logo
ДЕРЖАВНИЙ ГЕМОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ
Міністерство фінансів України
ДГЦУ
Екcпертиза
  • Дорогоцінне каміння
  • Кімберлійський процес
  • Декоративне каміння
  • Коштовне каміння
Наукова діяльність
  • Наукова лабораторiя
Граніти
Мінерал
Журнал "Коштовне та декоративне каміння"
Новини ДГЦУ
Контактни

ДГЦУ взяв участь у Міжнародній пленарній зустрічі
країн-учасниць Кімберлійського процесу,
яка відбулася в Бельгії
(11-16.11.2018)



Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  11–16 листопада 2018 року в Егмонт-палаці міста Брюссель (Бельгія) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП), у засіданні якої взяв участь представник національного органу КП, заступник директора Державного гемологічного центру України (далі – ДГЦУ), керівник відділу експертизи алмазів В.І. Татарінцев.

  Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (далі – ССКП), підсумкам роботи КП за поточний рік, реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, затвердженню чергового Голови КП на 2019 рік, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП.

  На сьогодні КП об'єднує 82 країни-учасниці (54 окремі країни-учасниці і 28 країн у складі одного з учасників – Європейського Союзу). Одна з цих країн (Габон) була затверджена як учасниця КП на поточній зустрічі. На зустрічі були присутні представники більшості цих країн, спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради, Коаліції громадянського суспільства, Асоціації африканських виробників алмазів, Ініціативи алмазного розвитку, Всесвітньої митної організації, інших організацій, а також запрошені представники країн, які у майбутньому планують приєднатися до КП.

  Пленарне засідання схвалило такі адміністративні рішення, підготовлені робочими групами та комітетами КП:
1. Компіляція змін до технічних визначень у розділі І ССКП.
2. Використання уніфікованої алмазної номенклатури і термінології як найкращої практики.
3. Створення постійно діючого секретаріату КП.
4. Спілкування КП із зовнішніми організаціями.

  Окремо обговорювалися проблеми суттєвого зростання кількості синтетичних алмазів на світовому ринку, шахрайського змішування в торгових партіях природних і синтетичних алмазів, а також нагальна потреба чіткої диференціації цих алмазів під час здійснення зовнішньоекономічних операцій. Ці проблеми найбільш змістовно окреслили президент Всесвітньої алмазної ради пан Стефане Фішлер та голова робочої групи алмазних експертів пан Марк Ван Бокстаел.

  Пленарне засідання підтримало Індію як Голову КП на 2019 рік.

  Питання обрання віце-голови (майбутнього Голови КП у 2020 році) залишилось не вирішеним. Подано відповідні заявки Російською Федерацією та Ботсваною. Питання має бути обговорено цими країнами між собою до кінця поточного року, а в разі необхідності буде розглядатись наступного року за встановленими в КП правилами та критеріями вибору кандидатів віце-голови КП.

  Достатньо важливими для роботи національного органу імпорту/експорту алмазів в Україні, яким є ДГЦУ, а також для України в цілому уявляються чіткі визначення "алмазної номенклатури" та основоположних понять ССКП, прийнятих адміністративними рішеннями КП, зокрема таких, суть яких наведена нижче.

  КП нагально рекомендує в усіх діях та операціях з алмазами (торговельних, виробничих, рекламних тощо) для синтетичних алмазів застосувати лише три рівнозначних терміни – синтетичний («synthetic»), лабораторно-вирощений («laboratory-grown») та лабораторно-створений («laboratory-created»), не допускати будь-яких скорочень чи абревіатур цих термінів, не застосовувати до цих термінів означень типу «натуральний, справжній, дорогоцінний, коштовний, благородний» тощо.

  КП визначає «дорогоцінний камінь» як мінерал природного походження, який використовується в ювелірних виробах завдяки поєднанню властивостей краси, рідкості і цінності.

  Національний перелік дорогоцінного каміння, зазначений у статті 1 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» (надалі – Закон «Про державне регулювання»), включає до себе синтетичні алмази та інше синтетичне каміння. Нині він не відповідає ні рішенням КП, ні міжнародним стандартам, прийнятим у ЄС, таким як стандарт ISO 18323:2015 «Jewellery – Consumer confidence in the diamond industry» («Ювелірні вироби – Довіра споживачів до алмазної промисловості»), стандарти CIBJO (Всесвітньої конфедерації ювелірів) «THE DIAMOND BOOK. Terminology & Classification» («Алмазна книга. Термінологія і класифікація»), «The Gemstone Book» («Книга по дорогоцінному камінню»). Уявляється доцільним внести відповідні зміни до вищезазначеного закону.

