г/см3.
    —  Водопоглинання: 0,11-0,17 %.
    —  Міцність на стиск у сухому стані: 1950-2550 кгс/см2.
    —  Міцність на стиск при насиченні водою: 1803 кгс/см2.
    —  Коефіцієнт зниження міцності при насиченні водою: 0,85.
    —  Стираність: 0,70 г/см2.
    —  Пористість: 1,11-1,34 %.
    —  Марка за морозостійкістю: F-50.


  Радіаційно-гігієнічна характеристика: 15,2-17,2 мкр/год, І клас (усі види будівництва без обмежень).

  Мінеральний склад (%):

    —  мікроклін-пертит: 42-44;
    —  плагіоклаз: 26-26;
    —  кварц: 24–28;
    —  біотит: 4–5.
  Кварцовий сієніт родовища Ланове може використовуватись для внутрішнього та зовнішнього облицювання будівель, вистилання підлог, виготовлення фігурних виробів, ритуальних споруд, елементів дорожнього будівництва (брущатка, бордюри, плити мощення) тощо.

  Розробку кварцових сієнітів родовища Ланове здійснює ПП «Моноліт», яке знаходиться за адресою: Житомирська обл., Володарськ-Волинський р-н, смт Іршанськ, вул. Шевченка, 9, тел. 04145-42433.
  Директор ПП «Моноліт» — Коваленко Володимир Олексійович.

повернутися на початок сторінки



Участь ДГЦУ
в міжнародних
форумах




Новини ювелірної
виставки бурштину
та виробів з нього
«АMBERMART 2016»




Всесвітня рада
бурштину 2015




Всесвітня рада
бурштину 2014




Участь Державного
гемологічного центру
України у Міжнародній
пленарній зустрічі
країн – учасниць
Кімберлійського процесу
в м. Йоганнесбург
з 19 по 22 листопада
2013 року




Візит делегації ДГЦУ
в АТ "НаЦЕкС" м.Астана.




Візит делегації ДГЦУ
в Antwerp World
Diamond Centre,
Антверпен, Бельгія




У Тель-Авіві відбулися
щорічні заходи всесвітньої
алмазної ради і міжнародної
конфедерації ювелірів




Всесвітня рада
бурштину 2013




Участь Державного
гемологічного центру
України у Міжнародній
пленарній зустрічі
країн – учасниць
Кімберлійського процесу
в м. Вашингтон, США
з 27 по 30 листопада
2012 року




В Італії відбувся
конгрес Всесвітньої
конфедерації ювелірів
(CIBJO)




2012 – етап
удосконалення
Кімберлійського
процесу




Участь ДГЦУ
в в міжнародних
виставках





«Ювелір Експо Україна»
в Києві. Листопад 2017




«Ювелір Експо Україна»
в Києві. Травень 2017




«Ювелір Експо Україна»
в Києві. Листопад 2016




Міжнародна виставка
«Ambermart 2014»




Виставка «Carrara Marmotec 2014»



«Amberif 2014 »
в Гданську (Польща)




Ювелірний Салон
2013.Лiто» в Одесi




«Ювелірний Салон
2013 Весна» в Одесі




Україна, Львів.
VІІІ спеціалізована
ювелірна виставка-ярмарок
"ЕлітЕКСПО-2013"




Новинки ринку
декоративного каменю



Граніт
Жадківського родовища
торгова назва
«ROSA RAVENO»
(«Роса Равено»),
індекс GR21




Сієніт кварцовий
родовища Ланове
торгова назва
«LANOVE GREEN»
(«Ланове зелене»),
індекс GP13












Конференції.
Семінари.
Події.




Міжнародна науково-
практична конференція
«Сучасні технології та особливості видобутку,
обробки і використання
природного каміння»
Листопад 2015.




Відбулась неймовірна подія
у галузі природного каміння!




РІШЕННЯ
Міжнародної науково-
практичної конференції
«Сучасні технології
та особливості видобутку,
обробки і використання
природного каміння»
23 жовтня 2014 року




Державний гемологічний центр України
отримав свідоцтво
про атестацію науково
-дослідної лабораторії




4 квітня відбулися
урочисті збори
співробітників Державного
гемологічного центру
України приурочені до
Дня геолога.




Семінар-тренінг «Все про
будівельний камінь з Китаю»
у м. Сямень (КНР)




Відбулась
Науково-практична конференція
«Сучасні технології та особливості
видобутку, обробки і використання
природного каміння» 23 жовтня 2013 року





Семінар
"Пізнаємо камінь"–
як налагодження
італо-українських
відносин у сфері
декоративного каміння





Візит фахівців
АТ «НаЦЕкС»
Республіки Казахстан




27 червня 2013 року
в м. Калінінграді (Росія)
відбулася міжнародна
науково-практична конференція
«Бурштин і його імітації
(різновиди імітацій,
способи їх виготовлення,
колекції)."




5-7 червня 2013, на базі
навчально-наукового центру
рекреації та туризму
Київського національного
університету
ім. Т.Г. Шевченка
(с. Берегове, АР Крим),
відбулася наукова конференція
"Від мінералогії
до геохімії"




Фахівці ДГЦУ прийняли
участь у роботі наукової
конференції «Гранітоїди:
умови формування і рудоносність»,
яка пройшла з 27 травня по 1 червня 2013 року
в Інституті геохімії, мінералогії
і рудоутворення імені М.П.
Семененко Національної
академії наук України.




Міжнародна наукова
конференція «Моделі
утворення алмазу та його
корінних джерел.
Перспективи алмазоносності
Українського щита
і суміжних територій»




Науково-практичний семінар
"Використання електронної
мікроскопії та іншого
електронно-оптичного
обладнання для вирішення
наукових та прикладних
завдань у сучасній гемології".




Державний гемологічний
центр України
провів семінар за темою
«ДЕКОРАТИВНЕ КАМІННЯ
УКРАЇНИ ТА СВІТУ»




All Rights Reserved. Copyright © 2007-2013 DGCU. Registered trademark of DGCU.