  Зміни у ССКП стосуються визначень термінів, які введені в такій оновленій редакції:

  ІМПОРТ
Означає фізичне ввезення/внесення законним чином у будь-яку частину географічної території одного з учасників.

  ЕКСПОРТ
Означає фізичне вивезення/винесення законним чином з будь-якої частини географічної території одного з учасників.

  ТРАНЗИТ
Означає фізичне проходження через територію учасника або неучасника з або без перевантаження або зі зміною виду транспорту, коли таке проходження є лише частиною повного переміщення, що починається і завершується за межами кордонів учасника або неучасника, через чию територію проходить вантаж.

  ЕКСПОРТЕР
Експортер є відправником вантажу і має адресу на географічній території одного з учасників, що видає сертифікат КП.

  ІМПОРТЕР/КОНСИГНАНТ
Для цілей сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу терміни «імпортер» і «консигнант» мають однакове і стале значення, і коли будь-який з цих термінів відображається в сертифікаті КП як основний, він стосується певного одержувача в пункті призначення, на адресу якого відправляється відвантаження необроблених алмазів. Адреса імпортера/консигнанта повинна знаходитися в межах географічної території учасника КП у пункті призначення.

  КРАЇНА ПОХОДЖЕННЯ
Термін «країна походження» замінюється терміном «країна видобутку» всюди, де цей термін фігурує в основному документі сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу та адміністративних рішеннях, прийнятих раніше, під терміном «країна походження» слід розуміти термін «країна видобутку».

  Відповідно до вищезазначеного внесено також зміни в розділ I ССКП:

  КРАЇНА ВИДОБУТКУ означає країну, в якій сировинні алмази були видобуті або витягнуті (наприклад, зібрані з розсипів старательським способом – прим. автора).

  Другий абзац пункту «А» додатка І до ССКП змінено таким чином:
«Країна видобутку алмазної сировини, що відвантажується, є єдиною країною, де ця сировина була видобута або витягнута (тобто алмази не змішані). У випадках, коли посилки складаються з необроблених алмазів, видобутих у різних країнах, відповідне поле «країна видобутку» в сертифікаті слід заповнити зірочками».

  Пункт 15 додатка II змінено таким чином:
«15. Уповноваженому органу експорту рекомендується надсилати електронною поштою відповідному органу імпорту детальне (бажано зашифроване) повідомлення, що містить інформацію про вагу, вартість алмазів, країну видобутку або походження, назву та адресу імпортера, назву та адресу експортера, дату видачі, дату закінчення дії та серійний номер сертифіката».

  Пункт 16 додатка II змінено таким чином:
«16. Якщо посилка алмазів не надходить до місця призначення протягом строку дії сертифіката KП, уповноваженому органу імпорту рекомендується повідомити про це відповідному уповноваженому органу експорту і запитати більше інформації про посилку, а саме: вагу у каратах, вартість, країну видобутку або походження, назву та адресу експортера, назву та адресу імпортера, дату випуску, дату закінчення дії та серійний номер сертифіката».

  Технічні рекомендації, викладені у пунктах 7, 12 і 15, визнано такими, що втратили силу.

  Більш докладна інформація про пленарну зустріч КП розміщена в науково-практичному журналі ДГЦУ "Коштовне та декоративне каміння" № 4, 2018.



Участь Державного гемологічного центру України
у Міжнародній пленарній зустрічі країн–учасниць
Кімберлійського процесу в м. Йоганнесбург




  У період з 19 до 22.11.2013 в м. Йоганнесбург (ПАР) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  Згідно з листами Мінфіну від 26.09.13 № 31-19090-25-19/28284 та від 23.10.13 № 31-18000-09-19/30777 на цю зустріч були відряджені директор Державного гемологічного центру України Лисенко О.Ю., заступник директора – керівник відділу експертизи алмазів Татарінцев В.І. і провідний фахівець відділу експертизи алмазів Єфремов А.А.

Государственный геммологический центр Украины

  Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності Сертифікаційної схеми КП (далі – ССКП), перегляду та вдосконаленню ССКП, реформування робочих органів КП, моніторингу, внутрішнього контролю й експертизи алмазів у рамках вимог ССКП, стану справ у проблемних країнах, питань прийняття нових членів КП та виборам нового керівництва КП. Також на зустрічі були присутні спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради (WDC), Коаліції громадянського суспільства (CSC), інших організацій, запрошені представники країн, які у майбутньому планують приєднатися до КП (Республіка Мозамбік, Республіка Кенія), та представники Боліварської Республіки Венесуела, яка має намір відновитись у КП.

  На засіданні представлено головну доповідь про результати роботи КП за поточний рік Голови КП пана Веліле Нлапо (Welile Nhlapo), привітальні промови Міністра мінеральних ресурсів пані Сюзан Шабангу (Susan Shabangu), голови Всесвітньої алмазної ради пана Аві Паза (Avi Paz), представника Коаліції громадянського суспільства пані Шамісо Мтісі (Shamiso Mtisi), доповіді-звіти керівників робочих груп з моніторингу, статистики, експертизи алмазів, алювіального виробництва алмазів, комітету з питань участі у КП, комітету з правил і процедур КП, виступи представників інших органів КП, також привітальні промови представників уряду ПАР і неурядових громадянських організацій.

  У доповідях було приділено велику увагу питанням внутрішнього урядового контролю за обігом алмазів у країнах-учасницях КП, системи гарантій легального видобування алмазів, статистичної звітності, експертизи алмазів, зміцнення правопорядку у митних справах африканських країн, здійснення заходів щодо практичного застосування вимог ССКП, а також питанням подальшого розвитку КП.

  Окремо розглядався стан справ у "проблемних" країнах (Боліварська Республіка Венесуела, Кот-д´Івуар, Ліберія, Центрально-Африканська Республіка).

  Доповідачі зазначили, що питання внутрішнього контролю за видобуванням та обігом алмазів у Ліберії, зокрема у конфліктному регіоні басейну річки Мано, ще не вирішені і знаходяться під пильною увагою Ради Безпеки ООН.

  За результатами звіту команди оглядової місії, яка працювала від КП у Кот-д'Івуарі у 2013 році, учасники зустрічі констатували очевидний прогрес у цій країні щодо виконання вимог КП та безпеки проживання населення, але країна продовжує знаходитися під санкцією (ембарго) ООН щодо експорту алмазів.

  На пленарному засіданні було взято до відома намір Боліварської Республіки Венесуела заново інтегруватися у ССКП, але вона повинна запровадити рекомендовані з боку КП заходи та прийняти відповідну перевірочну місію огляду. До позитивних висновків місії країна не може здійснювати торгівлю алмазами на вільному ринку.

  Пленарна зустріч підтвердила попереднє адміністративне рішення щодо тимчасового зупинення членства у КП Центрально-Африканської Республіки (ЦАР). На сьогодні ЦАР не забезпечує умови безпеки для свого населення та гарантії збереження цілісності ланцюжка поставок алмазів. Учасники зустрічі рекомендували Голові КП звернутись до ООН, щоб офіційно попросити сусідні з ЦАР країни, такі як Судан, Південний Судан і Чад, щодо застосовування особливої пильності на спільних кордонах.

  Пленарна зустріч прийняла пропозицію Робочої групи з моніторингу (WGM) про зміни та доповнення базового документу КП (ССКП), спрямовані на посилення вимог КП щодо впровадження країнами-учасницями КП цих змін у національне законодавство протягом 2014 року, а також пропозицію щодо продовження роботи над подальшим удосконаленням ССКП, яку планується здійснити у період до 2017 р.

Пленарна зустріч привітала прийняття в КП Республіки Малі.

Государственный геммологический центр Украины


  Пленарна зустріч схвалила рекомендацію Робочої групи з експертизи алмазів (WGDE) щодо прийняття Бразилії і України до складу цієї робочої групи.

  Пленарна зустріч обрала Народну Республіку Китай Головою КП на 2014 рік, а Республіку Ангола заступником Голови КП на 2014 рік.

  Українською делегацією проведено низку плідних зустрічей з керівниками робочих груп КП, секретаріатом КП, представниками країн – постійних партнерів України у торгівлі алмазами (Бельгія, Ізраїль, Росія), а також представниками Анголи, Білорусі і Казахстану.

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  Перемови делегації ДГЦУ з керівництвом Робочих груп КП з моніторингу та статистики показали взаємний інтерес та актуальність питань внутрішнього контролю за обігом алмазів, в тому числі щодо продукції подвійного використання.

Государственный геммологический центр Украины Государственный геммологический центр Украины

  У ході перемов з представником Білорусі паном Степаненко І.Г. (голова Департаменту з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння Мінфіну Республіки Білорусь) були висловлені взаємні пропозиції щодо встановлення більш тісних ділових контактів та відносин.

Государственный геммологический центр Украины

  Результатом участі у Міжнародній пленарній зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу в м. Йоганнесбург є отримання необхідної інформації щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами за минулий період та планів і напрямів майбутнього розвитку КП, а також набуття досвіду щодо використання адміністративних рішень і матеріалів зустрічі для ефективного функціонування ССКП в Україні. Це є принципово важливим для України в цілому і роботи національного органу імпорту/експорту алмазів в Україні, яким є Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України.

  Особлива увага Державного гемологічного центру України у майбутньому буде приділена питанням, пов'язаним зі співробітництвом з КП та вчасним впровадженням у нормативні документи України прийнятих удосконалень до тексту ССКП.

  Враховуючи важливість розглянутих на пленарній зустрічі питань міжнародного співробітництва у сфері реалізації вимог ССКП щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами та протидії міжнародному тероризму, активну участь України у роботі КП, а також основоположний документ КП, яким є Сертифікаційна схема КП, вважаємо за необхідне вжити таких заходів:

  —  здійснити перегляд чинних нормативних документів України, які стосуються виконання вимог ССКП, та (за необхідності) ініціювати внесення відповідних змін та доповнень до них;

  —  продовжити розпочату у цьому році роботу щодо внесення доповнень до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" у частині вимог ССКП щодо обов'язкової перевірки наявності сертифікатів КП митними органами під час митного оформлення алмазів, а також доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 436 "Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України" щодо обмежень переміщення алмазів.


У Тель-Авіві відбулися щорічні заходи
Всесвітньої алмазної ради і Міжнародної
конфедерації ювелірів



Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  З 5 по 9 травня 2013 р. в Тель-Авіві відбулося відразу два саміти: щорічні збори Всесвітньої алмазної ради (World Diamond Council – WDC) та конгрес Міжнародної конфедерації ювелірів (World JewelleryConfederation – CIBJO). Організатором обох заходів виступив Ізраїльський інститут алмазів.

  Дводенна зустріч членів Всесвітньої алмазної ради була присвячена актуальним питанням, що стоять на порядку денному світової алмазної промисловості і торгівлі. Результатом зустрічі стало підписання президентом WDC Елі Айзаковим (Eli Izhakoff) та главою Кімберлійського процесу (KП) Веліле Нхлапо (Welile Nhlapo) Меморандуму про взаєморозуміння, завдяки якому буде створено на постійній основі адміністративний механізм підтримки місії КП з ліквідації торгівлі алмазами із зон конфлікту. Зустріч також була присвячена реформуванню самого WDC та обранню нового керівника, оскільки в наступному місяці президент WDC Елі Айзаков залишає свою посаду.

  Елі Айзаков за свою довгу кар'єру в алмазній галузі обирався головою правління і президентом Клубу алмазних дилерів (Diamond Dealers Club) в Нью-Йорку, був ініціатором створення та головою Керівного комітету алмазної галузі Нью-Йорку (NY Diamond Industry Steering Committee), а також три терміни поспіль обирався президентом Всесвітньої федерації алмазних бірж, будучи сьогодні почесним президентом федерації. На посту президента Всесвітньої алмазної ради протягом тринадцяти років він відігравав вирішальну роль в установі та підтримці Кімберлійського процесу.

  Конгрес CIBJO офіційно почав свою роботу на наступний день після закриття щорічних зборів WDC, однак ряд засідань комітетів конфедерації проходили паралельно саміту WDC. Конгрес проходив під керівництвом президента CIBJO д-ра Гаетано Кавальєрі (Dr. Gaetano Cavalieri), який очолює конфедерацію з 2001 р.

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

CIBJO є єдиною організацією в ювелірній галузі, яка має спеціальний консультативний статус в Економічній та Соціальній Раді ООН (ЕКОСОР ООН). Завдяки зусиллям Кавальєрі спільно з ООН був також заснований Освітній фонд Міжнародної конфедерації ювелірів (World Jewellery Confederation Education Foundation – WJCEF), який покликаний пропагувати доктрину корпоративної соціальної відповідальності серед учасників ювелірного ринку.

  ДГЦУ вітає рішення Ради ізраїльської алмазної промисловості про нагородження Елі Айзакова вищою нагородою ізраїльської алмазної промисловості як знак найбільшої вдячності за унікальний особистий внесок у розвиток світової алмазної промисловості, а також прийняття д-ра Гаетано Кавальєрі в члени Почесної ліги ізраїльської алмазної промисловості.

  На конгресі традиційно розглядалися питання діамантів, кольорового дорогоцінного каміння, перлів, загальної гемології, а також вищезазначеної доктрини.

  Зокрема ці питання стосувалися номенклатури та визначень в міжнародних стандартах СIBJO, так званих Синіх книгах, на які можуть посилатися гемологічні лабораторії з метою впровадження найкращих практик.

  Зараз ці книги оновлюються і впорядковуються. Зокрема, було внесено такі корективи:

    —  Уточнюючі терміни «вирощений у лабораторних умовах» та «створений у лабораторних умовах» були додані як альтернатива терміну «синтетичний» в нормативних положеннях.

    —  Щоб вирішити проблему для неангломовних країн, які можуть ці терміни перекласти по-різному, була запропонована така умова: «Якщо національна ювелірна асоціація, яка є членом CIBJO, вважатиме, що немає прямого перекладу для термінів «laboratory-grown» (вирощений у лабораторних умовах) чи «laboratory-created» (створений у лабораторних умовах), тоді їй потрібно використовувати термін «synthetic» (штучний)».

  Що стосується доктрини, то ще на зустрічах, які передували конгресу, президент CIBJO Гаетано Кавальєрі підкреслював, що ця доктрина базується на принципах захисту, активності та відкритості інформації.

  Для того щоб бути відповідальними громадянами в сучасному ювелірному бізнесі, необхідно дотримуватись трьох базових правил: «Перше – це захист індустрії від різних проблем, які можуть підірвати нашу репутацію та цілісність; друге – це функція позитивного впливу, яка служить підтримкою для економічного й соціального розвитку в співтовариствах і країнах, в яких ми задіяні; і третє – це повна прозорість нашого товару і бізнесу».

  Коли ми говоримо про корпоративну соціальну відповідальність, важливо визначити, перед ким ти відповідальний, зазначав д-р Кавальєрі. Він виділив три основні групи: «Перша група – це наше бізнес-товариство, в яке входять усі керівники та робітники всієї ланки дистрибуції, починаючи з копальні і закінчуючи продавцем ювелірними виробами; друга – наші клієнти, які купують вироби для краси, спадщини та вираження найкращих почуттів і покладаються на наш захист своїх цінностей та репутації; і третя – наші посередники, це мільйони людей, які живуть в країнах і регіонах світу і для яких ми є ресурсом стабільного економічного та соціального розвитку».


Участь Державного гемологічного центру України
у Міжнародній пленарній зустрічі країн–учасниць
Кімберлійського процесу в м. Вашингтон,
США з 27 по 30 листопада 2012 року



Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  У період з 27 до 30.11.2012 в м. Вашингтон, США відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн–учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
  Згідно з листом Міністерства фінансів України від 25.10.2012 № 31-13030-13-19/25741 на цю зустріч були відряджені директор Державного гемологічного центру України Лисенко О.Ю., заступник директора – керівник відділу експертизи алмазів Татарінцев В.І. і провідний фахівець відділу експертизи алмазів Желєзнякова О.А. Відрядження відбулося під керівництвом директора Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Міністерства фінансів України Клепчукова В.П.
  Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності Сертифікаційної схеми КП (далі – ССКП), моніторингу, внутрішнього контролю й експертизи алмазів у рамках вимог ССКП, стану справ у проблемних країнах, питань прийняття нових членів КП та виборам нового керівництва КП.
  На сьогодні КП об'єднує 80 країн-учасниць (53 окремі країни-учасниці і 27 країн у складі Європейського Союзу). На зустрічі були присутні представники більшості цих країн, спостерігачі від Всесвітньої алмазної Ради (WDC), Коаліції громадянського суспільства (CSC), некомерційної організації Ініціатива алмазного розвитку (DDI), Асоціації африканських алмазодобувних країн (ADPA), а також запрошені представники країн, які у майбутньому планують приєднатись до КП (Республіка Кенія, Республіка Малі), та представники ООН і Всесвітньої митної організації.
  На засіданні представлено головну доповідь про результати роботи КП за поточний рік Голови КП пані Джиліан Мілованович (Gillian Milovanovic) разом з співдоповідачами – головою Всесвітньої алмазної Ради паном Елі Айзаковим (Eli Izhakoff) та представником Коаліції громадянського суспільства пані Марі Мюллер (Marie Muller), доповіді-звіти керівників робочих груп з моніторингу, статистики, експертизи алмазів, алювіального виробництва алмазів, комітету з питань участі у КП, комітету з правил і процедур КП, виступи представників інших органів КП, також привітальні промови представників уряду США і неурядових громадянських організацій.
  У доповідях було приділено велику увагу питанням внутрішнього урядового контролю за обігом алмазів у країнах – учасницях КП, взаємодії на національних рівнях митних органів та служб безпеки у питаннях спільного контролю та запобігання конфліктам з іншими країнами, системи гарантій легального видобування алмазів, статистичної звітності, експертизи алмазів, зміцнення правопорядку у митних справах африканських країн, здійснення заходів щодо практичного застосування вимог ССКП, а також питанням подальшого розвитку КП.
  Окремо розглядався стан справ у проблемних країнах (Зімбабве, Боліварська Республіка Венесуела, Кот-д’Івуар, Гана, Гвінея, Ліберія) та країнах, де були виявлені нелегальні поставки алмазів (Конго, С’єрра-Леоне).
  Доповідачі відзначили, що питання контролю за видобуванням та експортом алмазів у Зімбабве, зокрема у конфліктному регіоні Marange, де нещодавно проливалась кров, вирішені не в повному обсязі. Водночас, за результатами звітів наглядачів, які працювали від КП у Зімбабве у 2012 році, учасники зустрічі відзначили очевидний прогрес у цій країні щодо виконання вимог КП, безпеки проживання населення і роботи інвесторів. За висновками цих наглядачів, Зімбабве нині відповідає мінімальним вимогам КП.
  На пленарному засіданні було взято до відома намір Боліварської Республіки Венесуела заново інтегруватися у ССКП шляхом подання точних статистичних даних та виконання інших вимог КП, але водночас було висловлено застереження, що у разі, якщо рекомендовані заходи не будуть прийняті до 1 квітня 2013 року, Венесуела буде повністю виключена з КП, що потягне за собою сувору заборону здійснювати торгівлю алмазами на вільному ринку.
  Робоча група з алювіального виробництва алмазів відзначила, що ситуація у Кот-д’Івуарі дещо змінилася на краще порівняно з трьома попередніми роками, хоча країна продовжує знаходитись у стані соціальної кризи і не повною мірою відповідає вимогам КП. Вона підтримала Кот-д’Івуар в його зусиллях покращити стан контролю за видобуванням алмазів і наданням звітності, а також висловила побажання щодо якнайшвидшої реінтеграції Кот-д’Івуару до КП та запропонувала ООН розглянути можливість скасування ембарго на постачання алмазів з метою отримання урядом країни вигоди з фінансових надходжень від торгівлі алмазами.
  На пленарному засіданні було схвалено прагнення Гвінеї, Гани та Ліберії до поліпшення системи внутрішнього контролю та рекомендовано посилити ці тенденції.
  Також на пленарному засіданні були взяті до відома результати щорічного процесу звітності за 2012 рік, як основного комплексного і регулярного джерела інформації про реалізацію ССКП учасниками, та підтримано вчасне подання звітів більшістю країн, крім Індонезії. Останню закликали виправити недоліки в найкоротші терміни та оголосили їй попередження.
  Робоча група з експертизи алмазів повідомила про подальші плани наукових геохімічних, морфологічних та інших робіт у сфері розпізнавання алмазів, які мають походження з родовищ "проблемних" регіонів, особливо із Кот-д’Івуару, у тісній співпраці з ООН та геологічними службами й експертами-гемологами. Окремим важливим питанням визначено співробітництво з Всесвітньою митною організацією, яке повинне здійснюватися на постійній основі, зокрема у питаннях відстеження шляхів контрабанди алмазів, посилення митного контролю торгових партій алмазів та удосконалення пояснень до кодів алмазів у Гармонізованій системі товарів зовнішньоекономічної діяльності. Крім цього, були проголошені наміри запровадити зміни у формі сертифіката КП щодо вилучення нумерації HS-кодів алмазів з його тексту, а також поширити дію сертифікатів на необроблені алмази у складі ювелірних виробів.
  Робоча група з моніторингу повідомила про свої плани щодо організації обов'язкових візитів огляду до країн – учасниць КП у найближчий період, у першу чергу до США, Південної Африки, Ліберії, Того, Вірменії, Гайани, В'єтнаму і Росії. На пленарному засіданні взято до відома доповіді цієї групи про нещодавно проведені оглядові візити в Таїланд, Ліван, Канаду і Швейцарію.
  На пленарній зустрічі було ухвалено ряд адміністративних рішень, зокрема щодо захисту логотипу КП та правил його використання, адміністративного механізму підтримки КП, експертної оцінки дієвості ССКП, ідентифікації аномалій у статистичних даних, а також декларацію з інтеграційного розвитку кустарного і дрібномасштабного видобутку алмазів у рамках імплементації вимог КП. Слід зазначити, що остання буде слугувати додатковим інструментом вдосконалення внутрішнього контролю виробництва та подальшої обробки алювіальних алмазів, у тому числі шляхом об'єднання кустарів-видобувників і гранувальників в асоціації з подальшою їх легалізацією через заохочення.
  У ході пленарної зустрічі було підтримано рекомендацію Комітету КП з членства визнати Королівство Камбоджу, Республіку Казахстан і Республіку Панаму країнами–учасницями КП, а також схвалено прийняття у серпні поточного року Республіки Камерун в якості учасника KП шляхом письмової процедури та прийом ADPA в якості незалежного спостерігача КП.
  На пленарній зустрічі було відзначено можливість набуття членства у КП Буркіна Фасо, Кенії, Малі, Мозамбіку і Перу, які працюють над питаннями впровадження вимог КП у національне законодавство.
  Крім цього, під час вказаної зустрічі було визначено, що актуальне питання запропонованих Комітетом з перегляду ССКП (CKR) змін до визначення терміну "конфліктні алмази", яке багаторазово обговорювалось на різних засіданнях і конференціях у 2012 році та у ЗМІ, залишилось невирішеним внаслідок недосягнення консенсусу. В ході зустрічі було підтверджено мандат CKR продовжувати дискусії і консультації з цього питання з метою остаточного вирішення його на відповідній пленарній зустрічі у 2013 році.
  Водночас, на пленарній зустрічі було засвідчено слушність пропозицій CKR щодо можливості розширення сфери застосування ССКП за рахунок примусового виконання правил КП, підсилення внутрішнього контролю, запровадження інших внутрішніх заходів в країнах–учасницях КП, а також сукупного контролю з боку інших країн–учасниць КП.
  Окремо була підкреслена важливість питання забезпечення відсутності "конфліктних" алмазів у всьому ланцюзі виробництва, експорту та імпорту сировинних і оброблених алмазів та прослідковування їх шляху від родовища до виробника ювелірних виробів і споживача останніх на вільному та внутрішньому ринках.
  Також була відзначена важливість міжнародного співробітництва в успішній реалізації вимог ССКП, питання якого розглядались на спільному семінарі представників органів КП, митних та прикордонних служб, проведеному в рамках зазначеної зустрічі у Сан-Сіті. Була висловлена пропозиція щодо доцільності формування спеціального комітету КП як платформи для обміну даними між правоохоронними органами усього світу з питань ССКП.
  Слід окремо відмітити, що під час зазначеної зустрічі пройшли вибори нового керівництва КП – Головою КП на 2013 рік обрано Південно-Африканську Республіку. Посада Віце-голови КП залишилась вакантною. На цю посаду претендували ОАЕ і Китай. Кандадатуру ОАЕ було знято, а кандидатура Китаю буде обговорюватись.
  Українською делегацією (директором Державного гемологічного центру України Лисенко О.Ю. спільно з директором Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Мінфіну Клепчуковим В. П.) проведено низку плідних зустрічей з керівниками робочих груп КП, секретаріатом КП, представниками країн – постійних партнерів України у торгівлі алмазами (Бельгія, Ізраїль, Росія), представниками Гвінеї, Конго, С'єрра-Леоне, інших країн–учасниць КП, керівником Всесвітньої алмазної Ради, зібрано робочі матеріали пленарної зустрічі (тексти адміністративних рішень, декларацій, доповідей, фінального комюніке, інших робочих документів та прес-релізів).
  Результатом участі у Міжнародній пленарній зустрічі країн–учасниць Кімберлійського процесу в м. Вашингтон, США є отримання необхідної інформації щодо підсумків діяльності КП за напрямом запобігання торгівлі конфліктними алмазами за минулий період та планів і напрямів майбутнього розвитку КП, а також набуття досвіду щодо використання адміністративних рішень і матеріалів зустрічі для ефективного функціонування ССКП в Україні, що є принципово важливим для України в цілому і роботи національного органу імпорту/експорту алмазів в Україні, яким є Державний гемологічний центр України при Міністерстві фінансів України, зокрема.

Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины
Государственный геммологический центр Украины

  Особлива увага Державного гемологічного центру України у майбутньому буде приділена питанням, пов'язаним зі співробітництвом КП із Всесвітньою митною організацією та вчасним впровадженням запланованих удосконалень до тексту сертифікатів КП і до пояснень, які стосуються кодів алмазів у Гармонізованій системі товарів зовнішньоекономічної діяльності. Після прийняття КП відповідних адміністративних рішень буде необхідним внесення пропозицій змін до відповідних нормативних документів Мінфіну і Державної митної служби України.
  За результатами зустрічі, особлива увага Державного гемологічного центру України буде також приділена можливим посилкам алмазів із Зімбабве, Гани, Гвінеї і Ліберії. У цих випадках будуть необхідними консультації з робочими групами КП з моніторингу й експертизи алмазів.
  Враховуючи важливість розглянутих на пленарній зустрічі питань міжнародного співробітництва у сфері реалізації вимог ССКП щодо запобігання торгівлі конфліктними алмазами та протидії міжнародному тероризму, активну участь України у роботі КП, а також основоположний документ КП, яким є Сертифікаційна схема КП, вважаємо за необхідне здійснити такі заходи:
    —  ініціювати внесення доповнень до законодавчих актів України, зокрема Митного кодексу України та Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" у частині вимог ССКП щодо обов'язкової перевірки наявності сертифікатів КП митними органами під час митного оформлення алмазів;
    —  ініціювати розробку законодавчих актів України у сфері гемології щодо впорядкування ринку алмазів та іншого коштовного каміння;
    —  ініціювати посилення внутрішнього контролю за обігом алмазів в Україні, у тому числі шляхом участі фахівців-гемологів ДГЦУ у планових перевірках суб'єктів підприємницької діяльності вповноваженими органами з метою відслідковування можливих відхилень від правил КП у ланцюзі легального обігу алмазів;
    —  ініціювати здійснення силами МЗС офіційного перекладу ССКП українською мовою;
    —  ініціювати узгодження існуючої в Україні класифікації алмазів із Всесвітньою алмазною Радою.   Крім цього, вважається за доцільне посилити роль України у КП. Останнє можливе, зокрема, шляхом входження уповноважених представників України до складу робочих груп та комітетів КП. Проведені під час пленарної зустрічі перемовини з керівництвом КП та представниками робочих груп та отримані консультації дали змогу визначити шляхи досягнення зазначених цілей.


Керівництво

з роботи
за сертифікаційною схемою
Кімберлійського процесу
для українських учасників ринку
необроблених алмазів.



Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player





All Rights Reserved. Copyright © 2007-2018 DGCU. Registered trademark of DGCU.

Untitled Document